TESTER GUIDER SERIER/FILM HØYTTALERE TV HODETELEFONER HI-FI FOTO BIL & MOBILITET SMARTE HJEM HJEMMEKINO DATA MOBIL GAMING

Anmeldelse Kjærlighet & anarki, sesong 1

Sjarmerende svensk feelgood

Herlig sjarmerende samtidsdrama med gjenkjennbare konflikter og utfordringer.

forfatter
Publisert 03.11.20 - 00:01
Karakter
Komedie
Kjærlighet & anarki, sesong 1

Netflix fortsetter sin, vel gjennomtenkte, strategi med å tilby sine 200 millioner abonnenter stadig mer lokalprodusert innhold. Et smart fortrinn i strømmekrigen mot konkurrenter som blant annet Disney+, Amazon og Apple TV+. Og, denne gangen lykkes de til gangs!

 

Lisa Langseth er manusforfatter, sammen med Alex Haridi, som tidligere har samarbeidet med strømmegiganten på Quicksand – Störst av allt. Med Kjærlighet & anarki får Langseth sin regidebut, tar tak i et hverdagslig samtidsdrama, og serverer oss en herlig feelgood dramakomedie med en strålende Ida Engvoll i hovedrollen.

Sofie (Engvoll) er fremadstormende karrierekvinne med alt på stell. Stor, flott leilighet i Stockholm sentrum, fremtiden staket ut, mann og to barn. Hun livnærer seg som «Digitaliseringskonsulent», dvs. at hun kommer inn som «reddende engel» i trauste bedrifter som trenger å komme seg på det digitale revolusjonstoget.

Les også Quicksand – Störst av allt, sesong 1 Skremmende drama som bringer den amerikanske våpenkulturen inn i vår egen trygge bakgård.

Hennes nye kunde er et nedstøvet forlagshus som definitivt ikke har hatt innovasjon, teknologisk forsprang og digitalisering på forretningsplanen de siste 15 årene. Sofie kommer inn som en hvirvelvind og vil snu opp ned på det meste; til, forventet, motstand blant de ansatte.

Som stressavkobling tar Sofie seg et par ganger om dagens en kjappis, i ensomhet, med pornofilm på mobilen og øreproppene plugget inn. Uheldigvis blir hun fersket av forlagets unge IT-tekniker – noe som setter i gang en serie med uventede, og uforutsette, hendelser.

Engvoll er perfekt som den litt naive, småstressede, «uskikkelige» og herlig nysgjerrige karrierekvinnen som får ny spenning i hverdagen ved å leke med sin mye yngre kollega, Max (Björn Mosten). Hun er som Sveriges svar på en frydefull miks av Elisabeth Moss og Margot Robbie.

Ida Engvoll som Sofie. Kjærlighet & anarki, sesong 1 (Foto: Netflix)

De to utfordrer hverandre til stadig villere påfunn, som etter hvert eskalerer ut av kontroll og skaper kaos og hverdagslig, og gjenkjennelig, humor på arbeidsplassen. Her er vi innom frykt for å bli effektivisert bort, latterlig politisk korrekthet, radikale foreldre, konfliktsky sjef, og kvinner som vil og kan stå på egne ben. Enkelte av karakterene blir for stereotype, men Langseth har funnet en fin balanse, og har kostelig komisk timing.

En ekstra klapp på skulderen for å holde episodene innenfor halvtimen; alt for mange serieskapere har det med å tvære ut episodene, slik at man etter hvert nærmest trår vannet.

Historien er ikke spesielt original eller nyskapende, men et interessant persongalleri, smart dialog og fremragende skuespillere løfter serien til en av høstens store sjarmbomber. 5 stjerner!

_SR25233.cr2 _SR25407.cr2 _M4_1142.cr2 _M4_1523.cr2
<
>
Kjærlighet & anarki, sesong 1 (Foto: Netflix)
Fakta
  • Netflix
  • Release: 4. november 2020
  • Regi: Lisa Langseth
  • Med: Ida Engvoll, Björn Mosten, Lars Väringer, Reine Brynolfsson, Elsa A. Reiland, Bejamin Shaps, Malin Levanon, Fredrik Hammar, Ejke Blomberg, Carla Sehn, Ruben Lopez
  • Genre: Dramakomedie
  • Land: Sverige
  • År: 2020
  • Tid: 3:40 t.
  • Karakter: 5

Legg igjen en kommentar

forfatter

Tor Aavatsmark

(f. 1974): Lyd & Bildes dedikerte filmanmelder, samt administrerende direktør. Tor har jobbet i L&B siden 2005. I perioden 2003-2005 var han og en partner eiere av et magasinforlag, med blant annet et filmmagasin i porteføljen, en interesse han har dratt med seg inn i L&B. Tor er utdannet cand.polit. fra UiO, men finner seg meget godt til rette bak rattet i en mediebedrift.
MSI RTX 40: Nye prisbelønte serier av bærbare datamaskiner Ta spranget til et helt nytt nivå med de nye grafikkortene i GeForce RTX 40-serien og 13. generasjon Intel® Core™-prosessorer.
Ny norsk stjerneregissør? Norsk debutregissør går rett til topps hos strømmegiganten.
Se Havfruen gjenoppstå! Nok en live spillefilm fra Walt Disneys rikholdige animasjonsskattkiste står på trappene.
And the Oscar Goes to... Ruben Östlund mottok i januar tre anerkjennende nominasjons-nikk fra Oscar-akademiet for Triangle of Sadness. I natt gikk han (og resten av Norden) slukøret hjem.
Ny dansk Netflix-thriller Netflix annonserer premieredatoen for nok en dansk originalserier.
Gratulerer med kvinndagen! Vi hyller kvinnedagen - og gir deg i den anledning noen gode tips om fabelaktige serier og filmer med knallsterke kvinner!
Følg Lyd & Bilde