TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

Høyttalerfri 3D-lyd

Sennheiser og Continental bruker interiøret som høyttalere.

Av / 07.01.20 - 15:24
Høyttalerfri 3D-lyd

Ideen er ikke ny, men implementasjonen har vi ikke sett før. Sennheiser har i samarbeide med bildelleverandøren Continental, jobbet med et høyttalerløst miljø, som sparer plass i kupeen og reduserer fotavtrykket.

Speakerless 3D immersive audio, kaller de det, og enkelt sagt fungerer det ved at feks. dørpaneler og dashboardet i bilen brukes som høyttalerflate. Ac2ated Sound kaller Continental teknikken, som sammen med Sennheisers Ambeo Mobility kan gi lyd i hele bilen uten konvensjonelle høyttalerelementer.

Høyttalerfri 3D-lyd 1Det hevdes at man kan spare 90 prosent av plassen og vekten til høyttalere i bilen ved å bruke denne teknikken, som bruker Sennheisers Ambeo algoritme til å skape et 3D-lignende lydbilde, også fra lydkilder i stereo.

Teknikken kan brukes til å mekaniske aktivisere dørpaneler, hattehyllen, taktrekket og andre overflater i bilen.

Annonse
(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Annonsørinnhold: Oppdag Narwal Freo Z Ultra

Robotstøvsugeren som tømmer seg selv

Les mer

Black Friday: Det er helt svart!

Så galt kan det gå! De verste skrekkhistoriene fra Black Friday

Black Week: Let etter Årets Beste produkter!

Her finner du tilbudene under Black Week

Årets beste produkter 2024-2025

L&B Home har fødselsdag!

Her er artiklene du leste mest i 2023

Her er testene du leste mest i 2023

L&B Home kårer årets beste produkter 2023-2024

Velkommen hjem!

Lyd & Bilde