Hyundai Motor Norway presenterte i går sin hittil største elektriske satsing for en norsk presse. Ioniq 9 er en gedigen og luksuriøs sjuseter, som kan skilte med både imponerende rekkevidde og konkurransedyktige priser.
Med sine 5,06 meter i lengde og 3,13 meter akselavstand er dette en bil som virkelig utnytter fordelene med elektrisk drivlinje. Det flate gulvet gir enorm benplass, og Hyundai har valgt å tilby bilen med både seks og sju seter. Velger du seksseteren (Premium og oppover), kan andre seterad dreies 180 grader, hvis du da ikke velger automatiske seter.
Ioniq 9 har omtrent tilsvarende mål som Tesla Model X, men har enda bedre takhøyde.

Rekkevidde som imponerer
Alle varianter rommer et stort 110,3 kWh batteri, som gir opptil 620 kilometer rekkevidde etter WLTP-standarden. Det plasserer Ioniq 9 helt i toppen blant elektriske SUV-er, og skulle være mer enn nok for de fleste norske familier. At selv Performance-utgaven med firehjulsdrift er oppgitt til å kunne holde i 600 km, er rett og slett imponerende.
Lynlading er oppgitt til imponerende 24 minutter fra 10 til 80 prosent ved en 350 kW ladestasjon. Bilen bruker samme 800-volts arkitektur som søskenmodellene Ioniq 5 og 6, og forvarming av batteriet sikrer rask og effektiv lading også på kaldere dager.

Tre motoralternativer
Innstegsmodellen har bakhjulsdrift og 218 hestekrefter, mens firehjulstrekkerne gir 313 hk i Long Range-versjonen. Toppmodellen Performance byr på hele 435 hestekrefter og et dreiemoment på 700 Nm, noe som gir 0-100 km/t på bare 5,2 sekunder. Denne versjonen er kun tilgjengelig med utstyrspakken Calligraphy.
For de som trenger det, kan Ioniq 9 trekke opptil 2500 kilo med firehjulsdrift – klasseledende for elektriske biler. Bakhjulsdrift må derimot nøye seg med 1600 kilo, også det det holder til de fleste campingvogner.

Masse teknologi
Hyundai har pakket inn sin nyeste teknologi i Ioniq 9. Som første derfra får bilen KI-assistent med støtte for naturlig språk, selv om norsk foreløpig ikke er støttet. Men det kommer. Features on Demand lar deg kjøpe tilleggsfunksjoner etter behov, inkludert virtuelle motorlyder for den som savner buldringen fra en V8-motor.

Spesielt interessant er den aktive støydempingen som kommer med Bose-lydanlegget som følger med Premium-pakken og oppover. Systemet bruker motfase-teknologi for å dempe vei- og vindstøy, en teknologi vi kjenner fra støykansellerende hodetelefoner. Dette skal gi en svært stillegående opplevelse for alle i bilen.
Annen teknologi du kan velge inkluderer digitale sidespeil, mens hybrid digitalt og vanlig bakspeil er standard for Premium-utgaven og oppover. På Premium kan du velge motorisert panoramasoltak med solceller, mens dette er standard på Calligraphy-nivået.

Smart interiør
Midtkonsollen som har fått navnet Universal Island 2.0 kan skyves 19 centimeter frem og tilbake, og har åpning på begge sider. Seks USB-C-porter på hele 100W sikrer at alle enheter inkludert bærbare datamaskiner holder seg ladet – Hyundai leverer til og med en 100W USB-C-kabel med bilen.
For økt komfort finnes oppbevaringsrom med UV-C sterilisering for mobiltelefoner, klokker og andre småting, mens materialer som resirkulert plast understreker miljøprofilen. Setene har derimot ekte skinn, for den som ikke velger stoff. Dette har med slitestyrke å gjøre, men siden man utelukkende bruker skinn fra slaktedyr, kan det også argumenteres for bærekraft ved å utnytte hele dyret.
Bagasjerommet er på solide 908 liter bak andre seterad, eller 338 liter med alle seter i bruk. I tillegg har bilen en frunk av akseptabel størrelse, nemlig 88 liter for bakhjulsdrift og 52 liter for firehjulsdrift (som bruker noe av plassen til den ekstra motoren foran).

Norske priser og tilgjengelighet
Prisene starter på 699.900 kroner for Exclusive med bakhjulsdrift, mens firehjulsdrift koster 749.900. Premium-utgaven kommer på 799.900, mens toppmodellen Calligraphy starter på 849.900 kroner. Performance-versjonen koster ikke mye mer, 864.900.
Sammenligner vi med søskenmerket Kia og deres EV9, ligger Ioniq 9 faktisk noe lavere i pris. Kia EV9 starter på rundt 740.000 kroner, mens den kommende Volvo EX90 forventes å koste betydelig mer.
Thomas Rosvold, administrerende direktør i Hyundai Motor Norway, forventer å selge 1000 eksemplarer det første året. Med tanke på at SUV-segmentet har vokst med 50 prosent i år, og store SUV-er har doblet salget, virker det som realistiske ambisjoner.
De første kundebilene ankommer Norge i august, men allerede nå kan interesserte forhåndsbestille. Med den aggressive prisingen og omfattende standardutstyret kan Hyundai ha truffet blink for det norske markedet.
Mer info: hyundai.com