Nå kommer filmene ut på nytt med nyoppusset lyd og bilde – The Coppola Restoration, med digitalisert lyd og bilde. I tillegg med løpende kommentarspor av Coppola. De er gode, kloke og spennende. Har man ikke filmen fra før er den et absolutt kjøp, sidekommentarene vel verdt å høre for spesielt interesserte.
Ellers er det bare å bemerke at dette fremdeles er Mario Puzos fortelling om gudfar Corleone, hans tre sønner og deres mafiaregime i New York like etter den annen verdenskrig. Yngstesønnen Michael (Pacino) kommer hjem som krigshelt, og det er han som i løpet av den første filmen kommer til å bli familiens overhode.
Men hans vei går over mange lik. Drapet på en korrupt politimann i Sterling Haydens skikkelse fører da også til at han må gjemme seg i familiens hjemby Corleone på Sicilia før han som enkemann vender tilbake der ungdomsforelskelsen Diana Keaton venter.
I det hele tatt, filmen er full av fremragende prestasjoner fra skuespillere produsenten ikke ville ha med: Marlon Brando selvfølgelig først og fremst, men også Al Pacino som her får sitt definitive gjennombrudd. Gordon Willis leverer dystre og vakre bilder, Nino Rotas musikk har selvfølgelig det riktige italienske preg, og unge Coppolas regi er praktfull. Vi gir filmen seks stjerner. Kommentarene til Coppola gir interessante refleksjoner dunt mesterverket.
Release: 11. juni 2008
Regi: Francis Ford Coppola
Med: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Robert Duvall, Diane Keaton
Land: USA År: 1972 Tid: 2:55 t.
