TESTER GUIDER SERIER/FILM HØYTTALERE TV HODETELEFONER HI-FI FOTO BIL & MOBILITET SMARTE HJEM HJEMMEKINO DATA MOBIL GAMING

anmeldelse Backdraft 2 – Fire Chaser

Kun brannruinene står igjen

Oppfølgeren til tøff actionfilm fra 1991 gjør skam på sin forgjenger.

forfatter
Publisert 07.08.19 - 16:01
Karakter
Action
Backdraft 2 – Fire Chaser

For snart 30 år siden kunne vi se en tøff Kurt Russell bekjempe branninfernoer i Chicago, med den sinnslidende brannstifteren Donald Sutherland i kulissene. At det skulle komme en oppfølger var vel ikke så usannsynlig, at det skulle ta hele 28 år var mer overraskende, og at den skulle stinke så jævlig er rett og slett bare trist!

Vi møter den übertøffe macho manne-mannnen Sean McCaffrey (Joe Anderson) som bitter, ensom og rasende brannetterforskeren i Chicagos brannvesen. Toppsjefen hans er ingen ringere enn hans legendariske onkel, Brian McCaffrey (William Baldwin, som gjentar rollen fra originalen); og han er sønnen til Kurt Russell. En familie som gjennom generasjoner har slukket storbranner i millionbyen.

youtu.be/Rlqs75o9vOk

Sean er såret, forbannet og sint på alle – og han er overbevist om at han er verdens fremste brannetterforsker – bare så synd at han ikke kan samarbeide, og eller interagere, med noen. Etter en finurlig påsatt brann, som tar livet av fem unggutter, søker Sean råd hos psykopaten Ronald Bartel (Sutherland).

Backdraft 2 er en vandrende katastrofe av en brannruin, fra start til slutt! Filmen mangler enhver form for spenning, dramaturgi og troverdige karakterer. Klisjeene ligger som et tykt lag over hele smørja, og Anderson overspiller til det pinlige i det han kjefter, smeller og hamrer i bilrattet, mens han (oppskriftsmessig) behandler sin nye partner som dritt.

Når actionfilmen er langt mer irriterende enn spennende, er det på tide å blåse ut flammen! 1 stjerne.

<
>
(Foto: Universal/Sony)
Fakta
  • Blu-ray
  • Release: 22. juli 2019
  • Regi: Gonzalo López-Gallego
  • Med: Joe Anderson, Alisha Bailey, Donald Sutherland, William Baldwin, Allistair Mackenzie, Patrick. W. McBride, Dominic Mafham, Mark Arnold, Emily Barber
  • Genre: Action
  • Land: USA
  • År: 2019
  • Tid: 1:41 t.

Legg igjen en kommentar

forfatter

Tor Aavatsmark

(f. 1974): Lyd & Bildes dedikerte filmanmelder, samt administrerende direktør. Tor har jobbet i L&B siden 2005. I perioden 2003-2005 var han og en partner eiere av et magasinforlag, med blant annet et filmmagasin i porteføljen, en interesse han har dratt med seg inn i L&B. Tor er utdannet cand.polit. fra UiO, men finner seg meget godt til rette bak rattet i en mediebedrift.
MSI RTX 40: Nye prisbelønte serier av bærbare datamaskiner Ta spranget til et helt nytt nivå med de nye grafikkortene i GeForce RTX 40-serien og 13. generasjon Intel® Core™-prosessorer.
Ny norsk stjerneregissør? Norsk debutregissør går rett til topps hos strømmegiganten.
Se Havfruen gjenoppstå! Nok en live spillefilm fra Walt Disneys rikholdige animasjonsskattkiste står på trappene.
And the Oscar Goes to... Ruben Östlund mottok i januar tre anerkjennende nominasjons-nikk fra Oscar-akademiet for Triangle of Sadness. I natt gikk han (og resten av Norden) slukøret hjem.
Ny dansk Netflix-thriller Netflix annonserer premieredatoen for nok en dansk originalserier.
Gratulerer med kvinndagen! Vi hyller kvinnedagen - og gir deg i den anledning noen gode tips om fabelaktige serier og filmer med knallsterke kvinner!
Følg Lyd & Bilde