I både New York og Stockholm har det i et tidsrom på tolv måneder dukket opp flere lik av unge, blonde og blåøyde kvinner. Etterforsker Tommy Conley (Dominic Monaghan) fra politiet i New York får en spesiell tillatelse til å bistå som observatør for Stockholmspolitiet. Han må samarbeide med den svenske politibetjenten og regelrytteren Mikael Eklund (Michael Nyqvist) som har lite til overs for den unge og kompromissløse amerikaneren.
https://www.youtube.com/watch?v=l8KpBXbusvM
Skandinavisk krim har alltid holdt en relativt høy standard og har i de senere årene også fått mye oppmerksomhet i utlandet under betegnelsen ”Nordic noir”. Fellesnevnere for genren er mørke og komplekse mordsaker som gjerne har to ulike partnere som også er mørke og komplekse. 100 Code følger samme oppskrift men klarer ikke å imponere nevneverdig. Historien er grei nok, men utvikler seg til en rotete affære med svake underhistorier. Karakterene er heller ikke spesielt interessante og skuespillerne virker tidvis uinspirerte. Når serien i tillegg er ganske dårlig redigert og lite visuelt spennende blir det totalt sett skuffende. Vi håper på en sterkere fortsettelse. Tre stjerner.
Sesong 1 av 100 Code kan nå strømmes fra HBO-Nordic, og kvaliteten på den tekniske gjengivelsen er god. Lydsporet er meget bra og bildet holder en grei standard selv om den varierer litt i kvalitet.
