TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Facebook vil gi hele verden internett

I dag er 2/3 av verden uten internett. Facebook samarbeider med store selskaper for å koble opp hele verden.

Facebook vil gi hele verden internett

Så langt er 2,7 milliarder mennesker, en tredjedel av verdens befolkning, koblet til nettet. Men Mark Zuckerberg vil at alle skal få! Derfor har han lansert nettstedet internet.org, hvor han har gått sammen med produsenter av både hardware og programvare, for å slå hodene sammen og komme opp med en plan.

Videomontasje
På nettsiden kan du se en videomontasje fra fattigere deler av verden, med en av John F. Kennedys berømte taler som voiceover. Om hvordan alle må behandles som likeveredige. Det får en til å tenke at, ja, selvsagt bør alle ha mulighet til å koble seg til internett og kommunisere med resten av verden! Undertegnede har imidlertid vanskelig for å tro at Zuckerberg & co sine intensjoner kun er av den rene typen. Har du hele verden koblet til nettet – og alle bruker Facebook! – så er det helt klart store potensielle verdier der. Selv om vi snakker verdens fattigste, så må det helt klart være noe å slå i bordet med som sosialt nettverk, at du har hele verden for dine føtter!

Se videoen her:

Men Facebook er ikke alene. Det er andre selskap som også tror på denne ideen. Med seg på laget har de nemlig fått mobilprodusentene Samsung og Nokia, chipprodusenter Qualcomm og MediaTek, og på bredbåndutbyggersiden har Ericsson blitt med i planleggingen. På softwaresiden har Opera blitt med på laget.

Annonse

En makroplan
Planen er fremdeles på makronivå. I første omgang dreier det seg om å samarbeide med tilbydere av mobilt bredbånd og få prisene til et minimum fra disse, slik at selve tilkobling til internett blir billigere på verdensbasis. I planen ligger også å kunne tilby superbillige smartmobiler. Videre må både nettsider og programvare lages så effektivt som mulig, med kraftig komprimering, slik at ting tar opp mindre plass. Slik at man kan få en rask surfeopplevelse selv med en underspesifisert bredbåndlinje og mobiltelefon.

Noen videre plan for hvordan alt skal løsnes er ikke fremlagt. Men på internet.org kan du lese en pressemelding som går litt mer i dybden.

Tanken som slår meg, er at de burde fått med seg Google også, som jobber med å innføre mobilt bredbånd til Den tredje verden ved hjelp av varmluftsballonger!

internet.org

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldri hatt noen heltidsjobb før Lyd & Bilde. Her har han til gjengjeld vært nesten halvparten av sitt liv, helt siden han i 2001 sendte jobbsøknaden til feil adresse (han ville opprinnelig til et innspillingsstudio ved samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsakelig innenfor hi-fi, hodetelefoner og hjemmekino, men det hender han glimter til med andre kvaliteter.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 6 uker 6,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
KUN 6 kr / 6 uker
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Slik sletter du delte KI-chatter

De dårligste produktene vi har testet i 2026: Slik oppdager du et dårlig produkt før kjøpet

Nå kan ChatGPT lytte og snakke samtidig

Google taper i retten to ganger på to dager

Mirakelbatteriet var helt vanlig

Brystpumper, powerbanker og KI-ørepropper

Jurassic Park eller lørdagskylling?

Slik vil Google gjøre hverdagen din enklere med ny KI

Blått skjermlys er ikke farlig!

Organiser Gemini med Notebooks

Din neste gadget må ha et utskiftbart batteri

Lei av corporate speak? Dette KI-verktøyet oversetter sjefens LinkedIn-profil til norsk.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.