Jeg står på sparkesykkelen i 20 km/t, og det eneste som finnes er musikk. Levert av et par Soundcore Space 2. Ikke at jeg anbefaler noen å bruke hodetelefoner i trafikken, men noe må man jo gjøre for å fremprovosere vind rundt ørene i vindstille omgivelser. Det er nemlig her det går rett vest for de fleste støydempende klokker: vinden hamrer mot mikrofonene, og en billig støydemping skrur gjerne opp vindbrølet i stedet for å kvele det. Rett og slett fordi den ikke rekker å fange de raske, høye toppene før de er forbi. Med Space 2 på hodet kjenner jeg bare et svakt blaff mot ørekoppene; det samme suset du får uansett hva du har på skallen. Og, fy fader, for en bass.
Soundcore Space 2 er et par rimelige, lukkede og heldekkende hodetelefoner med aktiv støydemping. De erstatter den populære Space One, med oppgraderte elementer, kraftigere demping og et batteri som varer gjennom hele helgen, selv om du glemmer å skru dem av.
Mitt testeksemplar er i hvit-beige med en sølvring rundt ytterkoppene. Klokkene kan både vris flatt og sammenlegges, perfekt for reise. Det følger riktignok bare med en slapp tøypose, ikke et hardt etui, så de får kjørt seg unødvendig hardt i en reisebag full av nødladere, kabler og rot.

Fysiske knapper med en bismak
Fysiske knapper er en velsignelse i min bok, spesielt i denne prisklassen. Det verste jeg veit er berøringsflater som ikke virker, spesielt i høy luftfuktighet. Du skal ikke undervurdere brukervennligheten av å faktisk kunne føle knappene når du skal skru opp lydnivået, velge støydemping og besvare samtaler. For ordens skyld: NC-knappen på venstre klokke velger mellom støydemping og omgivelseslyd rett ut av esken. Vil du derimot skru den helt av, må du inn i appen og gi knappen tre funksjoner i stedet for to.
Knappene for lydnivå, taleassistent og andre funksjoner er logisk plassert. Merkingen kan jeg derimot ikke fordra. Symbolene er senket ned i mikroskopiske tegn, og på de hvite klokkene har de omtrent like mye kontrast som hvit maling på snø. Heldigvis er knappene få, og etter et par dager sitter grepene i hånda som ren refleks.

Bass i bøtter og spann
Støydempingen er på fra fabrikken, og da er lyden voldsomt bassrik. Det er nesten vulgært mye bass. I ren mengde minner Space 2 om Sony ULT Wear, men Soundcore holder samtidig hodet litt kaldere og spiller mer balansert. Skrur jeg av dempingen, faller bassen et hakk, mens mellomtonen strammer seg opp og dynamikken løfter seg. Lyden blir jevnere og bedre over hele linja med støydempingen av, men om du sier det låter mer underholdende med den på, har jeg ingen problemer med det.
Som med nesten alle rimelige (og mange dyre) hodetelefoner savner jeg noe i mellomtonen. Den er ikke utagerende nok. Her kommer appen inn. Den har mange (for mange?) forhåndsinnstilte EQ-profiler å velge blant, og med «Acoustic» skrudd på skinner det fra gitarkassa. Klangen får flere lag, og vokalen står mer ut av lydbildet. Akkurat slik jeg vil ha det. Vil du heller ha enda mer trøkk i bunn, finnes en egen bassforsterkning. Ikke at du vil trenge den.

Hvor god er støydempingen?
Støydempingen tok meg på senga, på den gode måten. Den er effektiv nok til at verken fly eller t-bane får ødelegge dagen, selv om den ikke måler seg med de råeste fra Sony, Bose eller Sennheiser. Det er det heller ingen som gjør. Det som imponerte meg mest, var likevel vinden. Der mange hodetelefoner takler vindstøy heller dårlig og faktisk evner å gjøre det mer bråkete enn utgangspunktet, fordi dempingen er for treg til å treffe impulsene og dermed forsterker i stedet for å kansellere, holder Space 2 hodet iskaldt. Nå er det selvsagt ikke de kraftigste vindstyrkene du påkaller under en sparkesykkeltur i 20 km/t, men det forsterket definitivt de vindkastene som kom. Null problem for Space 2. Jeg har riktignok ikke prøvd RIB-båt i 50 knop (det har bare skjedd én gang), så et lite forbehold om hvor kraftige vindkast de faktisk takler.
En kuriositet på kjøpet: etter siste fastvareoppdatering kan du nå stille støydempingen i fem trinn, der den før bare var av eller på. Jeg venter fortsatt på situasjonen der jeg står og tenker at det jeg trenger akkurat nå, er LITT støydemping – men det er fint å vite at muligheten ligger der den dagen den måtte melde seg.

Støtter Space 2 virkelig høyoppløst lyd?
Esken skryter av Hi-Res Audio Wireless, og i starten kjøpte jeg ikke et fnugg av det. Uansett hvilken Android-telefon jeg prøvde, fikk jeg bare servert standardkodekene SBC (dårlig) og AAC (bedre). Lyden låt smågrov i kantene og manglet dybde, og uten en bedre kodek er ikke dette høyoppløst.
Så fant jeg synderen, og den satt ikke i fastvaren slik jeg først mistenkte: LDAC må skrus på for hånd inne i appen. Et lite kryss i en meny, og vips. Med kodeken aktivert på Android 8.0 og nyere fikk lydbildet fokus og luft, spesielt hørbart er det på akustiske instrumenter. Som gitaren på Ken Pomeroys vakre countryballade Flannel Cowboy. Selve klangbalansen er lik mellom kodekene, men du får et ekstra lag i overtonene med LDAC, slik at strengene låter krispere og åpnere i toppen. Du hører det spesielt godt helt i begynnelsen av sporet, men forskjellen er alltid reell.
Er du iPhone-bruker, er du derimot fortsatt fastlimt til AAC-kodeken, og her hadde en USB DAC-modus reddet hele kvelden: plugg en USB-C-kabel imellom telefonen og hodetelefonene, og du er oppe og nikker. Dessverre finnes ikke det her.

Inntil 70 timer batteritid
Batteriet fortjener honnør: 50 timer med støydemping og hele 70 timer uten, med lydnivået halvveis til maks. Fem minutters lading gir fire timers lytting. Du trenger med andre ord aldri å bekymre deg. Hodetelefonene merker når du tar dem av hodet, og pauser musikken. Multipunkt holder deg tilkoblet to enheter samtidig. Veldig kjekt for meg, der jeg kjapt veksler mellom Android og iPhone.
Appen er grei nok, men den snakker kun engelsk, og jeg skulle gjerne hatt norsk. Første gang jeg åpnet den, nektet den blankt å finne hodetelefonene selv om de var paret over Bluetooth. Jeg måtte koble fra og pare på nytt før den ombestemte seg – en gammel kjenning fra altfor mange tester. Putene er helt vanlige, ikke fløyelsmyke, men de holder komforten over tid. Også for meg som bruker databriller.
Mot konkurrentene
I denne prisklassen er nærmeste utfordrer JLab JBuds Lux ANC, med tilsvarende batteritid og som har akkurat den USB DAC-modusen Space 2 mangler. Sony ULT Wear gir deg LDAC og et basstrøkk i samme gate, men sitter mindre behagelig på hodet med tynnere, hardere puter. Space 2 svarer med solid komfort, vindhåndtering ingen av de andre kan og et batteri som bare går og går og går.

Konklusjon
Soundcore Space 2 gir noe av den beste lyden jeg har hørt i sin prisklasse, så lenge du tar deg bryet med å bli kjent med EQ-en. Med «Acoustic» og LDAC skrudd på i appen låter de både fyldige og åpne, og støydempingen er bedre på vindkast enn de fleste konkurrenter – også til dobbelt pris. Knappene er merket som en dårlig spøk, appen kan bare engelsk, og en USB DAC-modus ville gjort dem komplette for iPhone-folket og PC-brukere. Men til prisen vil jeg likevel påstå at dette er en innertier. Vil du ha voldsom bass (som kan temmes), et batteri som nekter å gi seg og rolig lytting på reise uten å vrenge lommeboka, er det bare å løpe og kjøpe.

Hadde vært interessant å sett denne testet mot Earfun Tune Pro.