For to år siden testet vi JBL Xtreme 4. En bærbar høyttaler som tåler å være med overalt, og som kan spille høyt. Veldig høyt. Men gjør man det, forvrenger den mye og lyden blir ganske grovkornet. Det har åpenbart JBL fått med seg, for det er et av ankepunktene de har adressert i den nye Xtreme 5.
Den nye utgaven har vokst noen millimeter i alle retninger, og lagt på seg noen gram. Den er ikke blitt noe mindre bærbar av det, og smyger seg midt mellom den kompakte JBL Charge 6, og den mye større Boombox 4.
Extreme 5 er blitt kraftigere og mer potent, og ifølge JBL skal den levere 10 prosent dypere basse enn forgjengeren.
JBL Xtreme 5

Høyttaleren har fått JBLs AI Sound Boost som skal holde forgreningen nede og oss fornøyde, og den har en Smart EQ som tilpasser lyden til materialet, helt automatisk. Den har også app-styring med Portable-appen, og man kan koble sammen flere høyttalere som støtter Auracast.
Her kan man også koble til JBLs trådløse EasySing mikroner, som kan fjerne vokalen på opptaket med AI, slik at du kan skinne som den sangstjernen du er.

Med Playtime Boost kan man strekke batteritiden fra 24 timer til 28 timer, på én lading.
Xtreme 5 lever opp til navnet også, den er vanntett, støvtett og fallsikker, og den er IP68-sertifisert. Ingen problemer om det kommer en regnskyll altså, eller om bølgene på stranden skyller rundt høyttaleren.
Stemningskapende egenskaper
Som finnes i sort, marineblått, og som her, i en camo-farget utgave. Alle leveres med en avtakbar skulderrem. Med medfølgende flaskeåpner.

Under kamuflasjen, har Xtreme 5 et basselement i midten flankert av to diskantelementer. På sidene har den passive bassradiatorer, og foran dempet stemingslys som pulserer i takt med musikken.
I appen finner man blant annet en 7-bånds EQ, slik at man kan tilpasse lyden etter egen smak, og Xtreme 5 kan faktisk strømme høyoppløst 24-bit/48 kHz musikk fra Apple Music, Spotify Connect, Tidal eller Qobuz via USB-inngangen på baksiden. Ikke at forskjellen er veldig merkbar, men det er uansett kjekt å vite at muligheten er til stede.
For en Bluetooth-høyttaler i denne klassen er ikke først og fremst laget for kritisk lytting til høyoppløste lydfiler. Den skal bidra til å skape stemning, og det gjør den til gangs. Xtreme 5 er kanskje ikke førstevalget til store sommerfester. Da er en Partybox 130, Marshall Bromley eller en Soundboks et bedre valg.

Men til å være en bærbar høyttaler, er Xtreme 5 absolutt i stand til å fylle et rom, terrassen, parken eller stranden med høy musikk. JBL har rett i at den ikke forvrenger like mye som forgjengeren, og den spiller klarere når man drar opp volumet. Bare vær forsiktig med bass boost, som har en tendens til å rote det til med bassen når man spiller høyt. Det er også verdt å være oppmerksom på at det er mer trøkk i bassen og høyere volum, når den er koblet til en USB-lader, enn når den bare drives av det innebyggede batteriet.

Konklusjon
JBL Xtreme 5 er en bærbar høyttaler med forbedret lydkvalitet, inkludert dypere bass og mindre forvrengning. Den har app-styring, Auracast-støtte, og kan kobles til JBLs trådløse mikrofoner. Høyttaleren er vanntett, støvtett og fallsikker (IP68-sertifisert), og har en batterilevetid på opptil 28 timer. Og lyden? Den er ikke bare bedre enn før, men best i klassen blant bærbare høyttalere.



