I store deler av Europa lister Tesla nå opp en funksjon som heter Dumb Summon. Det er det offisielle navnet på den eldste og mest grunnleggende Summon-funksjonen, og den inngår i pakken Tesla Assisted Driving grunnleggende.
Navnebyttet er en del av en større omlegging. Forrige uke fjernet Tesla navnet Full Self-Driving (Supervised) fra sine europeiske nettsider. Systemet heter nå Tesla Assisted Driving, og Enhanced Autopilot har blitt Tesla Assisted Driving grunnleggende.

Hvorfor bytter Tesla navn?
Ifølge Not a Tesla App kom byttet etter samtaler med det tyske samferdselsdepartementet. Tyskland har sagt at landet vil stemme for systemet i EU hvis navnet endres. Avstemningen i EU er ventet i desember. Systemet trenger da støtte fra 15 av 27 land, og disse landene må til sammen råde over 65 prosent av den europeiske befolkningen. Åtte land har allerede godkjent det, deriblant Danmark og Nederland.
Hvor kan du bruke Tesla Assisted Driving i Norden?
Danmark er det eneste nordiske landet der hele systemet er tillatt. Siden juni har danske Tesla-eiere kunnet la bilen styre, bremse og skifte fil selv i bytrafikk, så lenge føreren følger med. Danmark er ett av åtte EU-land som har godkjent systemet på egen hånd, abonnementet koster 750 danske kroner i måneden.
I Norge og Sverige selger Tesla bare grunnpakken, til henholdsvis 1090 norske og 990 svenske kroner i måneden. Den gir autostyring, adaptiv cruisekontroll, automatisk filskifte, automatisk parkering og to varianter av Summon. Dumb Summon kjører bilen rett frem eller bakover uten fører. Actually Smart Summon finner veien gjennom parkeringsplassen, men i Europa må du stå innenfor seks meter fra bilen.
Sverige gjør mest for å bremse systemet. Svenske myndigheter ber EU avvise det hvis Tesla ikke fjerner muligheten til å kjøre fortere enn fartsgrensen.

Hva viser e-postene bak godkjenningen?
Godkjenningene bygger på arbeidet til det nederlandske kjøretøydirektoratet RDW. Nyhetsbyrået Reuters har gått gjennom flere hundre sider med e-poster mellom Tesla og europeiske myndigheter.
RDW sendte Tesla en regning på 365.000 euro i april 2025. Tesla ville holde tilbake betalingen til de fikk timelister for hver ansatt. En uke senere spurte en RDW-ansatt hvordan direktoratet kunne “justere eller redusere” arbeidet. RDW fulgte senere deler av testene på avstand, og ga Tesla beskjed på forhånd om hvilke tester som skulle kjøres.
Til Reuters skriver RDW at kontakten ikke svekker uavhengigheten i vurderingen. Direktoratet vil likevel ikke offentliggjøre sine egne testdata.
Holder Teslas sikkerhetstall mål?
Reuters lot sju trafikksikkerhetsforskere gå gjennom Teslas egen sikkerhetsstudie. Tesla målte ikke kollisjoner, men blant annet harde nedbremsinger og tuting. Det var Teslas egne testsjåfører som satt bak rattet. Teslas egne forbehold sier at tallene ikke viser noen årsakssammenheng. Elon Musk har likevel sagt at det vil “koste liv” hvis Frankrike utsetter godkjenningen.
Ifølge Reuters sendte Tesla-eiere titalls e-poster til myndighetene i Norge og Sverige, og mange av dem gjentok de samme påstandene.
– Vi godkjenner ikke systemer fordi de er populære, og vi avviser dem ikke fordi de er kontroversielle, sier Stein-Helge Mundal i Statens vegvesen til Reuters.
Tesla Assisted Driving: Pris og tilgjengelighet
Tesla Assisted Driving grunnleggende koster 1090 kroner i måneden i Norge. Den fulle utgaven kommer tidligst etter EU-avstemningen i desember. Prisene er hentet fra Teslas bestillingssider 12. oktober.
Mer info: tesla.com
Kilder:
