TESTER GUIDER SERIER/FILM HØYTTALERE TV HODETELEFONER HI-FI FOTO BIL & MOBILITET SMARTE HJEM HJEMMEKINO DATA MOBIL GAMING

TEST Audio-Technica ATH-G1

Tro mot sin arv

Audio-Technica er ikke kjent for sine hi-fi-hodetelefoner for ingenting.

forfatter
Publisert 28.11.19 - 11:27
Karakter
Audio-Technica ATH-G1
L&B menerskew
pluss Lekkert og behagelig å ha på. Naturlig lyd.
minus Koster en del når det kun tilbys kablet, analog forbindelse.
Spesifikasjoner
  • Plattformer: alle
  • Type: Over-ear, lukket
  • Drivere: 45 mm
  • Frekvensområde: 5 Hz–40 kHz
  • Tilkobling: 3,5 mm 4-pol minijack (oppdelt adapterkabel)
  • Batteritid: –
  • Lys: nei
  • Web: eu.audio-technica.com
Veil. pris 1890 Produktside

Audio-Technica ATH-G1 ligner en klassisk hodetelefon på en måte som nærmer seg retro. I beste betydning. En gjennomgående metallbøyle gir et solid inntrykk. Øreklokkene er av sort plast med Audio-Technicas logo, og kun en knallblå farge på innsiden av øreklokkene – samt den avtakbare mikrofonen – avslører at vi er i gaming-avdelingen.

ATH-G1 er behagelig å ha på, og overraskende lett. De myke øreputene er i joggestoff på den siden som berører huden, slik at man kan ha dem på over lengre tid uten å svette. Mot Audio-Technica-tradisjoner er de lukkede, men støydempingen fra omgivelsene er minimale. Kabelen er fastmontert. Det er ok, men gir et litt billig inntrykk.

Lyden er det ikke noe billig over. Man merker tydelig at Audio-Technica har årtiers erfaring med hodetelefoner. Lyden er ren og forvrengningen svært lav. Du drukner ikke av overdreven bass, men når granatene slår ned, spiller ATH-G1 ned så kinnene rister. Eksplosjoner låter – eksplosivt. Også mikrofonen er av høy kvalitet (Audio-Technica lager dem også til studiobruk).

Konklusjon

Audio-Technica ATH-G1 leverer lydkvalitet og bærekomfort for hver krone. Helt bokstavelig, da du ikke får noe som helst annet. Der de fleste i premiumklassen kan skryte av trådløshet, virtuell surround, eller i det minste leveres med et USB-lydkort i esken, er ATH-G1 helt klassisk analogt og kablet. Det finnes heller ikke en volumkontroll der. Om det er et problem, er en smakssak. For headsettet gjør den ene tingen som det er skapt for ganske glimrende.

Vil du lese hele artikkelen? Logg inn eller bli medlem av LB+. Med LB+ får du tilgang til ALT innhold på lydogbilde.no

Også i denne testen:

SteelSeries Arctis 1 Wireless

Lekkert begynnerheadset

Hvis du vil ha et virkelig godt headset som ikke tapper budsjettet, er Arctis 1 et godt alternativ.

Trådløs lyd, god komfort og en design som man ikke trenger å skamme seg over.
Lyden er, naturlig nok, ikke så god som på de dyrere modellene. Ingen lyseffekter.

Logitech G pro

Nøkternt killerverktøy

Logitechs profesjonelle headset er behagelig barbert for alt unødvendig tull og tøys.

Lekker design, god lyd. Virker på flere plattformer.
Ingen ekstrafunksjoner. Man kan få trådløse headset for bare litt mer.

Svive Kerberos

All begynnelse er vanskelig

Svive koster ikke mye. Når man har testet det, føles prisen likevel høy.

Prisen er lav. Ganske behagelig å ha på.
Dårlig mekanisk kvalitet og flat lyd. Prisen er likevel for høy.

Trust GXT 414 Zamak

Til gjester og leilighetsgamere

Hvis økonomien har det siste ordet, finner du det ikke billigere.

Testens billigste. Kan godt brukes hvis kravene dine er lave nok.
Den mekaniske kvaliteten er testens dårligste, og lyden er heller ikke noe å skrive hjem om.

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE

Hi-fi-lyd i luksusinnpakning

Corsairs voksenmodell er lekker og stilfull som en luksusbil.

Trådløs forbindelse. Virkelig behagelige å ha på. Fantastisk lydkvalitet.
Trådløs forbindelse. Virkelig behagelige å ha på. Fantastisk lydkvalitet.

HP Omen Mindframe Prime

Hold hodet kalt

Hvis du svetter når du spiller, har HPs luksus-headset innebygget kjøleskap i øreklokkene!

Innebygget kjøling til varme ører. Svært god lyd. Futurisk design.
Kjølingen er så avgjort ikke for alle! Kun USB-tilkobling. Virker skrøpelig.

HyperX Cloud Alpha S

Headset med valgfri bass

HyperX er mestere i å velge de viktige funksjonene – og selge dem til en god pris.

Lett og behagelig å ha på. Utmerket virtuell 7.1-surround. God lyd ut fra prisen.
Ikke på nivå med de beste (dyrere) i kategorien.

Razer Kraken Ultimate

Spill for galleriet

Razer har laget en deilig bamse av et headset. Aktiv støyreduksjon i mikrofonen.

Varm lyd, lekker og behagelig bamse av et headset. Aktiv støyreduksjon i mikrofonen.
Hverken trådløs eller analog forbindelse. THX Spatial Audio er mer artig enn brukbar.

Sennheiser GSP 370

På hjemmebane

Sennheiser har laget en god trådløs hodetelefon som også er fin til spill.

Flott lydkvalitet og rekordlang batteritid. Kan brukes både trådløst og med USB-kabel.
Hvis du vil ha lyseffekter og buldrende eksplosjonseffekter, må du lete et annet sted.

Legg igjen en kommentar

forfatter

John Hvidlykke

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbeidet for Lyd & Bilde siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, høyttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskjeftiget seg med teknologijournalistikk siden 1982(!), og har arbeidet for tallrike magasiner i forskjellige roller; blant annet GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har dessuten skrevet tallrike bøker og undervisningsprogrammer om IT.
MSI RTX 40: Nye prisbelønte serier av bærbare datamaskiner Ta spranget til et helt nytt nivå med de nye grafikkortene i GeForce RTX 40-serien og 13. generasjon Intel® Core™-prosessorer.
ANC-ørepropper til budsjettpris Jabra Elite 4 er helt trådløse ørepropper med støydemping til en rimelig penge
Ananas i ørene Bang & Olufsen har laget en ny spesialutgave av sine EX-ørepropper. Denne gangen i ananasgult.
De råeste hodetelefonene under 5000 kroner? De kinesiske hodetelefonene FiiO FT3 kan være det heftigste som er produsert i denne prisklassen.
lbpluss
Storm i et vannglass Argon Audio Quiet Storm ligner et par dyrere hodetelefoner. Lyden er imidlertid ikke i takt med designen.
lbpluss
Proffer trenger ikke betale mer Beyerdynamic DT 900 Pro X er for proffer og entusiaster, er lette å drive med billig utstyr, og de låter mye dyrere enn prislappen.
Følg Lyd & Bilde