TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhet

Japansk månelandingsfartøy har ladeproblemer

Japan ble den femte nasjonen som landet på månen, men landingsfartøyet har store problemer.

Av / 22.01.24 - 17:32
Japansk månelandingsfartøy har ladeproblemer

Fredag meldte Japan at deres SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) har landet på månen som planlagt. De sendte også opp to små farkoster (LEV-1 og 2) for å undersøke måneoverflaten. Dette var et stort fremskritt etter en rekke mislykkede månelandinger den siste tiden. Ikke minst den pinlige krasjen med den russiske månelanderen i fjor sommer.

Les også Nyhet: Russland konkurrerer med India om å bli først på Månen Målet er å lande på Månens sørpol for å bekrefte funnet av vann.

Men det tok ikke lang tid før problemene begynte å tårne seg opp. I en serie tweets (sier de fortsatt det?) på X meldte JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) at det var problemer med strømforsyningen.


Tilsynelatende genererer ikke solcellene strøm til batteriene. Teorien den gang var at månelandingsfartøyets helling gjorde at solcellene rett og slett ikke fikk nok sollys. For å forhindre at batteriet ble så utladet at det ikke kunne lades opp igjen, koblet månelandingsfartøyet fra batteriet når det sank til 12 prosent.

Annonse

Men alt håp er ikke ute. Det er mulig at solcellene får solskinn igjen senere på “mandag” når solens posisjon endrer seg. I så fall er de forberedt på å skyte opp månelandingsfartøyet igjen. I så fall vil de forsøke å nå bonusmålet om å analysere måneoverflaten i krateret der de landet.

Les også Nyhet: Den russiske månelandningen resulterte i krasj Russlands første forsøk på å lande på månen siden 1970-tallet har mislyktes fullstendig.

Den 25. januar vil JAXA holde en pressekonferanse for å gi en oppdatering om fremdriften for SLIM. Det forventes også at JAXA vil dele bilder tatt av landingsfartøyet og månefartøyene.

Pressrelease fra JAXA

Pressekonferansen:

 

Jonas Ekelund
(f. 1969): Journalist og nyhetsredaktør. Jonas har jobbet for Lyd & Bilde siden 2007 med det meste som kan kalles bærbart. Det vill si mobiler, trådløse høyttalere og hodetelefoner. Iblant kommer testingen inn på kollegaenes områder innenfor multiromslyd, hjemmekino og foto. Han startet sin bane som teknikkjournalist på IDG og skrev blant annet for PC för Alla, Internetworld og det som senere ble M3.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Tilbud - 1 måned for kun 79,-

Tilgang til ALT innhold i 1 måned!

Populær

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Tilgang til ALT innhold i 6 måneder

Kun 79 ,-
154,- / mnd
154,- / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt
  • Deaktiver annonser

Gemini AI blir personalisert

Her er en datamaskin med ekte hjerneceller

KI-prisvinnere advarer mot kunstig intelligens

Signal kan droppe Sverige og andre krypteringsfiendtlige land

Ett enkelt krystall kan holde alle dine data

Teleportering er faktisk mulig

ChatGPT 4.5 rett rundt hjørnet

Bytedance viser imponerende video-KI

Googles 2.0 tilgjengelig for alle

Nye EU-regler skal beskytte deg mot farlig KI-bruk

Gratis Wi-Fi på SAS-flyvninger

Kinesisk AI-selskap lover gull og grønne skoger - kan vi stole på det?

Lyd & Bilde