TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

Smidige og billige CD-spillere fra Fosi og Fiio

CD-en og dermed CD-spillerne fortsetter å erobre nygammel mark, og nye modeller kommer ut støtt og stadig. Her har vi to stilige og prisgunstige alternativer fra Fosi og Fiio.

Smidige og billige CD-spillere fra Fosi og Fiio

Først ut har vi den mer stasjonære, men nette Merak fra Fosi Audio – ikke mye større enn et gammeldags jewelcase CD-cover, med toppmating og sikker fastklemming av platen via sentrumshullet, noe som ifølge Fosi reduserer slitasjen på platene.

Les også Kommentar: CD-salget vokser raskere enn vinyl: Nå kommer CD-renessansen Etter to tiår med vinylrenessanse er turen kommet til CD-en. Og denne gangen er det en god teknisk grunn til det.

I tillegg til å spille av CD-er kan den også rippe direkte til USB-A-porten på baksiden, men bare i WAV, så du må fikle litt med metadata på datamaskinen når selve rippingen er ferdig. Fra USB-A-porten kan man også spille av musikk, så man kan med en viss rett si at dette er en CD-spiller, DAC og hodetelefonforsterker i ett!

Smidige og billige CD-spillere fra Fosi og Fiio 1
På forsiden av Merak finner du direkteknapper, display og hodetelefonutgang.
(Foto: Fosi Audio)

Lydarkitekturen er bygget rundt Cirrus Logics DAC-chip CS43131 og Texas Instruments TPA6120 for hodetelefonforsterkningen.

Smidige og billige CD-spillere fra Fosi og Fiio 2
Den toppmatede mekanismen, med skånsom låsing rundt CD-ens sentrumshull.
(Foto: Fosi Audio)

Lyden hentes ut enten analogt via den 3,5 mm store telejacken på baksiden (linjesignal, 2V, til forsterker eller aktive høyttalere – en spesialkabel med 3,5 mm-kontakt i den ene enden og et par RCA i den andre må kanskje kjøpes i tillegg), via den like store 3,5 mm-telejacken på forsiden for lytting med hodetelefoner, eller via den digitale, optiske TosLink-kontakten på baksiden. Hodetelefonutgangen er spesifisert til 2×210 milliwatt ved 32 ohm, noe som også skal holde til mer tungdrevne hodetelefoner med høy impedans.

Smidige og billige CD-spillere fra Fosi og Fiio 3
På baksiden ser vi hengslene til luken øverst, samt USB-C for strøm, 3,5 mm analog ut, optisk ut og USB-A for både CD-ripping og avspilling. Legg også merke til bryteren for å slå av og på ESP – Electronic Shock Protection.
(Foto: Fosi Audio)

I tillegg til den fine mekanismen og dermed god avlesning av platene, finnes også ESP anti-shock, som kan slås av og på via en bryter på baksiden. Joda, man kunne kanskje ønsket seg en vanlig, elektrisk, digital RCA-utgang også, men til 1 895 kroner er det vanskelig å klage når det dessuten følger med en liten fjernkontroll i prisen.

Annonse
Smidige og billige CD-spillere fra Fosi og Fiio 4
Fiio Snowsky Beatbox kan kjøpes i sort eller hvit utførelse.
(Foto: Fiio)

Fiio Snowsky Beatbox

Så hva skal man egentlig si om Fiios smidige CD-spiller Snowsky Beatbox? Den er ikke helt ulik Fosi Merak her over, men har likevel en helt annen innretning. Dette er nemlig en bærbar spiller for ikke bare CD-er, men også USB, samt en FM-radio med to innebygde bredbåndshøyttalere – og faktisk en liten subwoofer (!) og LDAC-Bluetooth i tillegg til vanlig 3,5 mm-hodetelefonkontakt.

Smidige og billige CD-spillere fra Fosi og Fiio 5
Fiios toppmatede CD-mekanisme og luke har store likhetstrekk med Fosi Meraks.
(Foto: Fiio)

Her finnes også aux-inn via 3,5 mm-kontakt og to USB-C-porter: den ene for å lade det innebygde, lett utskiftbare 3350 mAh-batteriet, og den andre ikke bare for USB-avspilling, men også WAV-ripping av CD-er.

Les også Nyhet: Shanling EC Play: Bærbar CD-spiller for generasjon Z signaliserer et comeback for det nye formatet Streaming er ut, fysiske medier er inn. Generasjon Z har gjenoppdaget CD-en, og Shanling er klar med en bærbar, trådløs spiller for dette formatet.

Også her er det toppmating som gjelder, med gjennomsiktig luke og lignende mekanisme og fastlåsing av platen som på Fosi Merak. Prisen på denne lille godbiten stopper på lave 90 euro på Fiios europeiske nettside, også her inkludert fjernkontroll.

Smidige og billige CD-spillere fra Fosi og Fiio 6
Fiio Snowsky Beatbox mangler linje- og digitalutgang, men har variabel 3,5 mm for hodetelefonene, aux-inn og doble USB-C-porter: én for lading, og én for ripping og avspilling. Vi gjetter på at bryteren også hos Fiio slår av og på en ESP-krets.
(Foto: Fiio)

(f. 1969): Journalist. Jonas Bryngelsson er en av Sveriges mest erfarne journalister innen hi-fi og musikk. Han begynte som frilansskribent for Hifi & Musik på midten av 1990-tallet, hovedsakelig som musikk­anmelder med en forkjærlighet for obskur pop og rock. I 1997 ble han sjefredaktør for magasinet. Han har også arbeidet med HemmaBio, High Fidelity, BilstereoTidningen, Upsala Nya Tidning og Hälsinglands Tidning, og har vært medlem av EISAs Hi-Fi Expert Group. Da Lyd & Bilde og Hifi & Musik ble slått sammen i 2026, ble han en del av redaksjonen i Lyd & Bilde. Jonas skriver om det meste innen lyd, men særlig om høyttalere, forsterkere, platespillere, pickuper, trådløse høyttalere og hodetelefoner.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 6 uker 6,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
KUN 6 kr / 6 uker
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

John Dawson står bak Arcams jubileumsforsterker

CH Precisions søsterselskap digitaliserer RIAA-trinnet

FiiO M25: Du velger DAC-en selv

Denne ripper CD-er uten PC

Philips slår et slag for mikrostereoanlegget med Fidelio FA7

Komplett streaming med Matrix Audio TS-1

Marantz: Du kan koble til platespilleren

Fosi Audio tar steget fra forsterkere til strømming med S3

Aurora tar Argon Audio inn i den direktedrevne verdenen

Unik diamantteknikk i Audio-Technicas nye flaggskip-pickup

McIntosh første forforsterker med streaming.

Yamahas lille streamingforsterker er tilbake, men prisen er nesten tredoblet

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.