TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Dynabel fyller 50 år

En av Norges eldste hi-fi forhandlere feirer nå 50-års jubileum.

Av / 16.06.15 - 10:22
Dynabel fyller 50 år

Dynabel-navnet er kjent for mange hi-fi og høyttalerentusiaster, men de som har vært med en stund husker sikkert firmaet for deres opprinnelige navn: Eltek.

Ingeniør Erik Strand (82) stiftet Eltek i 1965 og ble raskt en av de ledende forhandleren i Norge innen elektroniske komponenter og selvbyggerkit.

Elteks lytterom i Sannergata.
Elteks lytterom i Sannergata.

Butikken på Grünerløkka i Oslo, på hjørnet av Helgesens gate og Københavngata, var et eldorado for elektronikkinteresserte selvbyggere. Eltek vokste senere inn i større lokaler i Sannergaten og fikk et av byens største utvalg av hi-fi høyttalere, med merker som Bose, JBL, KEF, SEAS og elektronikk fra Kenwood og Technics. På slutten av 70-tallet flyttet butikken til Torggaten og ble en av Oslos største Sony-forhandlere med rekordstort salg av videomaskiner.

100107Dynabel høyttalere
I 1983 flyttet Eltek ut av Oslo sentrum til Østensjøveien og videre til større lokaler i Tvetenveien, der de startet utvikling av egne høyttalermodeller og byggesett under merkenavnet Dynabel. Lyd & Bilde kåret high-end selvbygghøyttaleren Dynabel Euforia, full av eksklusive SEAS-elementer, til årets beste høyttaler i 1999. I dag er Dynabel Euforia blitt et samleobjekt og har fremdeles mange fornøyde brukere.

En annen populær høyttalermodell ble Dynabel Exact og Dynabel Super Exact. Den anerkjente musikkprodusenten 2L (Lindberg Lyd) har brukt en ombygd aktiv versjon av Dynabel Super Exact som sine referanse studiohøyttalere de siste 10 årene.

Annonse

Stort jubileumssalg
Eltek AS skiftet navn til Dynabel AS i 2009, og drives i dag av sønnen Kjetil Strand. Det er ikke mange i bransjen som kan vise til 50 års kontinuerlig drift, og dette vil man selvsagt feire.

I forbindelse med jubileet kjøres det tilbud på en rekke varer, deriblant Elac høyttalere, signal- og høyttalerkabler fra tyske Inakustik, hodetelefoner fra DD Audio samt mye bilstereo. Sjekk ut deres egen nettbutikk og se om du finner noe som frister.

 

(f. 1981): Journalist. Audun ble ansatt som journalist hos Lyd & Bilde i 2004 og har spilt en aktiv rolle i utviklingen av L&B som magasin og nettsted. Audun er ekstremt kvalitetsbevisst, og kjent for sine kresne ører og skarpe blikk. Han er ansvarlig for Lyd & Bildes TV-tester.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!
Annonsørinnhold: Oppdag Narwal Freo Z Ultra

Robotstøvsugeren som tømmer seg selv

Les mer

Black Friday: Det er helt svart!

Så galt kan det gå! De verste skrekkhistoriene fra Black Friday

Black Week: Let etter Årets Beste produkter!

Her finner du tilbudene under Black Week

Årets beste produkter 2024-2025

L&B Home har fødselsdag!

Her er artiklene du leste mest i 2023

Her er testene du leste mest i 2023

L&B Home kårer årets beste produkter 2023-2024

Velkommen hjem!

Lyd & Bilde