TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

TEST: Bowers & Wilkins 707 S3 Prestige Edition

Bowers & Wilkins 707 S3 Prestige Edition: En liten favoritt i luksusklassen

707 S3 Prestige Edition er den minste i serien i en ekstra luksuriøs innpakning. Den låter like bra som før, men til en høyere pris.

Av / 05.03.26 - 14:00
Bowers & Wilkins 707 S3 Prestige Edition

Lyd & Bilde mener

  • Flott perspektiv og akustisk scene. Flott finish i Santos Gloss. Sjarmerende og ren lyd.
  • Veldig ineffektiv. Bass mangler nyanse. Crossover er ikke oppgradert.

Bowers & Wilkins tar seg god tid. De spytter ikke ut nye modeller hver gang årstidene skifter. Noen ganger tar de seg faktisk såpass god tid at de lanserer en «ny» høyttaler to år etter originalen, med de viktigste oppgraderingene å finne i lakkeringsrommet.

Dette er tilfellet med 707 S3 Prestige Edition, som er den minste og billigste modellen i serien. Du kan velge å se det som en kynisk måte å revitalisere en eksisterende modell på, eller du kan se det som rettidig omhu: å gi en teknisk kompetent høyttaler det eksteriøret den alltid har fortjent.

Tolv lag av utsøkthet

La oss ta det mest iøynefallende først: lakken. Prestige-utgaven kommer utelukkende i Santos Gloss. Hvis navnet høres kjent ut, er det fordi det er den samme lakken som prydet den nå legendariske 805 D3 Prestige.

Det er hele tolv strøk med lakk, polert til en dybde og glatthet som du normalt må finne i en ekte pianolakk for å matche. Det ser ikke bare bra ut; det ser dyrt ut.

High-BW-707-Prestige-Edition-Santos-Gloss-Beauty-2 High-BW-707-Prestige-Edition-Santos-Gloss-Beauty-3
<
>
Der er hele tolv lag lakk. Det ser ikke bare godt ut; det ser dyrt ut. (Foto: Bowers & Wilkins)

Der den vanlige 707 S3 i høyglanset svart kan virke litt anonym, utstråler Prestige Edition eksklusivitet. Du betaler drøyt 10 prosent ekstra for denne gleden. Selv om standardmodellen også er tilgjengelig i en rødbrun trefinish kalt Mocha, har den ikke de tolv lagene med deilighet som vi finner her.

Annonse
Les også Duell: Bowers & Wilkins 705 S3 vs. Bowers & Wilkins 705 S3 Signature Er det ren pynt når Bowers & Wilkins lager spesielle ”signaturutgaver” av noen høyttalere? Eller er det en reell forskjell på kvaliteten? Vi spiller to utgaver av B&W 705 S3 ut mot hverandre i en duell.

Lånte fjær fra Signature

I tillegg til lakken har B&W funnet frem de små finessene fra den utmerkede 705 S3 Signature. Diskantgitteret har nå blitt oppgradert til den optimaliserte versjonen med det avanserte nettmønsteret som er designet for å påvirke lyden minimalt for bedre oppløsning. Noe som selvfølgelig er riktig – men ikke åpenbart åpenbart.

Bowers & Wilkins 707 S3 Prestige Edition
Diskantgitteret er nå oppgradert til å påvirke lyden mindre. (Foto: Bowers & Wilkins)

På baksiden finner vi nye messingterminaler, som også er hentet fra Signature-modellen for å sikre bedre signaloverføring. Terminalene (både standard og deluxe) er imidlertid så glatte at det krever ekstra innsats å stramme dem godt rundt kabelendene. Og plastpluggene som forhindrer bruk av skikkelige bananplugger, kan bare fjernes etter at du møysommelig har åpnet skruehylsene.

Det er her vi gjør gode intensjoner til dårlige spill. Alt dette er fine detaljer, men de endrer ikke det faktum at den grunnleggende innmaten er den samme som i standardmodellen. Vi finner ingen oppgraderte delefilterkomponenter her, noe vi så i Signature-modellene, og som var årsaken til deres overlegne klarhet.

Bass/mellomtone-enheten med Continuum-membran og diskantenheten med karbonkalott er også de samme som i den vanlige versjonen av Bowers & Wilkins 707 S3.

Bowers & Wilkins 707 S3 Prestige Edition
Terminalene (både standard og deluxe) er imidlertid så glatte at det krever ekstra innsats å stramme dem godt rundt kabelendene. (Foto: Bowers & Wilkins)
Les også TEST: Bowers & Wilkins 707 S3 Bowers & Wilkins 707 S3 er seriens minste og billigste modell. Men man kan fint høre at de er av edel familie.

Lydkalitet

Siden den tekniske konstruksjonen er uforandret, er lydbildet – ikke overraskende – nøyaktig det samme som vi kjenner fra før. 707 S3 Prestige Edition er en mester i perspektiv i forhold til størrelsen.

Den tegner et akustisk bilde som er imponerende stort og dypt, med instrumenter som er pent plassert i rommet. Stemmene er klare, og mellomtone- og diskantområdet er veloppløst og sjarmerende. Det vil si, med tanke på prisen, som bare er lommepenger høyere enn lavprismodellene.

High-BW-707-Prestige-Edition-Santos-Gloss-Lifestyle-1 High-BW-707-Prestige-Edition-Santos-Gloss-Lifestyle-2
<
>
Slik skal du plassere høyttalerne hvis du vil ha minst mulig ut av investeringen: Tett sammen, opp mot en vegg og inne i en krok. Hvorfor hjalp ingen fotografen? (Foto: Bowers & Wilkins)

Men fysikkens lover lar seg ikke bestikke med tolv strøk lakk. Med en følsomhet på beskjedne 84 dB er høyttaleren fortsatt en skikkelig strømsluker. Selv om B&W oppgir 30 watt som et minimum, anbefaler vi minst 50 watt for å få kontroll. Og helst mer; det er lettere å gjøre skade med en liten forsterker enn med en stor.

Les også TEST: DALI Menuet SE Dali har gitt en av sine mest elskede modeller en kjærlig oppdatering. Resultatet er nærmest magisk.

Den fem tommer (ikke veldig) store bassen i det lille kabinettet mangler også rå kraft til å eksplodere i de mest komplekse orkesterpassasjene. Med tyngre saker som Disturbeds versjon av Sound of Silence blir lyden noe komprimert i crescendoene, men for akustisk musikk eller pop i et mindre rom kan de likevel være veldig bra til prisen.

I dette tilfellet er Bowers & Wilkins sin egen tøffeste konkurrent. Hvis du velger standardversjonen, kan du få nøyaktig samme lyd til en pris som er 10 prosent lavere. Men ikke den samme elegansen. Det får du med DALI Menuet SE, som også imponerer perspektivmessig, men som gjør seg best i små rom og nær lytteposisjonen.

Konklusjon

Bowers & Wilkins 707 S3 Prestige Edition er et uvanlig tilfelle fordi den ikke prøver å løpe fra sin arv, men innrømmer blankt at det er snakk om den samme høyttaleren – med en makeover. Er det rimelig å betale 1 200 pund ekstra for en fin finish og et nytt gitter? Vel, ja, faktisk. I en hi-fi-verden der vi ofte aksepterer store prisøkninger for marginale tekniske gevinster, er prestisjeutgaven et eksempel på at det du ser, er det du får.

Bokstavelig talt. Det var en grei høyttaler for to år siden, og det er den fortsatt. Og ingen ville ha hevet et øyenbryn den gangen hvis det var en eller to modeller blant finishene med en premiumpris for en spesielt avansert finish. På samme måte som mange gjerne betaler ekstra for metallic-lakk når de kjøper ny bil.

Karakter
Bowers & Wilkins 707 S3 Prestige Edition
Premium
John Alex Hvidlykke
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbeidet for Lyd & Bilde siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, høyttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskjeftiget seg med teknologijournalistikk siden 1982(!), og har arbeidet for tallrike magasiner i forskjellige roller; blant annet GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har dessuten skrevet tallrike bøker og undervisningsprogrammer om IT.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 6 uker 6,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
KUN 6 kr / 6 uker
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Under 20 Hz er ingen problemer for Argon Berlin SUB 12!

Liten lydplanke med stor Atmos-lyd

Klassens beste partyhøyttaler

Vi tester Paradigms nye toppmodell i den oppgraderte Premier-serien

Kraftig partyhøyttaler

Vi tester SVS minste sub – som spiller ned til 20 Hz

Fra mono til stereo med et nikk

Stereoanlegg til lommepenger

Blant de beste på veggen

Kompakt partyfikser

Bluetooth-høyttaler og gitarforsterker

Stabil prestasjon med passe store Canton

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.