Fire par ørepropper fra 500 og 800 kroner. Alle lover mye, men til denne prisen må produsentene gjøre tøffe valg. Noe må kuttes for å holde prisen nede, og da blir forskjellene tydelige.
Kompromissene i bunnen
Jeg har tatt inn fire modeller til test, hvor de to rimeligste kandidatene, JLab GO Pods ANC og Supra Zero-TX2 Mini, har vidt forskjellig fremgangsmåte. JLab satser på funksjoner: støydemping, app med EQ og AAC-kodek til bare 500 kroner. Supra går for minimal størrelse og vekt, og dropper både app og aktiv støydemping.
Sudio N3 Pro mangler også app, og nøyer seg med SBC-kodeken. CMF by Nothing Buds 2 Plus er den best utstyrte i testen: her får du app, støydemping og LDAC-kodek.
Hva er en kodek?
Kodek står for koding/dekoding, og alle kodeker transporterer musikksignalet på ulik måte. SBC er Bluetooth-standarden alle ørepropper støtter, men den komprimerer lyden hardt og brutalt. AAC er et steg opp, og er den beste kodeken iPhone støtter. LDAC, som bare CMF har i denne testen, gir nesten tapsfri lydkvalitet, men krever en kompatibel Android-telefon for å fungere.
Er du iPhone-bruker, spiller det mindre rolle, for da er AAC det beste du får uansett. For Android-brukere mener jeg LDAC er en klar oppgradering.
App eller ikke app?
Øreproppene fra JLab og CMF har app. Appen gir tonekontroll (EQ), slik at du kan stille lyden etter egen smak. Det er en stor fordel, for selv når øreproppene låter bra ut av esken, er det sjelden lyden passer alle like godt uten noen justeringer.
Supra og Sudio mangler app, og dermed muligheten til å justere lyden. Det betyr også at du ikke kan skru av eventuelle berøringsfunksjoner, noe som kan irritere når du prøver å justere passformen og utilsiktet setter musikken på pause.
Slik testet vi
Lydkvaliteten på musikk teller mest, men jeg har også testet samtalekvalitet med og uten bakgrunnsstøy. Passform, batteritid, funksjoner og brukervennlighet er også med i vurderingen.
Supra Zero-TX2 Mini
De aller minste – men er de gode nok?
Supra Zero-TX2 Mini er blant verdens minste musikkørepropper, og veier nesten ingenting. Men størrelsen har en pris.
Sudio N3 Pro
Best på samtaler – forsiktig på musikk
Sudio N3 Pro har fabelaktig talekvalitet til prisen, og byr på velbalansert lyd med aktiv støydemping. Men det lave lydnivået og mangelen på en bedre kodek holder den tilbake.
JLab GO Pods ANC
Vanskelig å slå på pris
JLab GO Pods ANC byr på støydemping, app med EQ, hurtiglading og multipunkt. Det er et imponerende utstyrsnivå – og lyden underholder den og.
CMF by Nothing Buds 2 Plus
Best i klassen
CMF by Nothing Buds 2 Plus har best lyd og flest funksjoner i sin klasse, og er i det hele tatt best på det meste. Den har bare ett irriterende problem.
