TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Årets beste 2025
00dager
:
00timer
:
00min
:
00sek
Les mer

TEST: ELAC Debut 3.0 B6.3

Topp lyd for lite penger

Debut DB63 er en kompakt høyttaler i ELACs nye generasjon i budsjettklassen, og et velspillende alternativ til de rimeligste høyttalerne i markedet.

Av / 23.10.25 - 12:01
ELAC Debut 3.0 B6.3

Lyd & Bilde mener

  • Stort lydbilde med varm klang og fyldig bassgjengivelse. Relativt enkle å drive, og har ikke noe i mot å spille høyt. Mye høyttaler for pengene.
  • I en prisklasse hvor vinyl erstatter trefinér. Ikke like innsiktsfull og detaljert som de aller beste.

Små og rimelige høyttalere behøver ikke å være ensbetydende med liten lyd og slapp bass. De går riktignok ikke dypt i bassen, og har klare begrensninger på lydtrykk, men man kan få virkelig god lyd for pengene, i små høyttalere.

Det har vi opplevd mange ganger. La meg bare kort nevne de små Rogers LS3/5A, KEF LS50 Meta, Sonus faber Minima Amator II. Det finnes naturligvis mange flere gode kompakthøyttalere enn vi har plass til å nevne her. Som ikke koster fullt så mye heller.

I den andre enden av prisstigen, finnes det også knallgode kompakthøyttalere, for eksempel de fargerike DALI Kupid, som simpelthen er et kupp i den absolutte budsjettklassen.

Les også TEST: DALI Kupid FØRSTE TEST: DALI vil ha flere til å forelske seg i hi-fi. Deres nye Kupid-høyttaler er en prisgunstig og stilfull flørt.

Få høyttalere leverer så god lyd som de små Kupid-høyttalerne, som dog har den samme begrensningen som mange kompakthøyttalere: Begrenset lydtrykk og dypbass. 

De er også ganske tungdrevne, så en forsterker med et solid dreiemoment, er helt nødvendig for å få høyttalerne til å åpne seg helt. 

Annonse

Den lave følsomheten skyldes blant annet et veldig lite kabinett, bare 24 cm høyt, og en 11 cm liten bassmembran som er tunet til å rekke ned til 63 Hz (-3 dB). Et kompromiss altså. Men det fungerer over all forventning.

Det finnes naturligvis større kompakthøyttalere med høyere følsomhet og mer effektiv dypbass. DALI Oberon 1 og Oberon 3 for eksempel, og disse: ELAC Debut 3.0 B6.3.

Som navnet kanskje antyder, stiller de små høyttalerne i budsjettklassen, men de er større enn Kupid. De har også høyere følsomhet og går dypere i bassen – 87 dB og 42 Hz (-6 dB). Det skyldes blant annet et større bassreflekskabinett, og en mye større bassmembran. Mer volum kombinert med større membranflate, gir bedre effektivitet på lave frekvenser, og høyttaleren kan også spille høyere.

Tredje generasjon

ELAC Debut 3.0 B6.3 1

Høyttalerne tilhører ELACs Debut Bookshelf-serie, som nå er lansert i tredje generasjon. Debut 3.0 B6.3 (kort sagt Debut DB63), er den største av to modeller, med et oppfrisket design i enten sort eller valnøttfarget vinyl, og nye elementer.

Øverst på den sorte fronten, sitter en 25 cm diskantmembran i aluminium, med en liten spredelinse foran. Som både fungerer som beskyttelse, og jevner ut frekvensresponsen slik at den høres mer lineær ut. 

ELAC Debut 3.0 B6.3 2
Foto: Lasse Svendsen

Den større Debut DB63 har en 16,5 cm bassmembran i aramidfiber, og en bassrefleksport på baksiden. Delefrekvensen er oppgitt til 2000 Hz. 

Det kompakte kabinettet i 16 mm tykke MDF-plater, har en horisontal avstivning på innsiden, og kabinettet virker tilstrekkelig dødt, til at det generes fint lite resonanser når man skrur opp volumet. 

ELAC Debut 3.0 B6.3 3
Foto: Lasse Svendsen

Høyttalerne leveres med stoffgriller, som sitter fast på fronten med skjulte magneter. 

Les også Guide: Hi-Fi Skolen del 6 – slik virker høyttaleren Vi har lært å koble til høyttalerne og plassere dem riktig. Nå er det tid for å dykke ned i hvordan de egentlig konverterer elektriske signaler til lyd – og hvorfor det er så vanskelig.

Kompakt og kompetent

Kompakthøyttalere som disse, kan fint plasseres på en hylle. Hvis den er mer enn 30 cm dyp vel og merke. ELAC tilbyr også gulvstativer til høyttalerne, som ikke var levert med testparet. Vi benyttet i stedet Atacamas bunnsolide gulvstativer, og et par trebente stativer fra Solidsteel, og det fungerte aldeles utmerket.

Med bassporten på baksiden, får man en i overkant fremtredende bass, om høyttalerne settes inntil bakveggen. Hvis det er praktisk mulig, anbefaler jeg at man trekker høyttalerne minimum 10-20 cm fra bakveggen. Da balanserer bassen bedre med resten av lydbildet.

ELAC Debut 3.0 B6.3 4
Foto: ELAC

Som er ordentlig fyldig, med en varm og tiltalende mellomtone, og rikelig med bass. Med disse får man også et relativt stort lydbilde. På Out of Body fra Khalids nyeste album, står bassen som en påle i rommet, og det svinger friskt av rytmen. Lydbildet er stort og det er mulig å spille mer enn tilstrekkelig høyt, uten at det hverken blir ullent eller skjærer i øynene.

Selv om diskanten absolutt lar seg høre, er den fint fokusert, og distinkt. Det blir aldri plagsomt å spille høyt.

Slagverket på Keith Jarrett trios Butch And Butch, fra livealbumet Up For It, gjengis med overbevisende kraft og dybde. Klaveret klinger fint, om enn litt tørt og behersket, men det er et rytmisk driv her som engasjerer lytteren, og instrumentene gjengis med en høyst troverdig skala.

Skulle man sammenligne med en dyrere høyttaler, som KEF LS50 Meta, merker man at ELAC-høyttaleren ikke gjengir musikken med like stor innsikt, oppløsning, eller raffinement. KEF-høyttalerne er åpnere, og enda bedre fokusert, noe man merker på for eksempel klassisk musikk.

Les også TEST: KEF LS50 Meta Det finnes mange gode små høyttalere, men ingen som denne.

Vivaldis cellokonsert i C dur – RV 398 – med Mstislav Rostropovitsj, flyter fint ut av høyttalerne, og celloen klinger vakkert i rommet. Sammenlignet med LS 50 Meta, mangler ELAC-høyttaleren noen av klangnyansene de dyrere høyttalerne varter opp med, men det frarøver ikke musikken noen vesentlig informasjon. Det bare forteller oss at dyrere kan være enda bedre.

Konklusjon

De små ELAC-høyttalerne er egentlig ikke så små. Ikke så små som de sjarmerende DALI Kupid for eksempel, mer som et par Bowers & Wilkins 607 S3, lillebror til testvinneren 606 S3. Som koster det dobbelt av et par Debut DB63. Og, som forteller oss hvor godt kjøp de små ELAC-høyttalerne egentlig er. De er små, ikke for små, heller ikke for store, et godt komprismiss blant kompakthøyttalere i budsjettklassen. Uten klare svakheter, men med mange kvaliteter – og etter vår mening, får man mye god lyd for pengene i et par Debut DB63.

 

Karakter
ELAC Debut 3.0 B6.3
Basic
Lasse Svendsen
(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Høst tilbud - 4 uker 4,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
4 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Strøm til noble franskmenn

This goes to eleven

Liten og potent

Heftig partylys

Bærbar partyhøyttaler

Svensk håndverk frigjør musikken

En høyttaler for evigheten

Gateway drug til hi-fi

Fabelaktige utendørshøyttalere fra Dali

Kan TCLs nye lydplanke matche storskjermene deres?

Bassløsningen skiller seg ut

Franske kuler med musikalsk gnist

Lyd & Bilde