TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Få full tilgang LB+ Total 1 uke - Stoppes automatisk!

Enda mer kontrast med HDR10+

Samsung og Panasonic samarbeider med filmbransjen om den nye videostandarden HDR10+.

Av / 05.01.18 - 17:34
Enda mer kontrast med HDR10+

Samsung og Panasonic samarbeider om en ny, oppdatert HDR-standard kalt HDR10+ . Den skal oppnå de samme tekniske fordelene som det konkurrerende formatet Dolby Vision. Nå har de også fått med viktige innholdsleverandører som Warner og 20th Century Fox med i alliansen. Det nye formatet har også fått sin egen offisielle logo. Dermed er «formatkrigen» i gang for alvor!

HDR10+: Forbedret HDR-standard

HDR (High Dynamic Range) er en av de hotteste trendene på TV-fronten for tiden. Det nye videoformatet gir en markant forbedring i kontrast, lysstyrke og fargedybde. Nesten alt av dagens HDR-innhold er kodet i den åpne HDR10 standarden. Utvalgte titler er også tilgjengelig i det konkurrerende Dolby Vision formatet, som har en del tekniske fordeler – deriblant dynamiske metadata, som tillater en større variasjon i kontrastforhold fra scene til scene enn HDR10.

Dolby Vision krever at både TV-produsenter og innholdsleverandører bruker Dolbys egne hardware og softwareløsninger, i tillegg til å betale lisenskostnader. Nettopp derfor er det ikke alle TV-produsenter som har vært like ivrige på å støtte dem. Mens LG og Sony har trykket Dolby til sitt bryst, har konkurrenter som Samsung og Panasonic gått sammen om et alternativt format: HDR10+.

Enda mer kontrast med HDR10+ 1
(Foto: Produsenten)

HDR10+

Den nye HDR10+ plattformen skal etter planen rulles ut I løpet av 2018 og vil bli å se på både TV-skjermer, UHD Blu-ray spillere og fremtidige UHD Blu-ray filmtitler. Amazon har også kunngjort at de vil gjøre alle sine HDR-titler (deriblant The Grand Tour) tilgjengelig I HDR10+ format.

Annonse

Lyd & Bilde deltar på CES-messen i Las Vegas neste uke, hvor det forventes at en rekke TV-produsenter deriblant Samsung og Panasonic vil demonstrere TV-er med HDR10+ format. Følg med oss!

 

(f. 1981): Journalist. Audun ble ansatt som journalist hos Lyd & Bilde i 2004 og har spilt en aktiv rolle i utviklingen av L&B som magasin og nettsted. Audun er ekstremt kvalitetsbevisst, og kjent for sine kresne ører og skarpe blikk. Han er ansvarlig for Lyd & Bildes TV-tester.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

LG lanserer ny OLED-teknologi

Nå kan du gjøre et TV-kupp

TCL høster designpriser

Denne TV-en kan trilles dit du vil

Samsung The Terrace: Tåler enda dårligere vær

Ny kinesisk HDMI-konkurrent

Her er Sonys nye TV-er for 2025

Samsung-TV på museum?

Grensesprengende OLED-TV fra Samsung

TCL: Glem OLED, og velg heller en stor MiniLED-TV!

Samsung TV-eier? Her er dagens gladnyhet

Nytt motorisert TV-veggfeste fra Vogel's: Løfter opptil 98 tommer og 140 kilo

Lyd & Bilde