Hvordan ser lyd ut? Vi vet godt at lyd er svingninger, men det er likevel vanskelig å forestille seg at luften i rommet faktisk beveger seg frem og tilbake i takt med musikken.
YouTube-vitenskapskanalen Brusspub har laget denne videoen, som gjør lydbølger synlige for det blotte øyet. Ved å plassere en vannslange foran et basselement, som spiller av en 24 Hz basstone, settes vannet i slangen i sving. Og svingningen fortsetter når vannet kommer ut av slangen – og bølger seg nedover!
Som vi kan se, kommer vannet i synlige svingninger, og bølgen synes fryst i luften. Når man endrer frekvensen til 25 Hz, beveger bølgen seg nedover, mens en lavere frekvens tilsynelatende får dråpene til å bli sugd tilbake i kranen. Det er imidlertid en illusion, som skyldes stroboskopeffekten. Fordi videoen er fanget med 24 bilderammer i sekundet, ser en bølge på samme frekvens ut til å være frosset i luften.
Les videre med LB+
Full tilgang 1 uke uten bindingstid!
Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!
LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-
Tilgang til ALT LB+ innhold
LB+ total 12 måneder
Tilgang til ALT innhold i 12 måneder
- Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
- Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
- Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
- L&B TechCast – en podcast av L&B
- Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
- Deaktiver annonser
- L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!