Sony presenterer tre nye høyttalere i sin ULT Power Sound-serie: ULT Tower Max, ULT Tower 7 og ULT Tower 5. Samtlige er rendyrkede partyhøyttalere med fokus på DJ-bruk, karaoke og bærbarhet, og lanseres under slagordet «Massive Bass. Ultimate Vibe.» Ifølge Sony er serien finjustert sammen med en gruppe hiphop-produsenter og lydteknikere – blant andre Grammy-nominerte Dot Da Genius, trommeslageren og produsenten Daru Jones, plateprodusenten og DJ-en Dready samt lydteknikeren og produsenten Dennis «ROC.am» Jones – hvis tilbakemeldinger skal ligge til grunn for høyttalernes lydkarakter, med dypere lavfrekvens, tydeligere attack og renere vokal som resultat.

(Foto: Sony)
Felles for alle de tre modellene er et nykonstruert, rundt baseelement, i kombinasjon med store kabinettvolumer og Sonys ULT DUCT – et bassreflekssystem som er ment å gi kraftigere og dypere lavfrekvens enn tidligere generasjoner i ULT Power Sound-serien. Det er samtidig et designskifte for Tower-serien: forgjengerne ULT Tower 9 (2025) og ULT Tower 10 (2024) bygde i stedet på Sonys rektangulære X-Balanced-elementer, som var ment for å gi større membranflate på samme plass.
Både når det gjelder elementer og effekt, topper Max-modellen serien med tre baseelementer – to fremovervendte og ett bakovervendt – som sammen med en kraftig forsterkerdel gir opptil 2150 watt makseffekt. I 360-gradersmodusen bidrar dessuten fire diskantelementer og et mellomregisterparti sammen med det bakre baseelementet til lydbildet. ULT Tower 7 leverer opptil 420 watt og ULT Tower 5 opptil 300 watt.

(Foto: Sony)
Alle modellene har Sonys ULT-knapp med modusene ULT1 og ULT2 for ekstra mye bass, samt to nye moduser, FLAT og LIVE, for henholdsvis en mer nøytral eller konsertaktig lyd. Lyden kan finjusteres ytterligere med Custom EQ i appen Sony Sound Connect.
Max og 7-eren har også støtte for det Sony kaller 360° Party Sound, der lyden spres i alle retninger for å fungere uansett hvor i rommet man befinner seg. Funksjonen mangler på den minste modellen. En sensorbasert funksjon, Sound Field Optimization, analyserer dessuten høyttalernes plassering og bakgrunnsstøyen i rommet, og justerer lydbalansen automatisk over hele frekvensregisteret, ikke bare i bassen.
For DJ-bruk finnes XLR-, RCA- og USB-C-tilkoblinger, og flere høyttalere kan også parres i stereo for større arrangementer og sammenhengende lyddekning.
De tre høyttalernee har bærehåndtak, og Max og 7-eren har dessuten fått nye, bredere hjul for enklere forflytning på ulike underlag. Den store forskjellen mellom modellene er ellers at ULT Tower 7 og ULT Tower 5 har innebygde batterier med opptil henholdsvis 30 og 20 timers spilletid, og er klassifisert i henhold til IPX4 for utendørsbruk.

(Foto: Sony)
Høyttalerne har også innebygd belysning med tre moduser – BEAT, WAVE og MELLOW – for ulike stemninger, støtte for Sonys karaokemikrofon ULTMIC1, samt funksjonen Party Chain, som via Bluetooth-standarden Auracast synkroniserer musikk og lys mellom flere kompatible Sony-høyttalere.
Sony opplyser at omkring 35 prosent av plasten i Max-modellen, og 20 prosent i hver av de to mindre modellene, er resirkulert. Som en del av lanseringen blir Sony offisiell høyttalerpartner til danseeventet Red Bull Dance Your Style 2026, med den amerikanske finalen i september og verdensfinalen i Sveits i oktober.
ULT Tower Max, 7 og 5 er tilgjengelige fra september 2026, til anslåtte priser på 16 990, 6 990 og 4 500 kroner.
