Samsung fortsetter å lette på sløret foran CES 2026, og denne gangen er det lyd som står i fokus. Under nyårets første store elektronikkmesse vil Samsung vise frem deres oppdaterte portefølje av lydplanker og trådløse høyttalere: Det blir naturligvis nye lydplanker å se frem til, deriblant det nye flaggskipet HW-Q990H i spissen, og den praktiske designplanken QS90H – men fremfor alt: En helt ny, designinspirert Wi-Fi høyttalerserie kalt Music Studio.
Samsung har vært en av verdens største produsenter av lydplanker i over ti år på rad, og ambisjonen for 2026 er at både TV, lydplanker og trådløse høyttalere skal jobbe tettere sammen enn før. Den velkjente «Q-Symphony» finessen får en oppdatering som gjør at man vil kunne kombinere enda flere høyttalere samtidig – TV, lydplanke og flere Wi-Fi-høyttalere – i samme lydsystem. Kort sagt – mer lyd fra alle kanter, også i ulike rom. Da passer det naturligvis å lansere et sett nye trådløse høyttalere, som kan kobles i både stereo og surround.
Nytt lydplanke-flaggskip: Samsung Q990H/Q995H
Toppmodellen i 2026-utvalget av lydplanker blir Samsung Q990H: Den vil sannsynligvis hete HW-Q995H her hjemme, og blir arvtakeren til den populære testvinneren HW-Q995F. Dette er et fullverdig 11.1.4-kanals lydplankesystem, bestående av en 7.0.2-kanals hovedplanke, 4.0.2-kanals trådløse bakhøyttalere, og en kompakt subwoofer med doble 8-tommers basselementer.
Samsung hevder dette er deres mest omsluttende lydplankeopplevelse til dags dato, med et bredere og høyere lydbilde som nærmer seg ekte hjemmekino i skala. Oppadrettede Atmos-kanaler kombinert med ny AI-basert romtilpasning skal gi bedre presisjon og større romfølelse enn tidligere generasjoner.
Q990H introduserer en ny lydfinesse kalt Sound Elevation, som angivelig løfter dialogen mer presist opp mot skjermen. I tillegg får den såkalt Auto Volume, som jevner ut lydnivå mellom ulike kilder og innholdstyper. Dette er funksjoner som åpenbart er rettet mot daglig TV-bruk, ikke bare film.
Ny alt-i-ett-lydplanke: Samsung QS90H
Samsung lanserer også en splitter ny, mer designfokusert «alt-i-ett» lydplanke på CES 2026: HW-QS90H er ment for de som vil ha kraftig lyd uten separat subwoofer. Denne har 7.1.2-kanaler, hele 13 innebygde høyttalere, og et integrert «Quad Bass»-system.
QS90H er en såkalt «konvertibel» (Convertible Fit) lydplanke som støtter både vegg- og benkemontering. Lydplanken har en innebygd gyrosensor som automatisk justerer kanalfordelingen etter hvordan den plasseres. Den virker tydelig inspirert av 2025-modellen QS70H som vi har testet tidligere, men QS90H skal altså klare seg uten separat subwoofer – vi er spente på hvordan denne designmodellen fungerer i praksis.
Samsung Music Studio 7 (LS70H) og Music Studio 5 (LS50H): Designfokuserte Wi-Fi-høyttalere

En av de mer interessante nyhetene er introduksjonen av Music Studio-serien, Samsungs nye trådløse Wi-Fi-høyttalere. Disse fungerer både alene, i stereo og som en del av et større Samsung-system via Q-Symphony – også til surround og TV-lyd.
Designet er signert den anerkjente designeren Erwan Bouroullec, kjent fra Vitra og andre eksklusive designmøbler(Han hadde også en finger med i spillet på design TV-en The Serif i sin tid). Høyttalernes utforming tar utgangspunkt i et minimalistisk«punkt»-motiv – inspirert av musikk og kunst.

Toppmodellen Samsung Music Studio 7 er en 3.1.1-kanals høyttaler med Venstre, høyre og senterkanal, oppadrettet Atmos-høyttaler, såkalt AI Dynamic Bass Control, og ikke minst – støtte for Hi-Res Audio opptil 24-bit/96 kHz!
Den mindre Music Studio 5 har en iøyenfallende design, men byr fortsatt på 4-tommers bass, doble diskanter med waveguide, og «AI-basert» bassforbedring. Den har både Wi-Fi-strømming, Bluetooth og stemmestyring.
Music Studio høyttalerne justerer lyden automatisk basert på rommet, og kan styres via SmartThings-appen, som også støtter populære musikkstrømmetjenester. Dermed går Samsung rett i strupen på populære multiromshøyttalere som Sonos Era 300 og Era 100 med Trueplay romkorreksjon.

Vises på CES 2026
Samsungs nye lydplanker og Music Studio-høyttalere vil bli vist frem under CES 2026 i Las Vegas fra 6.–9. januar. Lyd & Bilde vil selvfølgelig være på plass for å rapportere nærmere om nyhetene.
Kan det virkelig stemme at Samsung har «hi-fi» ambisjoner for 2026? Det gjenstår å se og ikke minst høre, men med både kraftige Atmos-lydplanker og elegante Wi-Fi-høyttalere på menyen, signaliserer Samsung at de gjerne vil ha ansvaret for både TV- og lydopplevelsen i året som kommer.
