TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

Ny høyttalerserie fra Argon

Fenris er en ny serie av aktive høyttalere fra Argon Audio til TV-en, mobilen eller det lille anlegget. Også til vinylfolket

Av / 25.01.22 - 12:53
Ny høyttalerserie fra Argon

Argon Audio har imponert oss flere ganger med vellykkede lydprodukter til en god pris. Bl.a. den lille høyttaleren Forte A4, som låt vanvittig bra for prisen. Nå har Forte-serien fått en lillebror, som lover å leve opp til kvaliteten til Forte-serien. Bare enda billigere.

Den nye serien har fått navnet Fenris, og likt som Forte-serien består den av kompakthøyttalerne A4 og A5 (med hhv. 4″ og 5″ bass/mellomtoneelement), samt gulvmodellen A55 (med 5″ bass og 5″ bass/mellomtoneelement).

ARGFENRISA5BK O 1
Fenris A5 (Foto: Argon Audio)

Selv om vi befinner oss i en nokså rimelig prisklasse, så er høyttalerne ekte aktive. Det vil si at hver enhet har sin egen forsterker, som den er koblet direkte til. Delefilteret er elektronisk og digitalt. Forsterkerne er i klasse D, og det er 50 W til bassen og 25 W til diskanten. All elektronikken er innebygd i venstre høyttaler, mens den høyre tilkobles med kabel. Utover trådløs streaming via Bluetooth er det HDMI-inngang for TV-lyd og analog platespillerinngang. Begge deler er forbedringer i forhold til den dyrere Forte-serien.

Argon Audio Fenris A4 koster 3.498 kroner for et par, A5 koster 3.998 kroner, og gulvmodellen Fenris A55 koster 6.998 for paret. Vi har bestilt et par A4 til test.

ARGFENRISA55ASH O 1
Fenris A55. (Foto: Argon Audio)

Annonse
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbeidet for Lyd & Bilde siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, høyttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskjeftiget seg med teknologijournalistikk siden 1982(!), og har arbeidet for tallrike magasiner i forskjellige roller; blant annet GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har dessuten skrevet tallrike bøker og undervisningsprogrammer om IT.

5 hendelser på “Ny høyttalerserie fra Argon”

  1. Christian Schmidt

    Argon kom med et model mk2 til forte a4. Jeg har skaffet de meg og er super fornøyd, kan dere teste de?

    1. John Hvidlykke

      Eftersom de eneste forskelle i MK2-serien er HDMI-indgangen og support for nyere aptX-codecs, kommer vi nok ikke til at teste Forte A4 og Forte A55.

  2. Forte har vel også platespilleringang 🙂 Så er vel kun HDMI-en som er ny.
    “…er det HDMI-inngang for TV-lyd og analog platespillerinngang. Begge deler er forbedringer i forhold til den dyrere Forte-serien.”

  3. Hva menes med “ekte aktive”? Enten så er de vel aktive, eller så er de ikke det (= passive) – eller tar jeg feil?

    1. John Hvidlykke

      Der er en nuanceforskel (som også beskrevet i artiklen): For at være helt ægte aktiv skal en højttaler have elektronisk delefilter og en forstærker til hver højttalerenhed. Og de fleste billige højttalere med indbygget elektronik har kun en forstærker pr. kanal – og passivt delefilter.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Samsung-lydplanke kan slutte å fungere: Slik unngår du feilen

Samsung selger flest lydplanker i verden

JBL får fart på gatefesten

Smart bass fra britene

Scansonic til budsjettvennlige priser

Disse norske høyttalerne koster en kvart million

Lover stor bass i kompakt format

Spendor forfiner bestselgeren

Drømmehøyttaleren som koster deg leiligheten

Ser du Sonos-høyttaleren?

Høyttalere som alternativ til lydplanke?

Rekordlav lydplanke fra Philips

Lyd & Bilde