TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

Fyne Audio F1-8S er ny lillebror i toppklassen

Fyne Audio F1-8S er verken liten eller billig, men den er likevel rimeligere og mer interiørvennlig enn sine større søsken.

Av / 09.10.23 - 10:32
Fyne Audio F1-8S er ny lillebror i toppklassen

Skotske Fyne Audio har ubeskjedent navngitt sin toppserie etter motorsportens øverste klasse, Formel 1. Nå utvides serien med gulvhøyttaleren F1-8S, som har et litt mindre volum enn de største gulvhøyttalerne, F1-10 og F1-12 (med henholdsvis 10″ og 12″ koaksialenheter). Ifølge Fyne gir den slanke høyttaleren et skarpt lydbilde og enda bedre dynamikk. Og det i et kabinett som er lettere å få plass til i innredningen.

I virkeligheten kan F1-8S betraktes som en gulvversjon av gulvhøyttaleren F1-8. Den benytter en modifisert versjon av 8″ IsoFlare-koaksialelementet som brukes i den kompakte F1-8. Enheten har fått oppgradert kantopphenget, og det kryogenisk behandlede(!) delefilteret er tilpasset til det større kabinettet.

Les også Nyhet: High End 2022: Klassisk design hos Fyne Audio Fyne Audio viste fram full vintagestil på high end-messen i München.

Ifølge Fyne Audio har høyttaleren samme spillestil og musikalske fremtoning som F1-8. Men med bedre dypbass og dynamikk på grunn av det større kabinettet. Følsomheten er relativt høy (91 dB), noe som skulle gjøre den kompatibel med de fleste forsterkere. Også single-endede rørforsterkere.

Norsk pris er foreløpig ikke kjent, men den engelsk prisen er 13.000 GBP (ca. 170.000 kroner)

Stereofil

Annonse
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbeidet for Lyd & Bilde siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, høyttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskjeftiget seg med teknologijournalistikk siden 1982(!), og har arbeidet for tallrike magasiner i forskjellige roller; blant annet GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har dessuten skrevet tallrike bøker og undervisningsprogrammer om IT.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Samsung-lydplanke kan slutte å fungere: Slik unngår du feilen

Samsung selger flest lydplanker i verden

JBL får fart på gatefesten

Smart bass fra britene

Scansonic til budsjettvennlige priser

Disse norske høyttalerne koster en kvart million

Lover stor bass i kompakt format

Spendor forfiner bestselgeren

Drømmehøyttaleren som koster deg leiligheten

Ser du Sonos-høyttaleren?

Høyttalere som alternativ til lydplanke?

Rekordlav lydplanke fra Philips

Lyd & Bilde