TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Juletilbud - LB+ Total 50% rabatt

Nyhet

Børresen X1 kompakthøyttaler

Toveis stativhøyttaler til gunstigere pris.

Av / 07.02.24 - 10:10
Børresen X1 kompakthøyttaler

Hva er det med danskene? Det flate lille landet helt nord på kontinentet har flere høyttalerprodusenter per capita, enn noe annet land. Fortsetter de sånn, blir Danmark synonymt med røde pølser, Tivoli, Tuborg – og høyttalere.

De er gode på det, høyttalere altså, og det opplever vi stadig vekk på testrommet. Som kanskje får besøk av Børresen X1 snart, om alt går vår vei.

Børresen er nemlig blant de aller ferskeste danske produsentene av høyttalere. Selv om Michael Børresen har lang fartstid i bransjen, er det cirka ett kvarter siden han lanserte høyttalere med sitt eget navn i logoen.

Børresen X1 kompakthøyttaler 1
Foto: Boerresen

Så langt har produksjonen stort sett dreid seg om påkostede high-end konstruksjoner, men for ikke lenge siden lanserte Børresen X-serien. Som er en rimeligere serie, men med mye av den samme teknologien som i de dyrere høyttalermodellene.

Aller rimeligst er blodferske Børresen X1, en liten toveis modell i X-serien, med de samme teknologiske løsningene som i de gulvstående versjonene.

Annonse
Les også Nyhet: Børresen X3 sniker seg under den magiske grensen Ny innstegsmodell med lavere pris.

Den har den samme karakteristiske formen med tre porter stikkende ut fra den smale baksiden.

Høyttalerne har en 4,5-tommers Børresen bass kombinert med deres bånddiskant laget for X-serien, i et relativt kompakt kabinett som måler smale 20 cm i bredden.

Børresen X1 kompakthøyttaler 2
Foto: Boerresen

Høyden er oppgitt til 42 cm, og høyttalerne er faktisk hele 39 cm dype. Et par stativer finnes også til høyttalerne, som løfter det hele til en høyde på 113 cm.

Børresen oppgir frekvensresponsen til 50 Hz – 50 kHz, følsomheten er moderate 86 dB, og den nominelle impedansen er 6 Ohm.

X1 kan også leveres i hvitt, og høyttalerne er tiigjengelig i mars, priset til 5000 Euro. Legg til 1000 Euro for et par stativer.

Børresen X1 kompakthøyttaler 3
Foto: Boerresen

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Ekte tre er tilbake hos Audio Pro

Lampehøyttalere som ikke kan skjules

Innfelte KEF-høyttalere gir seriøs THX-opplevelse

Enda fynere høyttalere fra Skottland

KLH får ny distribusjon

Ny lydplanke fra Naim og Focal

Slik får du Lossless-lyd på din Sonos-høyttaler

Billige lydplanker med Dolby Atmos

Trådløs stereo på budsjett

Ny Giya-serie fra Vivid Audio

10 år med Arendal Sound: Flaggskiphøyttaler får jubileumsdrakt

Hi-fi til budsjettpris