TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

Ortofon MC 90X lansert

Laget med laser.

Av / 12.03.25 - 11:01
Ortofon MC 90X lansert

Den uvanlig utformede MC pickupen fraOortofon, har fått noen få, men viktige oppdateringer som skal løfte lydkvaliteten ytterligere. Ortofon MC 90X er konstruert med en spesiell teknologi som involverer lasersmelting av rustfritt stål, såkalt SLM-teknologi, og pickupen som er basert på en MC A90, bruker Ortofone egen replicant 100 Diamond slipning.

Det er en veldig tynn slipeprofil som gir en større kontrakt kontaktflate i rillene. Diamant-tuppen er montert på en nål i boron, som er kjent for sin eksepsjonelle stivhet, samtidig som det er lett og dødt materiale.

 

Ortofon MC 90X lansert 1
Foto: Ortofon

Spolene er spunnet med gullbelagte tråder i et materiale kalt Acurum. Selvsagt oksygenfritt, som er regelen mer enn unntaket for pickuper i denne kassen. Opphenget bruker WRD demping (Wide Range Damping), som bruker to små skiver i platina plassert mellom Ortofons egen gummiblanding, for å gi stiften optimale forhold for sporing, og dempe resonanser så mye som mulig.

Ortofon MC 90X lansert 2
Foto: Ortofon

Utgangsspenningen er 0,25 mV, som betyr at man helst skal ha et ganske støysvakt phonotronn for å forsterke den lave utgangsspenningen, uten å dra med for mye støy. Belastningsimpedansen er oppgitt til lave >10 Ohm.

Annonse

Ortofon orteller om en kanalbalanse på 0,2dB på 1 kHz, og en kanalseparasjon på >28 dB. Stifttrykket skal være 2,3 g, og pickupen som veier 9,5 g, vil bli tilgjengelig i et begrenset antall, hvertfall til å begynne med, for 5000 €.

Hvilket betyr at den ligger ikke så langt unna en MC Windfeld Ti, men betydelig under prisnivået til en Ortofon MC Diamond.

Les også TEST: Ortofon MC Windfeld Ti Er Ortofon MC Windfeld Ti den perfekte allround-pickupen? Les og finn ut.
(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 6 uker 6,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
KUN 6 kr / 6 uker
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Komplett streaming med Matrix Audio TS-1

Marantz: Du kan koble til platespilleren

Fosi Audio tar steget fra forsterkere til strømming med S3

Aurora tar Argon Audio inn i den direktedrevne verdenen

Unik diamantteknikk i Audio-Technicas nye flaggskip-pickup

McIntosh første forforsterker med streaming.

Yamahas lille streamingforsterker er tilbake, men prisen er nesten tredoblet

Friksjonsfri platespiller

CD-ens comeback fortsetter!

Fargerikt og trådløst fra Pro-Ject

Fiios rendyrker den tradisjonelle forsterkeren.

Victrola lanserer vinylanlegg

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.