TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

Melco S1 nettverksswitch

Koster like mye som en liten bil.

Av / 26.11.24 - 13:30
Melco S1 nettverksswitch

Du har sikkert ikke tenkt på at du trenger en nettverksswitch. Det høres ut som noe televerket driver med, ikke sant? Men interessant nok har nettverksswitcher blitt en liten greie også innenfor hi-fi. Årsaken er slett ikke at noen trenger en switch for å koble sammen en hel masse nettverksrutere, men at signaler som benyttes til hi-fi, om de er aldri så digitale, er følsomme for interferens og støy.

Melco S1 har SPF og RJ45 porter på opptil 1 Gb/s og kobles sammen med andre enheter i nettverket som flytter lyd mellom enhetene og ut i rommet.

Melco S1 nettverksswitch 1
Foto: Melco

Poenget med en såkalt audiofil nettverksswitch, er å ta bedre kontroll over signalet og støy som måtte oppstå. Både radiofrekvens støy, og jitterstøy i signalveien.

I en vanlig dataswitch er slik støy helt normalt, og sen spiller sjelden noen rolle for kvaliteten på utvekslingen av data mellom flere enheter.

Men med en gang signalet bærer med seg musikk, kan støyen som skapes i en dataswitch redusere lydkvaliteten i som kommer ut i sluttenden. Hos Melco har man funnet ut at alt fra strømtrekk til radiofrekvent interferens påvirker lyden negativt.

Annonse

Så nettverksswitcher som styrer signalet uten tap og støy, særlig jitterstøy, skal gi hørbare resultater.

Melco lager forskjellige nettverksswitcher, som selv om de grunnleggende gjør det samme som en dataswitch, er de altså spesiallaget for lydsignaler. Melco S1 er definitivt den dyreste av dem. Og en pris på 170.000 kr. høres selvsagt helt hinsides ut når vi snakker om en dataswitch.

Men Melco mener at S1 er så mye mye mer enn en dataswitch, og at du kan høre det med dine egne ører.

Melco S1 nettverksswitch 2
S1-switchen ser et par hakk mer komplisert ut enn en vanlig dataswitch, det skal vi innrømme. Foto: Melco

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 6 uker 6,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
KUN 6 kr / 6 uker
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Komplett streaming med Matrix Audio TS-1

Marantz: Du kan koble til platespilleren

Fosi Audio tar steget fra forsterkere til strømming med S3

Aurora tar Argon Audio inn i den direktedrevne verdenen

Unik diamantteknikk i Audio-Technicas nye flaggskip-pickup

McIntosh første forforsterker med streaming.

Yamahas lille streamingforsterker er tilbake, men prisen er nesten tredoblet

Friksjonsfri platespiller

CD-ens comeback fortsetter!

Fargerikt og trådløst fra Pro-Ject

Fiios rendyrker den tradisjonelle forsterkeren.

Victrola lanserer vinylanlegg

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.