TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

Komplett, smidig lyd med Philips Fidelio FA7

Philips returnerer til det klassiske mikrostereoanlegget med lanseringen av det komplette lydsystemet Fidelio FA7.

Komplett, smidig lyd med Philips Fidelio FA7

Det kompakte mikrostereoanlegget ser ut til å være på vei tilbake, og med Philips Fidelio FA7 kan du både strømme, spille av CD og koble til eksterne kilder. Alle vi som var med på 90-tallet husker nok det såkalte mikrostereoanlegget, som ved siden av det nå nesten historiske formatet midi, formet en stor del av lydmarkedet. Kort oppsummert kan man si at mikrostereoanlegget hadde halv normal fullbredde; midi var og er fortsatt cirka to tredjedels bredde. Selv om ingen lenger snakker om midi som format …

Les også Nyhet: Marantz MCR 60n DAB: Alt-i-ett tar endelig platespiller Marantz MCR 60n DAB samler strømming, CD, radio og platespiller i ett kompaktanlegg, med romkorreksjon og mer effekt.

Og disse forskjellige anleggene kom i en rekke ulike former, fra helt komplette systemer med all elektronikk i én enkelt boks og tilhørende høyttalere, til helt separate anlegg med dedikerte CD-spillere, tunere, forsterkere og ofte uten medfølgende høyttalere. Akkurat som vanlige fullbreddsanlegg med andre ord, bare i smidigere format.

Komplett, smidig lyd med Philips Fidelio FA7 1
FA7 har innebygd CD-spiller i tillegg til strømming og DAB+/FM-radio.
(Foto: TP-Tech/Philips)

I denne siste, mer avanserte kategorien var japanske Teac en stor aktør mens nederlandske Philips var en gigant innen det komplette, ofte lavere prissegmentet. Og nå er Philips tilbake, med et smell, når de lanserer Fidelio FA7 – et nesten komplett anlegg med innebygd CD-spiller, wi-fi-strømming, DAB+/FM-radio, Bluetooth 6.0 og fysisk tilkobling i form av 1 par RCA, 3,5 mm, USB-A og digital optisk inngang, for eksempel til TV og platespiller (separat eller innebygd RIAA-trinn kreves), samt en 3,5 mm-hodetelefonutgang på fronten.

Komplett, smidig lyd med Philips Fidelio FA7 2
Doble terminaler på høyttalerne for den aktive driften av hvert element og blant annet et RCA-par og en optisk TosLink for eksterne kilder.
(Foto: TP-Tech/Philips)

I tillegg til det store utvalget av innebygde avspillingsmuligheter og tilkoblinger, er det lagt mye krutt i det mest grunnleggende: å levere så god lyd som mulig! For å oppnå dette, har FA7 doble forsterkere med aktive delingsfilter, som leverer 60 watt hver til diskant- og bass/mellomregisterelement, det vil si totalt 2×120 RMS-watt, men fordelt på fire forsterkertrinn. I bassen sitter et 5,25-tommers element med vevd glassfiber-membran og i diskanten en 1-tommers titankalott.

Komplett, smidig lyd med Philips Fidelio FA7 3
Høyttalerens to elementer: 5,25-tommers bass/mellomregister med vevd glassfiber-membran samt 1-tommers titankalott i diskanten.
(Foto: TP-Tech/Philips)

På den trådløse strømmesiden av det hele finnes støtte for Apple AirPlay og Google Cast i tillegg til direkteavspilling via både Spotify, Qobuz og Tidal Connect. På Bluetooth-siden støtter FA7 LDAC, LC3 og Auracast. Lanseringen skjer i løpet av oktober måned og prisen blir 6999 kroner.

Annonse
Les også Nyhet: Philips Fidelio L5 tilpasser støydemping etter passformen Philips lanserer Fidelio L5, et par trådløse over-ear-hodetelefoner med adaptiv støydemping som i sanntid justerer seg etter hvordan hodetelefonene sitter.
(f. 1969): Journalist. Jonas Bryngelsson er en av Sveriges mest erfarne journalister innen hi-fi og musikk. Han begynte som frilansskribent for Hifi & Musik på midten av 1990-tallet, hovedsakelig som musikk­anmelder med en forkjærlighet for obskur pop og rock. I 1997 ble han sjefredaktør for magasinet. Han har også arbeidet med HemmaBio, High Fidelity, BilstereoTidningen, Upsala Nya Tidning og Hälsinglands Tidning, og har vært medlem av EISAs Hi-Fi Expert Group. Da Lyd & Bilde og Hifi & Musik ble slått sammen i 2026, ble han en del av redaksjonen i Lyd & Bilde. Jonas skriver om det meste innen lyd, men særlig om høyttalere, forsterkere, platespillere, pickuper, trådløse høyttalere og hodetelefoner.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 6 uker 6,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
KUN 6 kr / 6 uker
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

CH Precisions søsterselskap digitaliserer RIAA-trinnet

FiiO M25: Du velger DAC-en selv

Denne ripper CD-er uten PC

Philips slår et slag for mikrostereoanlegget med Fidelio FA7

Komplett streaming med Matrix Audio TS-1

Marantz: Du kan koble til platespilleren

Fosi Audio tar steget fra forsterkere til strømming med S3

Aurora tar Argon Audio inn i den direktedrevne verdenen

Unik diamantteknikk i Audio-Technicas nye flaggskip-pickup

McIntosh første forforsterker med streaming.

Yamahas lille streamingforsterker er tilbake, men prisen er nesten tredoblet

Friksjonsfri platespiller

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.