iFi Audios bærbare flaggskip xDSD Gryphon har lenge vært en av de mest omtalte bærbare DAC-hodetelefonforsterkerne på markedet, men etterfølgeren har måttet bytte navn. Årsaken er sannsynligvis det danske hifi-selskapet Gryphon Audio, ikke minst kjent for sine påkostede forsterkere i den absolutte premiumklassen – og dermed neppe særlig begeistret for å dele navn med en bærbar (hodetelefon)forsterker i en helt annen prisklasse. Løsningen ble iDSD GR2, et navn som uvilkårlig leder tankene til en flymodell snarere enn et mytologisk beist, men som likevel gjør jobben: ingen kan tvile på at dette er Gryphons arvtaker.
Og arvtakeren har fått en skikkelig oppgradering under skallet. Den kanskje viktigste endringen er en helt ny DAC-chip: Burr-Brown PCM1795 erstatter forgjengerens DSD1793, og brukes her av iFi for første gang. DAC-en benytter seg av strømforsterkning, noe som ifølge iFi gir friere hender til å konstruere utgangstrinnet som man ønsker. Signalveien er nå gjennomgående balansert, fra forforsterker til hodetelefonutgang, med OP-amper i klasse A og færre elektroniske omkoblere i signalveien – alt i jakten på lavere forvrengning.

(Foto: iFi Audio)
Forsterkertrinnet har også byttet chip, fra MAX97220 til TRPA6120, og resultatet er 50 prosent mer utgangseffekt: opptil 1.513 mW RMS i 32 ohm mot Gryphons 1.000 mW. Verdt å merke seg er at den balanserte linjeutgangen samtidig har tapt spenning – 4,37 Vrms mot tidligere 6,7 Vrms – så det er hodetelefondrivingen som har fått seg et (effekt)løft, ikke linjenivået.
Skjermen utgjør en annen tydelig forskjell. Gryphons lille svart-hvite, knappe 2,1-tommers display erstattes av en 2,3-tommers OLED touch screen i farger, som ifølge iFi gjør innstillinger mer direkte og enkle. Batteriet har vokst fra 3.600 til 4.900 mAh, og en ny hybrid batterimodus prioriterer nettstrøm ved skrivebordsbruk, for å skåne battericellene på lang sikt.

(Foto: iFi Audio)
På den trådløse siden er Bluetooth oppgradert til 5.4, med støtte for aptX Lossless i tillegg til tidligere kodeker som aptX Adaptive, LDAC, LHDC/HWA, AAC og SBC. AptX Lossless sikter på trådløs lydgjengivelse med CD-kvalitet, noe som er en sannhet med visse modifikasjoner, da overføringen fortsatt er ganske komprimert, om enn med oppløsning opptil 24 bit/48 kHz.
Et par funksjoner er helt nye sammenlignet med Gryphon: K2HD-teknologien fra JVCKENWOOD, som skal gjenskape harmonisk informasjon som har gått tapt ved digital innspilling eller komprimering, samt støtte for iFi sin Nexis-app, som muliggjør OTA-oppdateringer og mer dyptgående innstillingsmuligheter.
Les også
Nyhet: FiiO BTR 17: Seriøs forsterker i lommeformat
FiiO lover det beste til hodetelefonene dine, med den bærbare DAC-forsterkeren BTR 17.
I bunn og grunn handler det om samme bruksområde, der GR2 kan brukes på farten ute på byen, trygt plassert i jakkelommen, eller på skrivebordet eller i prinsippet hvor som helst. På den fysiske tilkoblingssiden finnes balanserte 4,4 mm- og 3,5 mm-kontakter for hodetelefonene og en kombinert elektrisk/optisk digital 3,5-mm-kontakt, 3,5- og 4,4 mm-inngangsjack samt doble USB-C: for lading/strømdrift og lydtilkobling fra for eksempel en datamaskin eller telefon.
Alle forbedringer og oppgraderinger til tross, vil den nye GR2-modellen få en ganske så mye lavere pris sammenlignet med forgjengeren, den blir faktisk over 15 % billigere, noe som betyr 583 euro, 6.290 svenske, 6.600 norske og 4.399 danske kroner.

(Foto: iFi Audio)
