TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Årets beste 2025
00dager
:
00timer
:
00min
:
00sek
Les mer

High-end spiller med keramisk magnetlager

Forvirret? Ikke rart. Clearaudio Ovation har nemlig ikke en roterende aksel hvilende på et kulelager, men et magnetoppheng for lavest mulig friksjon.

Av / 31.10.12 - 08:00
High-end spiller med keramisk magnetlager

Platespillere er i vinden som aldri før. I dag er det mulig å få knallbra lyd for 3000 kr, men det er klart, betaler man enda mer får man også bedre lyd.

Clearaudio Ovation stiller i den siste klassen. High-end klassen. Den ser ut som en pent designet grammofon, med tykk tallerken og chassis i aluminium. Det man ikke ser er Clearaudios spesielle keramiske magnetiske oppheng uten det tradisjonelle kulelageret. Den roterende tallerkenen hviler på et magnetfelt, akkurat som monorail-togene som drives av magnetfeltet strømmen under dem skaper.

Sånn fjerner Clearaudio friksjon under avspillingen, som styres av en optisk hastighetskontroll for presis rotasjonshastighet.

High-end spiller med keramisk magnetlager 1

Ovation er satt sammen av aluplater, og noe de kaller Panzerholz, hardt treverk og dempet med små stålkuler for å kontrollerer resonanser som ikke skal havne i pickupen under avspilling.

Annonse

Spilleren leveres i sort også, og i en variant med sort kombinert med lakkert treverk, og Clearaudio anbefaler Clarify tonearmen med armrør i karbonfiber, og magnetisk oppheng.

High-end spiller med keramisk magnetlager 2

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Høst tilbud - 4 uker 4,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
4 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Heng CD-ene på veggen

Kanto skifter spor

Linn LP12 får nye toppoppgraderinger

Lyngdorf ser oppover for sitt 20-årsjubileum

Polestar slipper ny trailer i James Bond-stil

Fransk hi-fi i strammere drakt

Fargerikt fra McIntosh

Strømming og vinylavspilling i skjønn forening

Denon, Marantz og B&W eies nå av Harman

Kan bli en hit

Endelig! Her er Spotify Lossless

Studiospesialisten satser på billyd

Lyd & Bilde