Gjennom seks sesonger har vi fulgt Junes (Elisabeth Moss) kamp for frihet, menneskeverd og kvinners rettigheter i dystopiske The Handmaid’s Tale på HBO Max.
På Disney+ fortsetter akkurat nå historien i oppfølgeren The Testaments, som finner sted 15 år etter hendelsene i den opprinnelige serien.
Og om du lot deg henføre av kristenfundamentalistenes drømmeverden så vil du finne deg (ubehagelig) godt til rette også i The Testaments.
Førstesesongen hadde premiere den 8. april, med sesongfinale neste onsdag (27/5).
Allerede nå annonserer strømmetjenesten at de har gitt grønt lys for en andre sesong av den dystopiske dramaserien.
The Testaments er basert på Margaret Atwoods roman med samme navn, og tar oss tilbake til det forferdelige Gilead-samfunnet.
Serien viderefører historien gjennom øynene til en helt ny generasjon unge kvinner. De privilegerte jentebarna holdes adskilt og får en striks oppdragelse – det hele under overvåkningen til fanatiske Tante Lydia (Ann Dowd).
Vår unge protagonist er den prektige tenåringen Agnes (Chase Infiniti, One Battle After Another). Hun kommer fra et meget velholdt kommandant-hjem, og er fra barnsben av hjernevasket til evig troskap til samfunnsstrukturen. Men hun bærer på en mørk hemmelighet: Uten at hun er klar over det er hun datteren til June…
Verden før Gilead-regimet er for tenåringsjentene bare vage historier fra foregående generasjoner, og de ser det som helt naturlig å vokse opp i et sterkt religiøst, kvinneundertrykkende regime. Et terrorvelde der fysisk avstraffelse og fornedrelse er en del av hverdagen. Skolens eneste formål er å forberede de unge kvinnene på livet som hustru og fødemaskin.

Så kommer det en ny elev til pikeskolen, sågar en konvertitt fra syndens pøl, Canada. Gjennom øynene til den unge «perlepiken» Daisy (Lucy Halliday) får Agnes og de andre jentene et uventet blikk inn i det ukjente.
Lydia gir Agnes ansvaret for å følge opp, og forbedre den unge nyankomne. Etter en litt trøblete start danner det sag raskt et vennskap og sterkt bånd mellom Agnes og Daisy. Sammen setter de seg fore å endre fremtiden.

Bruce Miller, serieskaperen bak The Handmaid’s Tale, står også bak denne serien. Elisabeth Moss er med som utøvende produsent (og skuespiller!), sammen med Warren Littlefield og Mike Barker, som har regissert de tre første episodene.
Blant skuespillerne finner vi Ann Dowd, Chase Infiniti, Lucy Halliday, Mabel Li, Amy Seimetz, Brad Alexander, Rowan Blanchard, Mattea Conforti, Zarrin Darnell-Martin, Eva Foote, Isolde Ardies, Shechinah Mpumlwana, Birva Pandya og Kira Guloien.
Disney+ har enn så lenge ikke oppgitt en premieredato for sesong 2, men vi forventer å se den en gang neste høst.

