Apple kunngjorde torsdag at prisene heves på samtlige Mac-datamaskiner og iPad-modeller, og de nye prisene er allerede aktive i Apples nettbutikker globalt. Bak prishoppet ligger en historisk mangel på minnebrikker, drevet av KI-industriens enorme etterspørsel. iPhone berøres ikke – men Apple antyder at flere økninger kan komme.
Prishoppene er betydelige. MacBook Air stiger med rundt 200 dollar, MacBook Pro med 300 dollar, og iPad Air med 150 dollar. Vi noterte at MacBook Neo – Apples billigste bærbare, som vi testet tidligere i år og ga 5 av 6 – gikk fra 7 790 til 8 990 kroner i den norske nettbutikken. Butikkene holder fortsatt den gamle prisen, men det er trolig et spørsmål om tid.
Årsaken: KI fortærer forbrukerelektronikken
Apple peker på en kombinasjon av faktorer. Minneprodusenter som Micron, Samsung og SK Hynix har det siste året kraftig prioritert leveranser til KI-brikkeprodusenter som Nvidia, på bekostning av tilbudet til forbrukerelektronikk. Det har drevet prisene på minne- og lagringsbrikker dramatisk opp.
«Vi har aldri sett en komponentprisøkning som er så stor og som går så raskt. Vi har hittil skjermet kundene våre fra disse prisøkningene, men vi har nå nådd et punkt der det ikke lenger er mulig», skriver Apple i en offisiell uttalelse.
Apples avgående toppsjef Tim Cook advarte om prisendringen allerede forrige uke og beskrev situasjonen som uholdbar.
Hva koster mer – og hva er unntaket?
I tillegg til Mac og iPad heves også prisene på Apple TV, HomePod, HomePod mini og Vision Pro. En av de verste prisøkningene er på Apple TV. Nå på morgenen koster den 1 790 kr i butikkene, men 2 690 hos Apple! Apple har derimot valgt å ikke øke prisen på iPhone, Apple Watch eller AirPods – i hvert fall ikke nå. Selskapet antyder likevel at flere produkter kan følge.
Minneprodusenten Micron oppgir i sin siste prognose at mangelen ventes å vare minst til slutten av 2027.
Hva betyr det for deg?
Hvis du har planlagt å kjøpe en Mac eller iPad, kan det være verdt å sjekke hos forhandlere i dag, der gamle priser kan finnes en stund til. MacBook Neo er fortsatt et rimelig alternativ for deg som primært skriver, surfer og strømmer – men den høyere prislappen gjør at noe av poenget med den forsvinner. Har du mer krevende behov, er MacBook Air fortsatt det naturlige steget opp. Den billigste modellen koster fortsatt 17 490 kr i butikk nå på morgenen, mens Apple selger den for 19 990.
