Da vi testet PMCs minste høyttaler i den nye Prophecy-serien, opplevde jeg at den leverte en uvanlig godt definert bass, som samtidig gikk dypere enn vanlig for så små kompakthøyttalere. Prophecy1 leverte ikke bare kontrollert dypbass fra et så lite kabinett, den lød også mer engasjerende enn mange av sine konkurrenters høyttalere.
Det var kort sagt mye å like med den lille høyttaleren.
Det finnes naturligvis flere høyttalere i Prophecy-serien. Fem stykker, om man inkluderer senterhøyttaleren ProphecyC. De tre andre modellene er alle sammen gulvstående, helt opp til flaggskipet Prophecy9, som tar steget opp i den definitive high-end-klassen.
Felles for dem alle er at de har PMCs nye transmisjonslinje – ATL. Som skiller seg fra et tradisjonelt bassreflekskabinett ved at høyttaleren har en lang kanal på innsiden av kabinettet, som skal forsterke de lave frekvensene over et større område enn en bassrefleksport klarer.
I den kompakte Prophecy1 er denne kanalen nesten 1,8 m lang, og det er ingen tvil om at uten den såkalte Advanced Transmission Line ville aldri den lille høyttaleren klart å levere like overbevisende bass.
PMC Prophecy5
Men selv med ATL, er det begrenset hvor dypt en liten høyttaler kan gå. For ikke å snakke om hvor dynamisk og fysisk bassresponsen oppleves i virkeligheten.
Et større kabinett med mer volum gir følgelig fyldigere bass. Og det er akkurat dét man får i den gulvstående Prophecy5.

Toveis høyttaler med LaminairX
Som er bestykket med de samme elementene vi kjenner fra de mindre Prophecy1. Altså en ny 125 mm mellomtone/bass, med et kraftigere magnetsystem og en lengre svingspole på innsiden, og en mineralfylt polypropylenmembran på utsiden.

Fra 1600 Hz overtar PMCs 27 mm domediskant, med et Wave Guide-spredningsgitter foran. PMC oppgir frekvensområdet til 40 – 20000 Hz –3 dB. Som er 10 Hz lavere enn fra Prophecy1, og det skyldes et større kabinettvolum, som også bidrar til at følsomheten øker med 2 dB. Transmisjonslinjen ender i PMCs LaminairX port i bunnen av kabinettet. Den er støpt i metall, og vekten gir høyttalerne et stabilt fundament, også når de hviler på de medfølgende piggene (spikes).

Plassering i rommet
PMC Prophecy5 har det samme fotavtrykket som Prophecy1, og legger man til gulvstativer, er ikke prisforskjellen særlig stor. Der den lille høyttaleren kan plasseres på en hylle eller en benk, trives de gulvstående best om de står cirka 20–30 cm fra bakveggen. Helt inntil får man i overkant mye og litt diffus bass, selv om LaminairX porten vender forover.
I mitt rom med cirka tre meter mellom høyttalerne, tre meter fra sofaen, fikk jeg den mest balanserte lyden med høyttalerne moderat vinklet innover. Ser du innsiden av kabinettene, er det trolig optimalt også i ditt rom. Da blir fokuset i diskanten tydeligere, og lydbildets skala og bredde sitter bedre.

Mer av det samme
Jeg forsøkte å flytte høyttalerne litt frem og tilbake, og endte opp med en plassering cirka 20 cm fra bakveggen. Etter litt lytting valgte jeg å vende høyttalerne litt innover, ikke mye, men nok til at fokuset i diskanten ble et par knepp skarpere.
Med en følsomhet på 87 dB og 6 Ohms belastning er høyttalerne både enkle å drive og lette å få lyd i for forsterkeren. De trives fint på rimelige forsterkere som en Marantz Model 70, til en tiendedel av prisen for høyttalerne, men en Hegel H150 eller H200 er en enda bedre match. Da får man bedre kontroll, dypere bass og større dynamisk kontrast, kombinert med enda bedre oppløsning.

I likhet med den kompakte Prophecy1, overgår lydbildet fra Prophecy5 høyttalernes fysiske størrelse. Men det er tre ting som er bedre med den gulvstående modellen. Det er ikke overraskende saftigere og litt dypere bass her. Man både hører og kjenner slagverk og bass bedre her, og skalaen på lydbildet er samtidig større.
Ja, og så spiller de høyere med enda større engasjement. Skal man ha høyttalerne i et større rom, si 30–40 kvm, vil den gulvstående modellen lettere fylle rommet.

Det merker man ikke bare i bassen, men også på hvor mye større klangen virker i rommet. Mandolin og gitarer på Ambles liveopptak av Jersey Giant får en større akustisk skala og mer tilstedeværelse i rommet. Bassen på åpningen av Espen Eriksen trios Sepia Sky lyder forbløffende dyp for en høyttaler hvor bassen faller av etter 40 hz. Slagverk har naturligvis ikke skalaen eller fysikken til en stor høyttaler, men jeg tror ikke det finnes en gulvstående toveis høyttaler med så beskjedent fotavtrykk som leverer bass med samme autoritet som Prophecy5.
Vokalen på norske Lijlas Lilja, med Beady Belle og Bugge Wesseltoft – fra albumet Muna – er tydelig fokusert; den kunne kanskje vært enda luftigere, kan man argumentere. Men balansen i lydbildet fungerer så godt at det er utmerket sammenheng i lydbildet uansett.

Det merkes godt på Kurt Ellings Say You Love Me, som i likhet med Lilja er en kompleks komposisjon. Her består den blant annet av tre- og messingblåsere og en drivende rytme som det virkelig svinger av i Prophecy5.
Bob James’ Westchester Lady er et annet eksempel på hvor god kontroll høyttaleren har på dynamikken i musikken. Klaveret gjengis med fokus og en tyngde som man ikke forventer av en så slank høyttaler. Slagverket har godt med vekt i lydbildet, og den dynamiske kontrasten, kanskje spesielt i bassen, er oppsiktsvekkende god.
Et stykke ut i låten er det en kort battle mellom slagverk og bassgitar, og selv om man ikke blir svimmel og kvalm av overveldende bassenergi, merker man godt hvor mye bedre bass en god transmisjonslinjehøyttaler faktisk kan levere.
Personlig kunne jeg ønske meg en enda tydeligere mellomtone. Klaver, for eksempel, kan fint få mer klang og fylde, men da tror jeg man skal se til Prophecy7 som har et dedikert mellomtoneelement. Bortsett fra det er det ikke mye å trekke for, og Prophecy5 er definitivt blant våre topp anbefalte blant gulvstående i denne prisklassen.
Alternative høyttalere
Jeg er ikke sikker på om KEF R11 Meta, eller R7 Meta for den del, er en konkurrent til PMC Prophecy5, selv om de ligger innenfor samme prisklasse. KEF-høyttalerne er mye større, tar mer plass og er samtidig mer effektkrevende. De leverer et større lydbilde med saftigere, om enn ikke mye dypere, lydbilde.
Det samme gjør egentlig Bowers & Wilkins 703 S3, og Dali Rubikore 5. Som i likhet med KEF-høyttalerne kan levere et større lydtrykk, men alle fire krever et mye større fotavtrykk i stuen enn Prophecy5. Som er nettopp en av PMC-høyttalernes styrker. De leverer et solid lydtrykk, et lydbilde i stor skala, med dyp bass, nøytral lyd og et lite fotavtrykk.

Konklusjon
PMC Prophecy5 leverer dyp bass og stort lydbilde med PMCs ATL-teknologi og LaminairX-port, og alt dette gjør de med et lite fotavtrykk. Den er lettdrevet, mer dynamisk enn Prophecy1 og passer i større rom. De fleste konkurrentene lager mye større høyttalere i denne prisklassen, og man kan argumenter med at da får man mer for pengene, jeg er sannelig ikke sikker. Et par Prophecy5 kan sjokkere selv de mest skeptiske. Ikke bare med overbevisende dypbass, men med balansert, nøytral klang, og fremragende dynamisk kontrast. Søker man etter nettopp dét og helst i en høyttaler som ikke tar mye plass på gulvet, finnes det egentlig ingen gode alternativer til Prophecy5.
Les videre med LB+
Full tilgang 1 uke uten bindingstid!
Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!
Tilbud - 6 uker 6,-
Tilgang til ALT LB+ innhold
LB+ total 12 måneder
Tilgang til ALT innhold i 12 måneder
- Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
- Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
- Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
- Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
- Deaktiver annonser
- L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!
