TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

Balansert lyd hele veien

TEAC slipper både platespiller, og phono-forsterker.

Av / 20.08.20 - 16:50
Balansert lyd hele veien

Nostalgikere vil huske TEAC mer for kassett- og spolebåndspillerne enn platespillere, men de har faktisk holdt på med vinyl en stund. Noen av dem er riktig gode, og det kan godt være tilfelle for denne også.

TEAC TN-5BB er som man ser en remdrevet spiller med gjennomsiktig akryltallerken, med noe så uvanlig som balanserte lydutganger på baksiden. Den har ubalanserte utganger også, men med de balanserte kan kan koble spilleren til de balanserte inngangene på phono-trinnet som vi straks skal komme tilbake til.

Balansert lyd hele veien 1Spilleren er ellers utstyrt med en s-formet tonearm hentet fra japanske SAEC, med knivsodd-oppheng og avtakbart pickuphus. Armen har også høydejustering opptil + 6 mm, og automatisk armlift ved platens slutt.

Balansert lyd hele veien 2Chassiset som bidrar mye til totalvekten på 10,6 kg, er laget av en sandwich av kunstig marmor, washi-papir og MDF-plater, og har fire høydejusterbare føtter i aluminium på undersiden.

Balansert lyd hele veien 3

Annonse

Under den 20 mm tykke akryltallerkenen, sitter en optisk sensor som registrerer rotasjonshastigheten og korrigerer den med en servo som styrer hastigheten til motoren, via et såkalt Platter Rotation Sensing Servo System (PRS3). Som kan stilles til 33 1/3, 45 og 78 o/m.

Balansert lyd hele veien 4

TEAC-spilleren leveres med en Ortofon 2M RED MM-pickup, og er i salg i løpet av september til 18.000 kr.

Omtrent samtidig kommer TEAC PE-505, som er en phono-forsterker for MM- og MC-pickuper, med balanserte inn- og utganger. Perfekt for TEAC-spilleren altså.

Balansert lyd hele veien 5

Phono-trinnet har valgbare RIAA-kurver, Decca, Colombia og RIAA, sånn at den er kompatibel med eldre plateinnspillinger. Den har også valgbar belastningsimpedanse i sju trinn fra 10 til 1 kOHM på MC-trinnet, og valgbar kapasitans på MM-trinnet.

Den har også et subsonisk filter som demper bassen under 17 Hz (24dB/oktav), og brukeren kan måle korrekt belastningsimpedans på en tikoblet pickup, fra en knapp på fronten.

Balansert lyd hele veien 6

RIAA-trinnet fra TEAC har også demagnetesering som kan avmagnetisere jernkjerner på MC-pickuper og step-up transformatorer, ved å spille av en plate i 30 sekunder med bryteren på fronten i Demag-posisjon.

Prisen er oppgitt til 18.000 kr også for PE-505.

Balansert lyd hele veien 7

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 6 uker 6,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
KUN 6 kr / 6 uker
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

John Dawson står bak Arcams jubileumsforsterker

CH Precisions søsterselskap digitaliserer RIAA-trinnet

FiiO M25: Du velger DAC-en selv

Denne ripper CD-er uten PC

Philips slår et slag for mikrostereoanlegget med Fidelio FA7

Komplett streaming med Matrix Audio TS-1

Marantz: Du kan koble til platespilleren

Fosi Audio tar steget fra forsterkere til strømming med S3

Aurora tar Argon Audio inn i den direktedrevne verdenen

Unik diamantteknikk i Audio-Technicas nye flaggskip-pickup

McIntosh første forforsterker med streaming.

Yamahas lille streamingforsterker er tilbake, men prisen er nesten tredoblet

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.