TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Årets beste 2025
00dager
:
00timer
:
00min
:
00sek
Les mer

TEST: Elipson Horus 6B BT

Aktiv komfort i diskré innpakning

Elipson Horus 6B var et pent og veloppdragent, men også litt uengasjert bekjentskap. Nå har de fått innebygd forsterker og et vell av tilkoblinger. Er det nok til å vekke dem til live?

Av / 15.10.25 - 14:30
Elipson Horus 6B BT

Lyd & Bilde mener

  • Finishen er nydelig til prisen. Overveldende mange tilkoblingsmuligheter, inkludert platespiller og TV. Veldig liten prisforskjell i forhold til den passive modellen.
  • Lyden er fortsatt mer høflig enn medrivende. Mangler dynamikk og engasjement.

Det er oppskrifter som er så innlysende at man undrer seg over at ikke alle følger dem. Ta en passiv høyttaler. Legg til en passende forsterker, en digital-konverter og en håndfull av de mest nødvendige inngangene. Voila, du har et komplett stereoanlegg som tar minimalt med plass.

Franske Elipson har fulgt nettopp den oppskriften. Utgangspunktet er Horus 6B, en pen og nydelig kompakthøyttaler som vi testet tilbake i januar 2024. Den gangen var konklusjonen at den var litt … diskré. Både i utseende og lyd. Nå er den her i en aktiv versjon med etternavnet BT, og spørsmålet er om et skudd strøm kan gi den litt mer personlighet.

Les også TEST: Elipson Horus 6B Elipson Horus 6B er fine å se på, koster ikke mye og gjør seg ikke bemerket.

Et studie i diskresjon

Det ytre er helt uendret. Vi har fortsatt med et nydelig og avdempet kabinett å gjøre, hvor sidene er dekket av en pen trelignende folie i enten valnøtt eller lys eik, mens fronten er holdt i en nøytral koksgrå eller beige farge.

På fronten finner man en fem tommers bassenhet og en 1” diskantdome, samt en praktisk, fremadrettet bassrefleksport som tillater plassering tett på veggen. Det er en høyttaler som er designet til å forsvinne i innredningen og neppe vil resultere i opphetede diskusjoner om estetikk rundt middagsbordet.

Elipson Horus 6B Active BT
Elipson Horus 6B BT fås i tre forskjellige utførelser. (Foto: Elipson)

Fullt utrustet forsterker

Det er på baksiden av den høyre høyttaleren at magien skjer. Her sitter all elektronikk. Der den passive modellen bare hadde et par enkle høyttalerterminaler, finner man her et kontrollpanel som kan gjøre de fleste klassiske stereoforsterkere misunnelige.

Annonse

Her er digitale innganger, både optiske og koaksiale, en USB-C port til datamaskinen, en tradisjonell analog RCA-inngang og – hold dere fast – en dedikert platespillerinngang til MM-pickuper.

Elipson Horus 6B BT
Den innebygde forsterkeren har alt man kan ønske av innganger. (Foto: Elipson)

Kronen på verket er en HDMI ARC-inngang, så TV-lyden kan kjøre direkte over anlegget. Og ja, det er selvfølgelig også trådløs avspilling via Bluetooth 5.0 med den lydmessig hederlige aptX HD-protokollen.

Den passive venstre høyttaleren kobles til den høyre via en medfølgende høyttalerkabel, som er pen, men med en lengde på bare to meter. Dessverre alt for kort til et fornuftig stereooppsett.

ELIPSON_HORUS-ACTIVE-6-BT_WALNUT-DARK-GREY_03 ELIPSON_HORUS-ACTIVE-6-BT_LIGHT-WOOD-BEIGE_03 ELIPSON_HORUS-ACTIVE-6-BT_BLACK_03
<
>
(Foto: Elipson)

Teknisk sett er det ikke snakk om en «ekte» aktiv høyttaler, som ville kreve en separat forsterkerkanal til hver enkelt enhet (bass/mellomtone og diskant). I stedet har Elipson valgt en enklere løsning med én 50-watts Klasse D-forsterker til hver kanal, hvor signalet sendes gjennom et tradisjonelt passivt delefilter i hver høyttaler – akkurat som i den passive modellen.

Lyden av en veloppdragen musiker

Nettopp valget av et passivt delefilter er trolig forklaringen på at det ikke er noen merkbar lydmessig forskjell i forhold til den passive forgjengeren. Det er ikke DSP-magi til å forme lyden. Lydsignaturen er den samme: en jevn og ganske fornuftig dekning av alle frekvensområdene, men uten vekt i bassen.

Som vi skrev om den passive Horus 6B, er den best til bakgrunnsmusikk, og den konklusjonen holder stikk. Så lenge det ikke spilles høyt, og musikken ikke blir for kompleks, går det fint. Men den sprudlende spillegleden og det medrivende engasjementet man finner hos noen konkurrenter, skal man lete lenge etter. Dynamikken er fortsatt avdempet, og bassen mangler den autoriteten og kroppen som ellers får musikken til å føles levende. Det hele er veldig pent, veldig kontrollert og, dessverre, en anelse intetsigende.

Elipson Horus 6B Active BT
Selv en platespillerforsterker (RIAA) har det blitt råd til. Men man må naturligvis aldri plassere høyttalerne rett ved siden av platespilleren – som fotografen har gjort her. (Foto: Elipson)

Konkurrenter

Det er rimelig nok mye de billige Elipson Horus 6B BT ikke makter. Men i rettferdighetens navn befinner de seg i en prisklasse hvor de fleste konkurrentene er bærbare Bluetooth-høyttalere eller multiromshøyttalere – i mono og i plast. Og der spiller de baklengs ut av lokalet. En direkte konkurrent er Argon Audio Fenris A5, som byr på de samme tilkoblingene til en litt høyere pris. Argon går litt dypere i bassen, men er ikke helt så staselige å se på.

Les også TEST: Argon Audio Fenris A5 Argon Audio Fenris A5 er litt større enn sin lillebror. Og i tillegg litt bedre. Koble til TV, platespiller eller mobil – og du er i gang.

Konklusjon

Elipson Horus 6B BT er et paradoks. Som hi-fi-høyttaler, bedømt alene på sin evne til å formidle musikkens sjel, er det den forsiktige eleven bakerste i klassen som leverer middelkarakter i alle fag uten noensinne å briljere. Den passive versjonen var vanskelig å anbefale da konkurrentene rett og slett tilbød mer spilleglede for de samme pengene.

Med den aktiverte BT-versjonen er det en helt annen sak. Prisforskjellen på den passive og den aktive (-ish) modellen er forsvinnende liten. For de få hundre kronene ekstra får man en komplett forsterker og et utvalg av tilkoblinger som dekker ethvert tenkelig behov for den vanlige forbrukeren.

Sett som en alt-i-én-løsning som kan erstatte en lydplanke og samtidig fungere som et fullblods stereoanlegg, er Horus 6B BT et fremragende kjøp. Man ofrer den siste gnisten av musikalsk engasjement, men vinner på suveren bekvemmelighet og verdi for pengene. Det er nok til å løfte karakteren et helt trinn.

Karakter
Elipson Horus 6B BT
Basic
John Hvidlykke
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbeidet for Lyd & Bilde siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, høyttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskjeftiget seg med teknologijournalistikk siden 1982(!), og har arbeidet for tallrike magasiner i forskjellige roller; blant annet GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har dessuten skrevet tallrike bøker og undervisningsprogrammer om IT.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Høst tilbud - 4 uker 4,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
4 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

This goes to eleven

Liten og potent

Heftig partylys

Bærbar partyhøyttaler

Svensk håndverk frigjør musikken

En høyttaler for evigheten

Gateway drug til hi-fi

Fabelaktige utendørshøyttalere fra Dali

Kan TCLs nye lydplanke matche storskjermene deres?

Bassløsningen skiller seg ut

Franske kuler med musikalsk gnist

Stående eller liggende? Denne lar deg velge

Lyd & Bilde