TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi
Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

5G-nettet vi ikke trenger

Tysk-britisk samarbeid om 1.000 ganger raskere mobilnett.

Av / 12.03.14 - 11:08
5G-nettet vi ikke trenger

I helgens åpningstale på Cebit-messen i Hannover pratet den brittiske statsministeren David Cameron om fremtiden innen teknologi. Han fortalte blant annet at Tyskland og Storbritannia vil samarbeide om fremtidens mobilnett. Det såkalte 5G-nettet skal kunne håndtere mengder av oppkoblede enheter, være energibesparende og effektivisere bruken av båndbredden. Den mest spektakulære uttalelsen var at det kommer til å være så raskt at man skal kunne laste ned en langfilm i DVD-kvalitet på et sekund.

Rent praktisk kommer utviklingen til å skje i et samarbeid mellom University of Dresden, King’s College University i London og University of Surrey. Testnett skal være klart i 2017 og kan bli kommersielt tilgjengelig i 2020.

cameron merkel robot
David Cameron og Angela Merkel på Cebit-messen

Spørsmålet er hva vi skal med Gigabit-hastighet i mobilene? Problemet i dag er ikke at 4G er for tregt, men at dekningen er for dårlig. Det spiller ingen rolle om den teoretiske topphastigheten er 100 megabit når det så ofte står 3G i statusfeltet og man får en procent av det. Det er som å love at en bil kan gå 10.000 km/t, mens man fremdeles bare får kjøre i 100. Ett fullt utbygd 4G-nett i Europa, det hadde vært et løfte å se frem til!

Man kan også spørre seg hva vi skal med all denne datakapasiteten i mobilen til. Kjempebra at man kan laste ned 700 megabyte på ett sekund. Men med en dataplan som tillater 1 gigabyte per måned, forbruker man det på ett og et halvt sekund. Og hvor skal man legge all denne dataen om man har en mobil med 16 GB fast minne? Det tar slutt på 23 sekunder.

Annonse

Visst er det interessant at teknologien går fremover, men forbedringer som vi innen kort tid kan se i virkeligheten skulle gjort flere glade.

(f. 1969): Journalist og nyhetsredaktør. Jonas har jobbet for Lyd & Bilde siden 2007 med det meste som kan kalles bærbart. Det vill si mobiler, trådløse høyttalere og hodetelefoner. Iblant kommer testingen inn på kollegaenes områder innenfor multiromslyd, hjemmekino og foto. Han startet sin bane som teknikkjournalist på IDG og skrev blant annet for PC för Alla, Internetworld og det som senere ble M3.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

EU-sjokk: Nye regler kan føre til at billige smarttelefoner forsvinner fra markedet

Dropper Samsung Google Gemini?

Samsung One UI 8 beta på vei

Oneplus AI snart her

OnePlus 13R kan nå overføre filer direkte til Mac

Denne høsten lanseres nye Snapdragon

Nytt OnePlus-nettbrett vil være Apple-kompatibelt

Google Gemini kommer til smartklokken din

KI kan nå lage musikk på telefonen din

Huawei lanserer nye smartklokker som tester helsen din med fingerspissene

Kommende nyheter i Android

Sony kombinerer Alpha, Bravia og Walkman i nye Xperia 1 VII

Lyd & Bilde