TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhet

Aqara Door and Window Sensor P2 støtter Thread og Matter

Nå starter Aqara utrullingen av Matter-kompatible produkter som skal erstatte de gamle Zigbee-enhetene.

Av / 07.07.23 - 10:55
Aqara Door and Window Sensor P2 støtter Thread og Matter

Smart Home-produkter som ikke kan samarbeide med produkter fra andre leverandører er i grunn litt «dumme». Med den nye fellestandarden Matter får vi endelig en løsning på dette, og nå begynner produsentenes fremtidsprodukter å finne veien til markedet.

Aqara tilbyr et bredt utvalg av sensorer, fjernkontroller og kameraer for det smarte hjem, og er kjent for rimelige priser. Hittil har de vært basert på den relativt utbredte Zigbee-standarden. Men allerede i 2021 annonserte de støtte for Matter, og i begynnelsen av 2022 fortalte de om de første produktene sine, som etter planen skulle komme på slutten av fjoråret. I stedet fikk vi vite at mange av de gamle produktene ville bli Matter-kompatible gjennom en programvareoppdatering av selskapets smart home-hub.

Les også Guide: Matter gjør det enkelt å ha et smart hjem Matter bygger bro mellom Smart Home-produkter så de fungerer smertefritt på tvers av de store plattformene.

Men nå kommer endelig det første «ekte» Matter-produktet, som er en oppgradering av selskapets dør- og vindussensor. Den er ekte i den forstand at den bruker Thread-protokollen til å sette opp et mesh-nettverk med andre enheter.

Det nye produktet er Door and Windows Sensor P2, en magnetbasert sensor som ganske enkelt registrerer om vinduer og dører åpnes eller lukkes. Denne sensoren er derfor perfekt for alarmsystemer, men kan også brukes til å aktivere scener i det smarte hjem. Som for eksempel å slå på lyset i hagen når du åpner inngangsdøren når det er mørkt ute.

Aqara Door and Window Sensor P2 støtter Thread og Matter 1
Foto: Aqara

En liten hake er at noen av funksjonene vil kreve Aqaras såkalte Border Router med Thread-støtte, Hub M3, og en oppdatering av appen for å støtte Matter. Og disse kommer ikke før tidlig i 2024.

Annonse

Blant disse funksjonene er en alarm som går i gang hvis noen prøver å fjerne sensoren, en justerbar følsomhet for sensoren og en programmerbar knapp som kan brukes til automatisering i hjemmet.

Pris og tilgjengelighet

Aqara Door and Window Sensor P2 er tilgjengelig nå på selskapets Amazon-butikk for 33 euro (ca. 385 kroner), samt hos utvalgte forhandlere.

(f. 1969): Journalist og nyhetsredaktør. Jonas har jobbet for Lyd & Bilde siden 2007 med det meste som kan kalles bærbart. Det vill si mobiler, trådløse høyttalere og hodetelefoner. Iblant kommer testingen inn på kollegaenes områder innenfor multiromslyd, hjemmekino og foto. Han startet sin bane som teknikkjournalist på IDG og skrev blant annet for PC för Alla, Internetworld og det som senere ble M3.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 6 uker 6,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
KUN 6 kr / 6 uker
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Høyttaleren laster ned mens ingen lytter

Hue-lysene blir raskere i Google Home

Pizzaovnen sitter i kjøkkenveggen

Nye HomePod mini mangler den viktigste funksjonen

Her er Apples nye hjemmehub – men du kan ikke kjøpe den i Norge

Apple vil inn i ytterdøren din med en smartlås, men den passer kanskje ikke til nordiske dører

Nå blir Gemini-assistenten mindre tunghørt

Siri flytter inn på kjøkkenet – men snakker ikke norsk

Samsungs nye sporingstag fungerer nå også med andre Android-mobiler og iPhone

Samsung gir fem år gamle kjøleskap ny KI, men vaskemaskinen forstår fortsatt ikke norsk

eufys nye robotstøvsuger måler gulvlisten din med laser for å komme helt inn til kanten

Tømmer lagrene for Philips Hue

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.