TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhed

Vestlyd M6C Active og M8C Active: aktive høyttalere til TV, platespiller og Bluetooth

Vestlyd flytter forsterkeren inn i kabinettet. M6C og M8C har fire klasse D-forsterkere, HDMI eARC og inngang for platespiller.

Vestlyd M6C Active og M8C Active: aktive høyttalere til TV, platespiller og Bluetooth

Et anlegg tar plass. Forsterker, streamer, kabler og en hylle til alt sammen. Vestlyd har valgt den korte veien og flyttet elektronikken inn i kabinettet, der ingen ser den. M6C Active og M8C Active er de første aktive hi-fi-høyttalerne fra det danske merket, som hittil har vært kjent for å være store, svarte og høylytte.

Diskanten sitter i sentrum

Vestlyd MC8
(Foto: Vestlyd)

Begge modellene bygger på Vestlyds Power Monitor-prinsippet, der diskanten er montert koaksialt inne i magnetsystemet til basselementet. All lyd kommer fra samme punkt, og basmembranen fungerer samtidig som horn for diskanten. Det er samme oppskrift som i de passive V12C og V15C, bare skalert ned til et basselement på 6,5″ i M6C og 8″ i M8C.

Les også TEST: Vestlyd V15C Vestlyd er et nytt høyttalermerke med høytropende ambisjoner. Vi har testet toppmodellen.

Fire forsterkere, én stikkontakt

Det er 4 × 75 watt i klasse D, og tallet gjelder settet, ikke hver enkelt høyttaler. Til gjengjeld får hver enhet sin egen forsterker, slik at bass og diskant deles digitalt før signalet forsterkes, i stedet for i et passivt filter etterpå. All elektronikken sitter i den ene høyttaleren, og den andre forsynes via en medfølgende kabel. Du velger selv om hovedhøyttaleren skal stå til høyre eller venstre.

Vestlyd MC6
Det er innganger til nesten alt. Og fire innebygde forsterkere. (Foto: Vestlyd)

Alt kan kobles til

TV-en kobles til med HDMI eARC, datamaskinen med USB-C, platespilleren direkte i et innebygd RIAA-trinn og telefonen via Bluetooth. Skal høyttalerne brukes i hjemmestudioet, finnes det en kombinert XLR- og jackinngang.

Auto-på fungerer på alt, med unntak av Bluetooth og platespilleren – altså de to kildene du oftest griper etter. Og siden det ikke er noen volumknapp på fronten, bør fjernkontrollen ikke ende under sofaen.

Annonse
Vestlyd MC6, Vestlyd MC8
Vestlyd M8C Active og M6C Active. (Foto: Vestlyd)

Tenk stort hvis du vil ha bass

Offisielt går M6C til 43 Hz og M8C til 40 Hz, men djevelen ligger i detaljene, siden den lille Vestlyd M6C er målt med større toleranse. Måles de likt, ruller M6C av allerede ved 47,5 Hz. Så vil du ha noe som ligner dypbass, er det den store modellen du bør se etter.

Prisen: 9 998 kroner for M6C Active og 13 998 kroner for M8C Active, settet, i svart kunstskinn eller eikemønstret folie. Du kan kjøpe matchende stativer mot et pristillegg, men i bunnen finner du et standard «top hat»-feste for vanlige PA-stativer. Begge modellene hos HiFi Klubben nå.

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbeidet for Lyd & Bilde siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, høyttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskjeftiget seg med teknologijournalistikk siden 1982(!), og har arbeidet for tallrike magasiner i forskjellige roller; blant annet GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har dessuten skrevet tallrike bøker og undervisningsprogrammer om IT.

1 hendelser på “Vestlyd M6C Active og M8C Active: aktive høyttalere til TV, platespiller og Bluetooth”

  1. Jeg kjøpe M8C høytalerne i går, og er overrasket hvor mye lyd disse «små» høytalerne klarer å gi. Minner meg om Cerwin Vega høytalerne jeg hadde tidlig på 90-tallet. Liker du å «føle» lyd så fungerer disse bra hvis du ikke bor i enebolig på landet og kan herje med deres passive storebror V15C. Jeg hadde et Sonos ERA100 høytalere koblet som stereo par, og de fungerte ok og gav et bredt og pent lydbilde. Og det var akkurat det som var problemet for meg det «pene» lydbildet. Vestlyd M8C høytalerne klarer å levere rockens «dirty sound» på et troverdig sett til en prislapp som ikke tømmer sparekassen helt. Så av meg får disse høytalerne lov å flytte inn. 4.5 og 5 i score får disse av meg. Hadde det vært en styre-app for iOS og/eller android telefoner og volum kontroll i fronten hadde de fått 5 av 5 av meg fordi de leverer som annonsert.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Klipsch Rebellion gjenoppstår

Samsungs OLED-flaggskip får CANVAS-lyd

TCL Q95K lydplanke med B&O-lyd

Sony ULT Tower: tre nye partyhøyttalere med bass i fokus

Offisielt: Her er Sonos Beam Ultra og Ace Ultra

JBL Cove: Trådløse høyttalere med multirom

DALI lanserer BASIK SUB: Mer trøkk til små høyttalere

10 ganger mer bass med Brane – uten at høyttaleren blir større

CANVAS får endelig Dolby Atmos-støtte med ekstra surroundhøyttalere

Marshall x Hendrix 60-årsjubileum: nå kommer Major V, Emberton III og JMH Studio

Rotel lager høyttalere igjen

… And then we take Berlin – nå kommer Argon Berlin SUB

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.