TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

Raidho X2.8: Dansk high-end-høyttaler i tungvektsklassen presenteres i Wien

Raidho X2.8 er en treveis gulvhøyttaler med fysisk bass og lynrask diskant. Prisen er høy, men kvaliteten er også typisk dansk og håndlaget.

Raidho X2.8: Dansk high-end-høyttaler i tungvektsklassen presenteres i Wien

Når den årlige high-end-messen åpner dørene i Wien neste uke, blir det med dansk deltakelse i den absolutte tungvektsklassen. Den danske produsenten Raidho Acoustics har nemlig løftet sløret for sin nyeste kreasjon: Raidho X2.8.

Raidho legger stor vekt på å understreke at det er en forskjell mellom høyttalere som bare settes sammen av standardkomponenter fra en katalog, og høyttalere som faktisk bygges. Den nye X2.8-modellen faller helt klart i den andre kategorien. Den er håndlaget i Danmark, og alle enhetene er utviklet og produsert internt, i stedet for at man har tilpasset musikken til hyllvarer.

X2-kvadrat-3 X2-kvadrat-2 X2-kvadrat-1
<
>
Delingsfilteret er fullpakket med tyske godbiter fra Mundorf. Kablingene er fra Nordost. (Foto: Raidho)

Lynrask diskant og magevrengende bass

Teknisk sett har vi her å gjøre med en fullverdig treveis gulvhøyttaler. Øverst finner vi Raidhos egenutviklede bånddiskant. Ifølge produsenten utgjør den bevegelige massen i denne diskanten omtrent 1/50 av en vanlig kuppeldiskant, noe som gjør at den kan reagere med «imponerende hastighet og presisjon».

Les også Nyhet: Raidho X1.6 Reference: Den prisbelønte danske kompakthøyttaleren får en omfattende oppgradering Raidho oppgraderer sin prisbelønte kompakthøyttaler med eksotiske komponenter. Prisen er høy, og det er forventningene våre også.

I den andre enden av frekvensspekteret sørger to 8-tommers basselementer for grunnlaget. Elementene har membraner av aluminium og keramikk, som kombinerer stivhet med innvendig demping. Dette gjør det mulig for X2.8 å levere kontrollert bass helt ned fra 32 Hz, noe som ifølge Raidho gir høyttaleren den nødvendige autoriteten til å gjøre musikken fysisk merkbar; et stort flygel eller en kontrabass får dermed den fylden og størrelsen som hører seg til.

Annonse

Selv på de stedene hvor kunden sannsynligvis aldri ser inn, er det ikke spart på noe. Det håndbygde delefilteret er konstruert med komponenter fra den tyske spesialisten Mundorf, det brukes Nordost-kabler, og det hele er bundet sammen med håndlaget punkt-til-punkt-ledningsføring.

Raidho X2.8
(Foto: Raidho)

Et blikkfang i X-serien

Hos Raidho selv er man, som forventet, begeistret. Administrerende direktør Morten Kim Nielsen uttaler i den offisielle pressemeldingen at resultatet har overgått forventningene med god margin.

«For oss er dette ikke bare en større høyttaler. Det er en signaturhøyttaler i X-serien,» sier direktøren, og påpeker at høyttaleren forener det fysiske fundamentet fra en fullspektrumhøyttaler med den hastigheten og gjennomsiktigheten som kjennetegner merket.

Les også TEST: Raidho X2.6 De danske gulvhøyttalerne Raidho X2.6 leverer en oppløst og musikalsk lyd i særklasse. En større skala enn lillebror X2t, og med fornuftige valg som bremser prisøkningen noe.

Alt dette ingeniørarbeidet og den danske oppfinnsomheten kommer selvfølgelig ikke gratis. Som det hører og bør i ekte high-end, befinner vi oss i en prisklasse der man må tenke seg om to ganger før man kjøper en bil nummer to. Et sett X2.8 koster 27 000 euro (som er godt over 290 000 norske kroner) for utgavene i svart eller hvit høyglans. Vil man ha dem kledd i ekte valnøttfinér, stiger prisen til 30 000 euro.

Høyttalerne forventes å komme på markedet i september 2026. Raidho lover at det vil komme mye mer informasjon på nettsiden deres i løpet av juli, men inntil da må vi nøye oss med å kaste lengtende blikk på dem på messen i Wien neste uke.

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbeidet for Lyd & Bilde siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, høyttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskjeftiget seg med teknologijournalistikk siden 1982(!), og har arbeidet for tallrike magasiner i forskjellige roller; blant annet GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har dessuten skrevet tallrike bøker og undervisningsprogrammer om IT.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Samsungs OLED-flaggskip får CANVAS-lyd

TCL Q95K lydplanke med B&O-lyd

Sony ULT Tower: tre nye partyhøyttalere med bass i fokus

Offisielt: Her er Sonos Beam Ultra og Ace Ultra

JBL Cove: Trådløse høyttalere med multirom

DALI lanserer BASIK SUB: Mer trøkk til små høyttalere

10 ganger mer bass med Brane – uten at høyttaleren blir større

CANVAS får endelig Dolby Atmos-støtte med ekstra surroundhøyttalere

Marshall x Hendrix 60-årsjubileum: nå kommer Major V, Emberton III og JMH Studio

Rotel lager høyttalere igjen

… And then we take Berlin – nå kommer Argon Berlin SUB

Monitor Audio-høyttalerne vi har ventet på

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.