TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Morel fornyer Ocave-serien

Octave-serien fra Morel finnes i ny utgave, nå under navnet Octave 6.

Morel fornyer Ocave-serien

Den nye Octave 6-serien har så langt to modeller; kompakthøyttaleren Octave 6B og gulvmodellen Octave 6F.

Kabinettene er rundere enn tidligere, og håndpolert med seks lag med lakk pianolakk. Velg mellom svart eller hvit. Grillene som dekker høyttalerelementene er utført med tanke på å farge lyden minst mulig, slik at det er nært umulig å høre forskjell på om høyttalernes griller er av eller på.

Ingen innvendig demping
Det spesielle med innsiden av kabinettene er at de er helt frie for dempemateriale. I stedet har Morel studert vinkler i samspill med kabinettmaterialets resonnerende egenskaper. Den vertikale frontplata står mot akustiske åpninger inne i kabinettet, som bryter opp stående lydbølger. Dermed kan kabinettet vibrere sammen med høyttalerelementene på en kontrollert måte, hvilket til syvende og sist sies å resultere i et meget naturlig og åpent lydbilde.

Høyttalerelementene
Det er selve høyttalerelementene som sies å være ”hjertet og sjelen i den nye serien”. Det nye mellombasselementet benytter en talespole på hele 3 tommer, aluminium over titan, mens diskanten har en 1,1 tommers silkedome overflatebehandlet med Acuflex. Dette skal gjøre at domen tåler høyere lydtrykk uten å bryte opp i forvrengning. Det eneste vi finner ut om Acuflex andre steder er at stoffet brukes i medisinen som smertelindrende og febernedsettende. Men vi får ikke gå ut fra at diskantdomen er laget av Paracet…

Gulvhøyttaleren Octave 6F har i tillegg to sidemonterte 9-tommers basselementer i en isobarisk konfigurasjon. Altså det ene elementet sitter bakom det andre, skjult inni kabinettet.

Annonse

Delefilteret har fått teknologi fra Morels referansehøyttaler, Fat Lady, og sies å bevare livet og dynamikken i lydsporet, for en størst mulig live-følelse.

Prisene på de to modellene er 22.900 kroner for kompaktmodellen Octave 6B uten stativ, og 41.900 kroner for gulvhøyttaleren Octave 6F.

pmaudio.no

 

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldri hatt noen heltidsjobb før Lyd & Bilde. Her har han til gjengjeld vært nesten halvparten av sitt liv, helt siden han i 2001 sendte jobbsøknaden til feil adresse (han ville opprinnelig til et innspillingsstudio ved samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsakelig innenfor hi-fi, hodetelefoner og hjemmekino, men det hender han glimter til med andre kvaliteter.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Samsungs OLED-flaggskip får CANVAS-lyd

TCL Q95K lydplanke med B&O-lyd

Sony ULT Tower: tre nye partyhøyttalere med bass i fokus

Offisielt: Her er Sonos Beam Ultra og Ace Ultra

JBL Cove: Trådløse høyttalere med multirom

DALI lanserer BASIK SUB: Mer trøkk til små høyttalere

10 ganger mer bass med Brane – uten at høyttaleren blir større

CANVAS får endelig Dolby Atmos-støtte med ekstra surroundhøyttalere

Marshall x Hendrix 60-årsjubileum: nå kommer Major V, Emberton III og JMH Studio

Rotel lager høyttalere igjen

… And then we take Berlin – nå kommer Argon Berlin SUB

Monitor Audio-høyttalerne vi har ventet på

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.