KEFs ikoniske LS50-serie har i over et tiår vært blant våre favoritthøyttalere, og det med god grunn. Både den passive modellen LS50 Meta og den aktive, trådløse varianten LS50 Wireless II er blant de mest vellydende i sin klasse. Særlig den trådløse modellen er en kjent som en «problemløser» for de som søker et kompakt stereoanlegg til både musikkstrømming og TV-lyd. Som vanlig når en populær høyttaler får noen år på markedet, er det tid for å friske opp utseendet med noen nye farger.

KEF lanserer nå to nye finish-varianter i naturinspirerte farger som skal gi høyttalerne et enda mer harmonisk uttrykk i hjemmet: Moss Green og Sand Shell. Moss Green beskrives som en rik, organisk grønntone «inspirert av skogbunnens ro», ment å skape balanse og stabilitet i rommet. Mens Sand Shell er en varm, lys beige med referanser til sandstrender og minimalistisk arkitektur. Vi mener JOofte at en høyttaler tar seg aller best ut i funksjonell svart, men det er fint med variasjon!
Obs – vi registrerer for øvrig at de nye KEF-utgavene avbildes med høyttalerstativer i svart, og ikke matchende farge som kabinettet, slik det har vært på enkelte tidligere spesialutgaver. Men kanskje etter hvert?
Samme teknologi som før
Både LS50 Meta og LS50 Wireless II beholder KEFs avanserte lydteknologier, deriblant Metamaterial Absorption Technology (MAT™), som absorberer 99 % av uønsket høyfrekvent resonans. Og selvfølgelig det klassiske Uni-Q koaksialelementet, nå i sin 12. generasjon, som er kjent for å gi et bredt og punktformig presist lydbilde. Den buede frontbaffelen er også ivaretatt, formet etter omfattende simuleringer for å optimalisere spredning og minimere forvrengning.
LS50 Meta er som nevnt den passive varianten for deg med ekstern forsterker, mens Wireless II har integrerte forsterkere, KEFs W2-streamingplattform, HDMI-inngang og finesser som AirPlay 2, Chromecast, Roon Ready og flere musikkstrømmetjenester.
Pris og tilgjengelighet
KEF LS50 Moss Green og Sand Shell er tilgjengelige nå hos KEFs autoriserte forhandlere. De nye fargene er et supplement til de eksisterende Carbon Black og Titanium Grey, og prisene vil være de samme som øvrige modeller. Det vil si cirka 16000 kr per par for LS50 Meta, og 30.000 kroner for LS50 Wireless II.
KEF lanserte for øvrig nettopp også sin første lydplanke, XIO, som vi gleder oss til å teste!