TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

JBL L100 Classic 80 høyttalere: Kun 800 par i hele verden

JBLs mest solgte høyttaler noensinne kommer nå i en eksklusiv jubileumsutgave. Bare 800 par lages av L100 Classic 80 – med eikefinish, nummererte plaketter og gullavtrykk.

JBL L100 Classic 80 høyttalere: Kun 800 par i hele verden

Få høyttalere har satt like dype spor i hi-fi-historien som JBL L100. Siden originalen dukket opp i 1970, har den blitt JBLs desidert mest solgte høyttaler, og et retrosymbol som fremdeles pryder stuer verden over. Nå markerer JBL sine 80 år som høyttalerprodusent med en jubileumsutgave av nettopp denne klassikeren. Navnet er følgelig L100 Classic 80.

JBL L100 Classic 80
(Foto: JBL)

Samlerdrakt med gylne detaljer

L100 Classic 80 er bygget på den nåværende L100 Classic MKII-plattformen, men er kledd opp i en ny drakt spesielt for anledningen. Kabinettet er trukket i eikefinér, som gir den et varmere og mer klassisk preg enn standardmodellens valnøtt. Quadrex-grillen i brunt skumstoff har gull- og svartdetaljer på JBL-logoen, og rammen rundt er i svartmalt treverk.

Hvert par er nummerert og merket med en plakett signert av Chris Hagen, dagens systemingeniør for JBL Luxury Audio Group, med ansvaret for blant annet L-serien. Hele pakken leveres i en spesiallaget trekasse – noe som understreker at dette er like mye et samlerobjekt som en høyttaler.

Les også TEST: JBL L100 Classic JBLs klassiske bestselger er reinkarnert i en av de festligste høyttalerne vi har hørt på lenge.
Les også Guide: De 20 beste retro hi-fi produktene du kan kjøpe i dag De ligner på «vintage» hi-fi fra 60- og 70-tallet, men har topp moderne teknikk på innsiden.

Samme teknikk som standardmodellen

Under den eksklusive overflaten er L100 Classic 80 teknisk identisk med L100 Classic MKII. Samme 300 mm basshøyttaler i ren papirmasse, samme 133 mm mellomtoneelement og samme 25 mm titandiskant med akustisk bølgeleder.

Bassreflekskonstruksjonen med frontvendt port, bi-wire/bi-amp-klemmene og de justerbare mellomtone- og diskantdemperne er også beholdt uten endringer. Med andre ord: Kjøper du L100 Classic 80, får du nøyaktig den samme lyden som fra standardmodellen.

Annonse
JBL L100 Classic 80 høyttalere: Kun 800 par i hele verden 1
Baksiden er signert. (Foto: JBL)

En høyttaler med bred appell

Det er selvsagt ingen ulempe at teknikken er den samme. L100 Classic MKII er ikonisk og regnes av mange som en av de mest engasjerende høyttalerne i sitt prissegment. Med en følsomhet på 90 dB og 4 ohm impedans lar den seg drive av alt fra en beskjeden rørforsterker på 25 watt til en solid transistorforsterker på 200 watt.

Frekvensresponsen strekker seg i bassen ned til 40 Hz, som ikke er spesielt dypt. Til gjengjeld har den så mye slagkraft i mellombassen, at konkurrenter blir stående og måpe. Den 12 tommer store bassen gir et trøkk og en autoritet som er sjelden i stativhøyttalere (så er dette da også store stativhøyttalere!), mens de justerbare motstandene på fronten lar deg tilpasse mellomtone og diskant til rommet uten eksternt utstyr.

JBL L100 Classic 80
(Foto: JBL)

Står og stativ inkludert

I motsetning til standardmodellen selges L100 Classic 80 kun parvis, og et par JS-150-gulvstativer følger med. Det er en fordel, for L100-serien er store og tunge høyttalere – hver enhet veier over 35 kilo med stativ – som bør plasseres i riktig høyde.

Nostalgi eller nødvendighet?

Så til prisen. L100 Classic 80 koster rundt 68.000 kroner, og siden det inkluderer stativer er det ikke så galt i forhold til standard MKII-utgaven med de samme stativene. For samlere og JBL-entusiaster som ønsker noe helt spesielt, bør jubileumsutgaven derfor helt klart friste. Det begrensede opplaget tilsier dessuten at bruktprisen neppe vil synke med det første.

JBL L100 Classic 80
(Foto: JBL)

L100 Classic 80 høyttalere: Pris og tilgjengelighet

JBL L100 Classic 80 er tilgjengelig fra februar 2026, med en pris på 67.995 kroner inkludert stativer her hjemme. Hvor mange par som kommer til Norge, er derimot uvisst.

Mer info: jbl.com

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldri hatt noen heltidsjobb før Lyd & Bilde. Her har han til gjengjeld vært nesten halvparten av sitt liv, helt siden han i 2001 sendte jobbsøknaden til feil adresse (han ville opprinnelig til et innspillingsstudio ved samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsakelig innenfor hi-fi, hodetelefoner og hjemmekino, men det hender han glimter til med andre kvaliteter.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Bærbar høyttaler som spiller i 40 timer

Klipsch Rebellion gjenoppstår

Samsungs OLED-flaggskip får CANVAS-lyd

TCL Q95K lydplanke med B&O-lyd

Sony ULT Tower: tre nye partyhøyttalere med bass i fokus

Offisielt: Her er Sonos Beam Ultra og Ace Ultra

JBL Cove: Trådløse høyttalere med multirom

DALI lanserer BASIK SUB: Mer trøkk til små høyttalere

10 ganger mer bass med Brane – uten at høyttaleren blir større

CANVAS får endelig Dolby Atmos-støtte med ekstra surroundhøyttalere

Marshall x Hendrix 60-årsjubileum: nå kommer Major V, Emberton III og JMH Studio

Rotel lager høyttalere igjen

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.