TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Fleksibel subwoofer med basskorreksjon

MartinLogan har gjort det enklere å få bedre lyd og mer dypbass, med Dynamo 1500X. Sjekk hvordan her.

Av / 21.12.12 - 08:00
Fleksibel subwoofer med basskorreksjon

Litt ekstra bass gjør underverker for lyden. Hvis man kan koble inn en subwoofer i anlegget, og dele bassen mellom høyttalerne og suben, slik at høyttalerne spiller litt mindre av dypbassen, kan man faktisk få enda bedre lydkvalitet. Ikke bare mer dypbass.

Men det er dessverre ikke enkelt å få til. En sub krever å plasseres riktig i rommet, og å få justert volum, bassrespons, delefrekvens og fase, kan fortone seg som et lite helv…. å få til.

Derfor finnes det en del subwoofere med basskorreksjon, som her hvor en mikrofon kobles til og så tar datamaskinen seg av basskorreksjon og alle justeringer som er nødvendige. Automatisk. Men du kan selvsagt gjøre endringer i oppsettet etterpå.

Fleksibel subwoofer med basskorreksjon 1

Med Perfect Bass Kit (PBK), tilkoblet Dynamo 1500X, sjekkes bassresponsen og akustikken i rommet, og komputeren gjør tilpasninger som gjør det mulig å få kontrollert og sammemhengende bass ned til 20 hz. Hvilket er dypere enn de laveste frekvensene til en kontrabass, eller et konsertflygel.

Annonse

Fleksibel subwoofer med basskorreksjon 2

Dynamo 1500X har i tillegg manuell innstilling på baksiden, og den 650 w kraftige suben som er  46 x 42 x 45 cm og veier 23,6 kilo, kan settes opp med det 15-tommer store basselementet, enten pekende nedover, eller forover.

Alt etter som hva som passer best. For maksimal effekt av dypbassen for eksempel til musikk, kan det være en fordel å plassere suben med basselementet nedover. Da kan man oppnå jevnere bassrespons siden suben kan gjøres mindre avhengig og påvirkbar av vegger i nærheten. Mens plassering av elementet forover, kan gi litt ekstra trøkk i magen, og passer til hjemmekino.

Fleksibel subwoofer med basskorreksjon 3

Uansett plassering kan Dynamo 1500X kobles fra gulvets og dermed dempe resonanser, med store føtter med pigger, som også sørger for at den står støtt når basselementet jobber på sitt maksimale.

Dynamo 1500X leveres i glanset eller matt sort lakk.

Fleksibel subwoofer med basskorreksjon 4

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Samsungs OLED-flaggskip får CANVAS-lyd

TCL Q95K lydplanke med B&O-lyd

Sony ULT Tower: tre nye partyhøyttalere med bass i fokus

Offisielt: Her er Sonos Beam Ultra og Ace Ultra

JBL Cove: Trådløse høyttalere med multirom

DALI lanserer BASIK SUB: Mer trøkk til små høyttalere

10 ganger mer bass med Brane – uten at høyttaleren blir større

CANVAS får endelig Dolby Atmos-støtte med ekstra surroundhøyttalere

Marshall x Hendrix 60-årsjubileum: nå kommer Major V, Emberton III og JMH Studio

Rotel lager høyttalere igjen

… And then we take Berlin – nå kommer Argon Berlin SUB

Monitor Audio-høyttalerne vi har ventet på

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.