TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

CES 2026: Potente PC-høyttalere og fjærlett VR fra XEO Lab

Disse høyttalerne er definitivt mer «hi-fi» enn vi er vant til å høre på PC-pulten.

Av / 08.01.26 - 08:00
CES 2026: Potente PC-høyttalere og fjærlett VR fra XEO Lab

Da vi saumfarte CES-hallene på jakt etter interessante nyheter, snublet vi tilfeldigvis over et høyttalersystemet XEO 202 fra det futuristiske merket XEO Lab. De kompakte høyttalerne virker i første rekke rettet mot gaming- og PC-bruk, men fremstår samtidig som langt mer gjennomtenkte enn mange av de rimelige «plastikkhøyttalerne» som dominerer dette segmentet.

XEO 202

CES 2026: Potente PC-høyttalere og fjærlett VR fra XEO Lab 1
Kabinettet er i aluminium, og leveres i matt sort eller hvit finish. De karakteristiske frontgrillene er magnetiske og kan enkelt tas av og på. (Foto: Audun Hage)

XEO 202-høyttalerne er laget i aluminium og bygget opp som et aktivt toveis system, med diskant og dobbel bass/mellomtone støttet av passive radiatorer. Totalt sitter det innebygde forsterkere på rundt 150 watt innebygd, og i forhold til det relativt beskjedne formatet virket lyden overraskende fyldig og dynamisk under demonstrasjonen på den riktignok støyfulle messen.

Vi syntes designen virket interessant og den falt umiddelbart i smak, hvilket kanskje ikke er så rart da den virker å ha et (i alle fall delvis) skandinavisk opphav. Høyttalerne stakk også av med en CES Innovations-pris på årets messe.

Kabinettet er i aluminium, og leveres i matt sort eller hvit finish. De karakteristiske frontgrillene er magnetiske og kan enkelt tas av og på, noe som gir høyttalerne et mer hi-fi-preg enn det vi vanligvis forbinder med gaming-utstyr.

Kan utvides til 4.0.2 surround

CES 2026: Potente PC-høyttalere og fjærlett VR fra XEO Lab 2

Annonse

XEO leverer også en egen hub-hovedenhet, som fungerer som kontrollsenter for systemet og gjør det enkelt å koble til ulike lydkilder. Ifølge produsenten støttes både høyoppløst lyd og Dolby Atmos, og systemet kan utvides med ekstra bakhøyttalere. XEO-representantene fortalte også om planer for en dedikert høyttalermodul som kan monteres i stolryggen/nakkestøtten for enda mer oppslukende gaming-lyd – et konsept som definitivt pirrer nysgjerrigheten.

Etter en kjapp spørrerunde viser det seg at XEO Lab har forbindelser til kinesiske GoerTek, som er en av verdens største produsenter av elektronikk- og komponentløsninger innen akustikk, optikk og mikroelektronikk, og VR/AR-løsninger. De har også eierinteresser i danske Dynaudio, og etter nærmere ettersyn kan vi også lese «Sound by Dynaudio» på baksiden av høyttalerne. Kanskje ikke så rart vi syntes disse låt spennende.  

20260107_102419 20260107_102419(1)
<
>
Baksiden av XEO 202-høyttalerne avslører et samarbeid med Dynaudio. (Foto: Audun Hage)

Helhetsinntrykket er et mer påkostet og kresnere alternativ til de typiske PC- og gaming-høyttalerne, med tydelig fokus på design og lydkvalitet. Prisen er antydet til rundt 800 dollar i USA, men foreløpig er det uklart om – og når – XEO Lab vil få distribusjon i Norden.

Xeo BIG VR-briller

CES 2026: Potente PC-høyttalere og fjærlett VR fra XEO Lab 3

CES 2026: Potente PC-høyttalere og fjærlett VR fra XEO Lab 4

XEO Lab benyttet også CES til å vise frem XEO Big, et par fjærlette VR/AR-briller. Brillene veier bare 189 gram, og er utstyrt med mikro-OLED-skjermer med nær 8K-oppløsning (7680 x 3552 piksler) – noe som plasserer dem helt i toppsjiktet blant dagens hodebårne skjermer. Vi fikk så vidt testet brillene med noen få minutter gaming og filmtitting sammen med Xeo-høyttalerne, og de virket helt klart lovende, de også.

 

 

 

(f. 1981): Journalist. Audun ble ansatt som journalist hos Lyd & Bilde i 2004 og har spilt en aktiv rolle i utviklingen av L&B som magasin og nettsted. Audun er ekstremt kvalitetsbevisst, og kjent for sine kresne ører og skarpe blikk. Han er ansvarlig for Lyd & Bildes TV-tester.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Bærbar høyttaler som spiller i 40 timer

Klipsch Rebellion gjenoppstår

Samsungs OLED-flaggskip får CANVAS-lyd

TCL Q95K lydplanke med B&O-lyd

Sony ULT Tower: tre nye partyhøyttalere med bass i fokus

Offisielt: Her er Sonos Beam Ultra og Ace Ultra

JBL Cove: Trådløse høyttalere med multirom

DALI lanserer BASIK SUB: Mer trøkk til små høyttalere

10 ganger mer bass med Brane – uten at høyttaleren blir større

CANVAS får endelig Dolby Atmos-støtte med ekstra surroundhøyttalere

Marshall x Hendrix 60-årsjubileum: nå kommer Major V, Emberton III og JMH Studio

Rotel lager høyttalere igjen

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.