TESTER GUIDER SERIER/FILM HØYTTALERE TV HODETELEFONER HI-FI FOTO BIL & MOBILITET SMARTE HJEM HJEMMEKINO DATA MOBIL GAMING

Apples smarte høyttalere HomePod

Lover bedre lyd med signalbehandling og smarte funksjoner med Siri

forfatter
Publisert 06.06.17 - 10:53

Den meste uventede nyheten på WWDC-presentasjonen var at Apple prøver seg på et nytt område – lyd i hjemmet. De mener at dagens høyttalere enten låter bra men er dumme, eller er smarte men låter dårlig. Løsningen på dette skal vare den 18cm store høyttaleren HomePod.

Liten men smart (Foto: Apple)

På innsiden sitter et basselement av eget design med automatisk EQ for å unngå forvrenging. I en ring rundt bunnen sitter 7 diskantelementer som kan rette på lyden. Høyttaleren skal nemlig kunne tilpasse seg rommet og sende rytmer, vokalspor og bakgrunnslyd mot lytteren eller sprette det via veggen. Man kan også ha flere høyttalere som spiller sammen.

Ulike deler av mixen kan rettes i ulike retninger.  (Foto: Apple)

Dette gjøres mulig ved at det sitter en Apple A8 prosessor i høyttaleren som kan gjøre signalanalyse, støyforming og avbryter ekko.

Styr høyttaleren og hjemmet med Siri. (Foto: Apple)

Prosessoren er selvsagt hjernen som gjør høyttaleren smart. En spesialtilpasset Siri kan styre musikkavspillingen med kommandoer som “spill mer av denne artisten” eller “når ble denne låten spilt inn?”. Selvfølgelig kan den også gjøre alt man kan på sin iPhone som “trenger jeg en paraply imorgen?” eller “hva er den beste restauranten i nærheten?”. Men siden den er koblet til HomeKit kan den også styre smarte gadgets med fraser som “god morgen” eller “slå av lysene i underetasjen”.

Eller rettere sagt, vil man kan kunne si det på engelsk, i USA, Storbritania og Australia der høyttaleren slippes i desember. Den vil etterhvert komme til flere land når Siri har blitt tilpasset språket til forhandlerne i andre land.

Den kommer i fargene hvit eller grå og prisen blir på 349 dollar i USA.

 

 

Vil du lese hele artikkelen? Logg inn eller bli medlem av LB+. Med LB+ får du tilgang til ALT innhold på lydogbilde.no

Legg igjen en kommentar

forfatter

Jonas Ekelund

(f. 1969): Frilansjournalist. Jonas har jobbet for Lyd & Bilde siden 2007 med det meste som kan kalles bærbart. Det vill si mobiler, trådløse høyttalere og hodetelefoner. Iblant kommer testingen inn på kollegaenes områder innenfor multiromslyd, hjemmekino og foto. Han startet sin bane som teknikkjournalist på IDG og skrev blant annet for PC för Alla, Internetworld og det som senere ble M3.
MSI RTX 40: Nye prisbelønte serier av bærbare datamaskiner Ta spranget til et helt nytt nivå med de nye grafikkortene i GeForce RTX 40-serien og 13. generasjon Intel® Core™-prosessorer.
lbpluss
Aktive retrohøyttalere fra Klipsch Lyst på trådløse høyttalere som trøkker? Klipsch The Sevens og The Nines bør rocke opp kåken.
lbpluss
Slår Sonos på hjemmebane Audio Pro A15 er en sterk liten multiroms-bordhøyttaler som du kan ta med deg ut i hagen.
lbpluss
Fyldig lyd og full strømming Gulvhøyttalerne Audio Pro A38 er et innredningsvennlig alt-i-ett-stereoanlegg med musikkstrømming, multirom og TV-tilkobling.
lbpluss
Musikk i dusjen Ikea Vappeby er en liten Bluetooth-høyttaler som tåler å bli brukt i dusjen.
lbpluss
Bang & Olufsen Beosound A9 Ny generasjon Beosound hjemmehøyttalere.
Følg Lyd & Bilde