TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

OLED møter RGB LED: Beste TV kåret i blindtest

Lyd & Bilde var med da de råeste OLED- og LCD-TV-ene møttes til blindtest.

Av / 07.10.26 - 22:45
OLED møter RGB LED: Beste TV kåret i blindtest

Vincent Teoh fra YouTube-kanalen HDTVTest er en av verdens mest anerkjente TV-testere. Siden 2015 har han arrangert sin årlige «TV Shootout» i London, hvor noen av de ypperste flaggskip-TV-ene fra ulike produsenter møtes til en omfattende blindtest.

Lyd & Bildes Audun Hage var igjen invitert som en del av juryen, som består av uavhengige fagdommere med bakgrunn innen blant annet filmproduksjon, videoredigering, skjermkalibrering og TV-testing.

Årets shootout var den største hittil, og foregikk over to dager for å gjøre plass til flere TV-modeller og skjermteknologier. Tidligere har man fokusert på å kåre de beste OLED-TV-ene, men i år sto også flere av de mest avanserte LCD-modellene på deltakerlisten!

OLED møter RGB LED: Beste TV kåret i blindtest 1
(Foto: Audun Hage)

Hvordan blindtester man egentlig en TV?

Stopp en halv – hvordan blindtester man egentlig TV-er?

Det gjøres ikke med bind for øynene(!), men handler om å kamuflere hvilke merker og modeller det dreier seg om. Da kan dommerne konsentrere seg om selve bildet, uten å bli påvirket av forventninger, preferanser eller såkalt bekreftelsesbias.

Annonse
OLED møter RGB LED: Beste TV kåret i blindtest 2
Vincent Teoh, arrangøren av HDTVtest-shootouten, går grundig til verks. (Foto: Audun Hage)

Alle TV-ene kjøpes inn fra vanlig butikk, slik at produsentene ikke kan stille med spesielt håndplukkede «golden samples». Representanter fra de respektive produsentene får imidlertid være til stede for å kvalitetssikre oppsett og kalibrering, og følger testen som observatører – men uten innflytelse på selve bedømmingen eller poenggivningen.

Skjermene blir grundig maskert og kun merket A, B, C og så videre. Plasseringen trekkes tilfeldig, og dommerne blir instruert om ikke å forsøke å identifisere modellene eller diskutere med hverandre mens testen pågår.

Vi måtte til og med forlate rommet mellom de ulike testseansene, slik at skjermmenyer eller andre kjennetegn ikke skulle avsløre hvilken TV som var hvilken.

Referansemonitor som fasit

OLED møter RGB LED: Beste TV kåret i blindtest 3
Som referanse brukte man tre profesjonelle Sony BVM-HX3110 masteringmonitorer. (Foto: Audun Hage)

De fleste testene foregår i et mørkt rom, men det gjøres også egne seanser med rombelysning. TV-ene vurderes på blant annet mørke scener, fargenøyaktighet, HDR, bevegelser, paneluniformitet og videoprosessering.

En profesjonell Sony BVM-HX3110 masteringmonitor brukes som referanse. Oppgaven er altså ikke nødvendigvis å peke ut hvilket bilde man personlig liker best, men hvilken TV som ligger nærmest referansen og dermed gjengir materialet mest mulig korrekt og tro mot originalen.

Del 1. Kamp mellom de beste LCD-TV-ene

OLED møter RGB LED: Beste TV kåret i blindtest 4(Foto: Audun Hage)

Utviklingen innen MiniLED og RGB LED-basert bakbelysning har gått i rekordfart det siste året. Derfor var tiden kommet for å se hvordan de beste LCD-skjermene kan måle seg med OLED på ren bildekvalitet.

Aller først handlet det om å kåre den beste LCD-modellen, som så ville kvalifisere seg til å delta i «finalen» mot OLED-TV-ene.

Fem 75-tommere stilte til start: Hisense URS9 (RGB MiniLED), LG MRGB95 (Micro RGB), Samsung R95H (Micro RGB), Sony Bravia 9 II (True RGB LED) og TCL X11L (SQD-MiniLED).

Etter at alle stemmene fra de ulike testseansene var telt opp, var det én klar vinner: Sony Bravia 9 II.

OLED møter RGB LED: Beste TV kåret i blindtest 5
(Foto: Sony)

Sonys True RGB-toppmodell vant hele seks av de åtte hovedkategoriene og sikret seg dermed plassen i finalen, Sony utmerket seg blant annet med presise farger, god HDR-gjengivelse, bevegelser, uniformitet og bildebehandling.

Andreplassen for LCD gikk til SQD-modellen TCL X11L. TCL imponerte blant annet i kategorien for lokal dimming og mørke scener, men ikke nok til å vippe Sony av pinnen totalt sett.

Dermed var scenen satt for finalen. Kunne den beste LCD-TV-en slå de beste OLED-modellene?

Del 2. OLED møter RGB LED i finalen

HDTVtest TV Shootout 2026 lydogbilde (4) HDTVtest TV Shootout 2026 lydogbilde (2) HDTVtest TV Shootout 2026 lydogbilde (5)
<
>
Pulp Fiction (Foto: Audun Hage)

På dag to stilte Sony Bravia 9 II – nå i 65 tommers versjon – opp mot tre sterke OLED-konkurrenter: Samsung S99H, LG OLED G6 og Sony Bravia 8 II. Sistnevnte er en 2025-modell, da Sony ikke har lansert noe nytt OLED-flaggskip i år.

Den rykende ferske Philips OLED+951 var derimot ikke med i testen, da den ennå ikke var tilgjengelig på det britiske markedet da testen ble gjennomført.

Etter en lang rekke testseanser gikk poengsummene klart i favør av én TV: Vinneren av blindtesten ble Samsung S99H.

OLED møter RGB LED: Beste TV kåret i blindtest 6
Samsung S99H (Foto: Samsung)

Samsungs beste OLED-TV for 2026 var den som lå nærmest referansemonitoren i flest av de ulike testscenarioene. Den viste spesielt muskler på fargepresisjon, HDR-gjengivelse og bildebehandling. Den presterte dessuten utmerket i lyst rom, takket være glimrende lysstyrke og den matte skjermoverflaten (Glare Free 2.0).

Seieren var naturligvis gledelige nyheter for Samsung, som dermed vant blindtesten for første gang på ti år. Og sikkert en viss oppreisning, etter at Micro RGB toppmodellen R95H måtte nøye seg med fjerdeplass i LCD-kategorien.

At S99H vant kom ikke som noen stor overraskelse for oss. Den har allerede imponert stort i Lyd & Bildes egne tester, og denne «shootout-en» bekreftet mange av inntrykkene vi har gjort oss tidligere.

Samsung S99H (også kjent som S95H i USA) kapret også seieren i en blindtest holdt av amerikanske Value Electronics tidligere i år.

Les også TEST: Samsung S99H Samsung S99H har et nytt rammedesign som det vil være delte meninger om, men bildekvaliteten er utvilsomt blant det beste vi har sett fra en OLED TV hittil.

RGB LED overrasket

Mer oppsiktsvekkende for mange var det kanskje at Sony Bravia 9 II tok andreplassen, foran begge de øvrige OLED-modellene!

Sony utmerket seg spesielt på bevegelser, paneluniformitet og HDR-lysstyrke, og i enkelte disipliner slo den faktisk samtlige OLED-skjermer.

At en LCD-basert TV kan hevde seg så sterkt mot de beste OLED-skjermene i en blindtest er virkelig imponerende. Det vitner om hvor langt RGB LED-teknologien har kommet – og ikke minst hvilken innsats Sony har lagt ned i sin nye flaggskipmodell.

Les også TEST: Sony Bravia 9 II Med deres nye «True RGB» toppmodell Bravia 9 II viser Sony at de fortsatt er blant enerne når det gjelder bildekvalitet.

Flere ting å tenke på

Det er  verdt å merke seg at innsynsvinkelen ikke ble vurdert som en egen disiplin. Her ville LCD-skjermen kanskje ha blitt «straffet» litt sammenlignet med OLED. Samtidig viste Sony-skjermen seg å ha en svært effektiv lokal dimming, med imponerende svartnivå i de krevende testscenene.

HDR-testene ble gjennomført i HDR10, ikke Dolby Vision, ettersom ikke alle modellene støtter Dolby-formatet. På så lyssterke flaggskip-TV-er er dette trolig mindre utslagsgivende enn på rimeligere modeller, siden de kan gjengi en større del av HDR-signalet uten omfattende tone mapping.

Man skal også huske at denne blindtesten kun vurderer bildekvalitet. Som Lyd & Bildes lesere vet, finnes det også mye annet å tenke på – lydkvalitet, design, brukergrensesnitt,  tilkoblingsmuligheter, tilgjengelige skjermstørrelser og ikke minst pris – som til slutt avgjør hvilken modell som passer best for den enkelte.

For oss var denne blindtesten nok en gang en nyttig og lærerik seanse, som viser at utviklingen aldri stopper, og konkurransen mellom OLED og LCD-TV har blitt stadig tøffere!

Under kan du se de offisielle videoene fra HDTVTest:

(f. 1981): Journalist. Audun ble ansatt som journalist hos Lyd & Bilde i 2004 og har spilt en aktiv rolle i utviklingen av L&B som magasin og nettsted. Audun er ekstremt kvalitetsbevisst, og kjent for sine kresne ører og skarpe blikk. Han er ansvarlig for Lyd & Bildes TV-tester.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Denne IKEA-nyheten kan erstatte TV-benken

Samsung kan være på vei til å droppe QLED-TV

Slik unngår du at TV-en spionerer på deg

Hisense på IFA 2026: Nå får RGB-TV en fjerde farge

Samsung på IFA 2026: Årets viktigste nyheter

Philips kan endelig ha knekt koden på kunstige bevegelser

Bravia 6: Sony lanserer ny, rimeligere OLED-TV

Samsungs TV på hjul kommer endelig til Norge

Nå er Dolby Vision 2 her

4K-triks fra Disney+

På disse skjermene granskes de avgjørende VAR-bildene

Sony Bravia 6 dukker opp på flere Sony-nettsider

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.