Det amerikanske teknologimediet Android Headlines har snakket med tidligere og nåværende ansatte på tre kontinenter, og tegner et dystert bilde av den kinesiske mobilprodusenten. Ifølge mediet blir OnePlus systematisk avviklet av morselskapet OPPO og er i ferd med å lide samme skjebne som det nedlagte og ellers så dominerende mobilmerket HTC.
OnePlus benekter påstandene, men unnlater å svare på sentrale spørsmål om organisasjonens fremtid i Europa.
Garantier og oppdateringer fortsetter
Hvis du har en OnePlus-mobiltelefon i dag, er det ingen umiddelbar grunn til bekymring. OnePlus’ europeiske presseavdeling bekrefter overfor MereMobil.dk at support, programvareoppdateringer og garantiforpliktelser vil fortsette som normalt.
Selskapet har lovet 3-4 år med Android-oppdateringer og 4-5 år med sikkerhetsoppdateringer på nyere modeller, og forpliktelsene vil bli innfridd, ifølge OnePlus. Den eksterne serviceavtalen med Mentech, som håndterer reparasjoner i Danmark, forventes også å fortsette uavhengig av eventuelle organisatoriske endringer.
OnePlus avviser imidlertid å svare på spørsmål om fremtiden til det danske kontoret, eventuelle oppsigelser eller de kansellerte produktene. Ifølge MereMobil.dk kan det danske kontoret bli stengt allerede i slutten av mars 2026, og det samme vil etter all sannsynlighet også gjelde OnePlus’ svenske filial. Den kinesiske mobilprodusenten har ikke noe selvstendig kontor i Norge.
OPPO rydder opp i porteføljen
Avsløringen kommer bare uker etter at OPPO kunngjorde reintegreringen av Realme som et undermerke – en endring som ifølge Android Headlines i praksis innebar kutt i både forskning og utvikling og bemanning. Beslutningen ble kunngjort en dag før kunngjøringen og implementert i løpet av juleferien.
Siden OnePlus offisielt slo sammen sin forsknings- og utviklingsavdeling med OPPO i 2021, deler de to merkene både maskinvare og programvare. OxygenOS, OnePlus ‘operativsystem, er i dag basert på OPPOs ColorOS. Kritikere har lenge påpekt at OnePlus egentlig bare eksisterer som et merke, mens utviklingen styres sentralt fra OPPO.

Salget stuper
Ifølge Android Headlines har OnePlus’ globale forsendelser falt med mer enn 20 prosent i 2024 – fra rundt 17 millioner enheter til mellom 13 og 14 millioner. Morselskapet OPPO vokste med 2,8 prosent i samme periode. Analyseselskapet Omdia konkluderte med at veksten utelukkende kom fra OPPO-merket, ifølge mediet.
To markeder har vært spesielt problematiske: I India falt OnePlus’ andel av premiumsegmentet fra 21 til 6 prosent på 12 måneder, og rundt 4500 forhandlere sluttet å selge OnePlus-produkter i 2024. I Kina nådde OnePlus en markedsandel på 1,6 prosent – langt under det uttalte målet om å overgå Xiaomis 3 prosent.
India og Kina står til sammen for 74 prosent av OnePlus’ totale forsendelser. Når begge markedene faller samtidig, er det ikke mange steder igjen å vokse.
Nedleggelser og kansellerte produkter
Android Headlines hevder også at OnePlus’ amerikanske hovedkvarter i Dallas ble stengt i mars 2024 uten offisiell kunngjøring, og at de europeiske teamene i Frankrike, Tyskland og Storbritannia ble redusert fra rundt 60 til mindre enn 10 ansatte allerede i 2020.
Flere kommende produkter har blitt kansellert, ifølge mediet. Disse inkluderer den sammenleggbare OnePlus Open 2 og den kompakte flaggskipmodellen OnePlus 15s. Ingen av modellene vil bli lansert som planlagt, hevder Android Headlines.
I wanted to address some misinformation that has been circulating about OnePlus India and its operations.
We’re operating as usual and will continue to do so.
Never Settle. pic.twitter.com/eAGA7iy3Xs— Robin Liu (@RobinLiuOnePlus) January 21, 2026
OnePlus: «Falsk og ubekreftet»
Robin Liu, administrerende direktør i OnePlus India, har avvist historien som «falsk og ubekreftet» på sosiale medier X. Han understreker at selskapets virksomhet vil fortsette som normalt, og oppfordrer alle interessenter til å verifisere informasjon gjennom offisielle kanaler.
Imidlertid mener bransjeanalytikere at OnePlus gjennomgår en restrukturering, selv om dette ikke nødvendigvis betyr slutten på merkevaren. Jitesh Ubrani, forskningssjef hos IDC, sier til Android Central at han ikke har mottatt noen bekreftelse på en nedleggelse, men bemerker at fallende markedsandeler og reduserte markedsføringsbudsjetter peker mot en strategisk tilbaketrekning fra visse markeder.
