TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

TEST: Rega Solis og Mercury

Fenomenalt velspillende

Rega har endelig laget et forsterkersett som står i stil til de dyreste platespillerne de lager.

Av / 20.02.26 - 12:01
Rega Solis og Mercury

Lyd & Bilde mener

  • Nydelig klangbalanse og rikelig med krefter. Styrer høyttalerne med jernhånd og leverer et åpent og luftig lydbilde. Pluss for digitale innganger.
  • Regas glimrende phonotrinn er ikke integrert, og DAC-en er ikke akkurat siste skrik.

Egentlig er det rart at de ikke har gjort det før. Eller, de har jo det. Rega laget en for- og en effektforsterker en gang for veldig lenge siden, men ikke noe i nærheten av dette. Solis og Mercury stiller i en helt annen klasse, og matcher mye bedre med Regas flaggskip platespiller, Naia. Og Planar 10 selvsagt.

Her er vi i den definitive high-end klassen, for som samlet forsterkersett sniker Solis og Mercury seg tett på 200.000 kroner. En prisklasse hvor det er temmelig tett med forsterkerkombinasjoner.

Forsterkersettet selges selvsagt separat. Ønsker man en analog forsterker med innebygget DAC, har Rega Mercury å tilby. Og står en potent effektforsterker på ønskelisten, er svaret fra Rega, Solis.

Til nå har Rega konsentrert seg om å matche forsterkere til de ulike segmentene de leverer platespillere i. Har man den rimeligste modellen, Planar 1, matcher den perfekt med den lille Rega IO. Planar 3? Hva med en Rega Elex? Sånn kan jeg fortsette. Planar 8 med en Rega MC-pickup? Den integrerte Aethos er et opplagt valg i min bok. Legg til phonotrinnet Rega Aria, og du har en fantastisk vellydende kombinasjon.

Men altså, flaggskipet Naia nøyer seg ikke med en integrert forsterker. Selv om jeg må innrømme at en Rega Osiris paret med phonotrinnet Aura MC, utvilsomt er en kruttsterk kombinasjon.

Annonse

Rega Solis og Mercury

Derfor Solis og Mercury, som jeg tror jeg har hørt om i flere år. 

For lenge siden tenkte Regas Roy Gandy høyt, og fortalte at de godt kunne tenke seg å lage en for- og effektforsterker, men den gang hadde han ingen konkrete tanker om akkurat hva de skulle lage. En high-end forforsterker med innebygget phonotrinn, husket jeg at jeg foreslo. Roy mente det kunne bli vanskelig å få plass til et high-end phonotrinn i en forsterker.

Da jeg traff Roy noen år senere, kunne han fortelle at det endelig nærmet seg. -Du får snart se hva vi har funnet på, men jeg tror ikke du blir skuffet, sa han.

Solis

Rega Solis og Mercury 1

Roy har sine ord i behold. Solis og Mercury er et meget vellykket par, og selv om effektforsterkeren er bygget på den integrerte Osiris, til en viss grad i alle fall, er kombinasjonen fantastisk underholdende å lytte til.

Solis er bygget opp med til sammen tolv Sanken 130-watt – 15A utgangstransistorer, 40.000 µF Rega K-Power kondensator-batteri per kanal, og to 330 VA ringkjernetrafoer.  

Rega oppgir effekten til 168 W per kanal (RMS), og hele 305 W per kanal, i 4 Ohm. Det er mer enn Osiris leverer, og mer enn nok til å drive de fleste høyttalere.

Rega Solis og Mercury 2
Foto: Rega

Forsterkeren har et symmetrisk kretsløp, ikke fullbalansert selv om det er XLR-innganger her, og bruker to LED strømgeneratorer i et åpent og lukket feedback kretsløp på utgangene.

Rega bruker påkostede kondensatorer fra Nichicon, og ICEL polypropylen kondensatorer der det betyr mest for lyden. Blant annet for å få så ren høyfrekvens gjengivelse som mulig. Utgangstrinnet er bestykket med HTR motstander, hvor metalltråden er viklet rundt en nøytral ikke-ledende kjerne, for å holde forvrengning så lav som mulig.

Rega Solis og Mercury 3

Mercury

Akkurat som Roy Gandy spådde den gang, fikk ikke forforsterkeren innebygget phonotrinn. Det er rett og slett ikke plass til, men Mercury har faktisk en innebygget DAC, med to optiske, to koaksiale og en USB-inngang. 

Rega Solis og Mercury 4
Foto: Rega

Digitalkonverteren er bygget opp med parallelle DAC-kretser fra Wolfson (WM8742), tilpasset av Rega med deres egen strømforsyning, masterklokke og jitterfiltre. DAC-en støtter 16 til 24 bits lyd via spdif-inngangene, og 32-bit via USB-inngangen, men siden WM8742 ikke tilhører den aller nyeste generasjonen DAC-kretser, støtter den ikke DSD over DSD64, eller PCM over 192 kHz.

Rega Solis og Mercury 5
Foto: Rega

Den analoge delen av Mercury er bygget opp med symmetriske kretsløp og bestykket med FET (transistorer), og utgangsdelen av Mercury kjører i ren klasse A helt til RCA- og XLR-utgangene. Volumet styres av det samme Alps Blue Velvet RK27 potmeteret som vi kjenner fra Osiris, og er koblet til forsterkerens hodetelefonutgang. Som er kraftig nok til å drive hodetelefoner med høy motstand.

Forforsterkeren leveres med en bakbelyst og solid fjernkontroll, og et par signalkabler for ubalansert tilkobling. 

Rega Solis og Mercury 6
Foto: Rega

Naturlig klangbalanse og potent dynamikk

Det er et IPS-display på fronten av Mercury, som kan slukkes helt, og dimmes om ønskelig. Det er her man navigerer i DAC-filtrene og innstillingsmenyen, som valg av DSD eller DSD+. De fem DAC-filtrene justerer fase og apodisering, og man kan velge filteret man foretrekker fra sofakroken med fjernkontrollen i hånden.

Det er lenge siden jeg testet den integrerte Osiris, men jeg husker den som potent og livlig, og det kan jeg si om Solis og Mercury også. Men forsterkersettet har noe andre kvaliteter som viser at det er mer enn ett tiår mellom Osiris og Solis/Mercury-kombinasjonen.

Rega Solis og Mercury 7
Foto: Rega

På våre referansemonitorer, Dynaudio Contour 20 Black Edition, oppleves forsterkersettet utrolig behagelig å lytte til. Det er åpenbart mer enn nok krefter her, for bassen på Sades Soldier Of Love, lyder så heftig og kraftfull, at Contour 20 Black Edition minner mer om den gulvstående Contour 30i.

Det er ikke bare gnistrende dynamisk kontrast her. Forsterkeren har også total kontroll, også når jeg spiller høyt, og jeg har aldri hørt en Rega-forsterker som lyder så åpen og gjennomsiktig. Med 2Ls innspilling av Tuvayhun, med Nidarosdomens jentekor og TrondheimSolistene, føres man rett til Nidarosdomens praktfulle akustikk, og det er ikke fritt for at følelsene trigges av den utrolig realistiske gjengivelsen av praktverket.

Med så høy grad av oppløsning kan man ledes til å tro at lyden er analytisk, kald, eller slank. Det er absolutt ikke tilfellet her. Klangbalansen er varm og nyansert, og klanger fra koret i Nidarosdomen flyter vektløst ut av høyttalerne, på englevinger. Klaveropptaket fra Keith Jarrett trio live i Tokyo, gjengis med en klangdybde som viser instrumentets skala til fulle, og perkusjonen smeller til på soloer med en dynamikk som minner om et par 600 W McIntosh MC611.

Det er noe uanstrengt og naturlig ved måten Rega-settet gjengir musikk på, som ofte mangler i samme grad på mange ‘audiofile’ forsterkere jeg kan komme på. 

Konklusjon

Rega Solis og Mercury er et high-end forsterkersett som matcher perfekt med Regas flaggskip platespiller, Naia. Solis er en potent effektforsterker med tolv Sanken utgangstransistorer og Mercury er en forforsterker med innebygget DAC. Kombinasjonen leverer en naturlig klangbalanse, potent dynamikk og en åpen, gjennomsiktig lydgjengivelse. Du får ikke phonotrinn her, og det finnes forforsterkere med bedre DAC-er, men som kombinasjon er Rega Solis og Mercury noe av det mest vellydende vi har hørt blant forsterkere i denne klassen.

Karakter
Rega Solis og Mercury
High End
Lasse Svendsen
(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 6 uker 6,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
KUN 6 kr / 6 uker
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.