TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi
Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Lynraskt mobilt bredbånd i 2017?

5G blir over 3 ganger raskere enn dagens gigabit-hastigheter.

Lynraskt mobilt bredbånd i 2017?

Omsider har internettleverandørene begynt å rulle ut gigabit-linjer til de tusen hjem. Etter hvert som serverne som forsyner internettet med innhold også kommer opp i de hastighetene, vil man forhåpentligvis ikke kjenne forskjell mellom å være tilkoblet internett, og det å jobbe med filer lagret lokalt på datamaskinen. Begge deler går like raskt.

Les også: Gigabit-nettet er her!

Det mobile bredbåndet er imidlertid ikke like raskt. Dagens 4G-nett tilbyr en teoretisk maksimal nedlastingshastighet på 100 Mbps, mens forventet hastighet ligger mellom 10-60 Mbps. Med 4G+ kan man omtrent doble dette. Slettes ikke trege saker, men det kommer en tid når man er nødt til å trå på gasspedalen, spesielt nå med 4K Ultra HD-oppløsning på video og etter hvert mest sannsynlig også spill. Og ikke minst med sjåførløse biler, som må reagere lynraskt på enhver situasjon, der bilen gjerne ruller i hastigheter på over 100 km/t. Derfor jobbes det nå med 5G.

Huawei kunne i fjor avsløre at de jobber med saken, og i 2020 vil rulle ut 5G med hastigheter på inntil 10 gigabit i sekundet (Gbps). Det er 10 ganger raskere enn de raskeste av dagens internettlinjer for husholdninger.

Parallelt med Huawei jobber Cisco, Ericsson og Intel med teknologien. På Mobile World Congress i februar demonstrerte de tidlige prototyper av 5G-telefoner med hastigheter på 3,77 Gbps. I oktober i fjor ble det i Japan demonstrert hastigheter på 3,6 Gbps i et storskala offentlig nettverk, da med Huaweis teknologi.

Annonse

Og mens Huawei har sagt at 5G kommer til publikum i 2020, er treenigheten Cisco, Ericsson og Intel mer optimistiske. De håper nemlig at utrullingen til offentligheten vil starte allerede til neste år.

Vi sier bare: Bånn gass!

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldri hatt noen heltidsjobb før Lyd & Bilde. Her har han til gjengjeld vært nesten halvparten av sitt liv, helt siden han i 2001 sendte jobbsøknaden til feil adresse (han ville opprinnelig til et innspillingsstudio ved samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsakelig innenfor hi-fi, hodetelefoner og hjemmekino, men det hender han glimter til med andre kvaliteter.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Hvor dum er AI?

Lad AA-batteriene med USB

ChatGPT-chatter lagres nå permanent

Europas første månebil lander

ChatGPT blir superassistent

Ukjent liv oppdaget i rommet

Forsinket iPad-robot

Snart kan du se i mørket

ChatGPT sikrer Apple-design for milliardbeløp

Alt nytt fra Google I/O

Robotene skal drømme seg til kunskap

Jakten på utenomjordiske megastrukturer er kanskje umulig

Lyd & Bilde