IKEAs neste skritt innen smarthjem er å lansere intet mindre enn 20 nye smarthjem-produkter som er utviklet for å fungere med Matter, den universelle standarden for smarthjem-kommunikasjon mellom enheter fra ulike produsenter. Ifølge IKEA er dette det største skrittet selskapet har tatt for å gjøre smarthjem-teknologi åpen, enkel og rimelig for folk flest.
Frem til nå har smarthjem-teknologi ikke vært enkelt nok for folk flest å bruke – eller rimelig nok til at mange har vurdert det. Ved å introdusere Matter i produktene våre tar vi et stort skritt i riktig retning, tilbyr kompatibilitet på tvers av merkevarer og senker terskelen for å komme i gang. Målet vårt er å gjøre smarthjem enkle å bruke, lette å forstå og tilgjengelige for mange, sier David Granath, produktsjef i IKEA of Sweden.
I sentrum for denne satsingen står IKEAs smarthjem-hub Dirigera, som ble en Matter Bridge i september, og som nå også er en Matter Controller og kan styre Matter-kompatible enheter fra andre merker.

Lyd som en del av hverdagen
IKEA har ambisjoner om å gi høyttalerne samme oppmerksomhet og personlighet som resten av hjemmet. To nye Bluetooth-høyttalere og et nytt designsamarbeid skal gjenspeile ambisjonen om å gjøre lyd til en mer synlig og fornøyelig del av hverdagen.
Bluetooth-høyttaleren Nattbad, som ble lansert i juli, ser ut som en gammel radio og er tilgjengelig i gult, rosa og svart. Nattbad er ikke bærbar, men kobles til en stikkontakt for strøm, måler 14x10x23 cm (BxDxH) og veier 1,23 kg.
I oktober kommer Blomprakt, en Bluetooth-høyttaler (i beige, svart og blå) som kombinerer lyd med lys, og som har en vinklet topp som gjør at det innebygde lyset kan rettes i alle retninger.
Bluetooth-høyttalerne er designet for å fungere rett ut av esken, med enkel oppsett av flere høyttalere og Spotify Tap, noe som betyr at du kan lytte til musikk ved å trykke på en knapp.
Designsamarbeid
I januar lanseres også et designsamarbeid med den svenske designeren Tekla «Teklan» Severin, som er kjent for sine uttrykksfulle farger, med mål om å kombinere teknologi og stil på en måte som gir forbrukerelektronikken personlighet.
Pris og tilgjengelighet
IKEA Nattbad er tilgjengelig nå og koster 699 kroner.
IKEA Blomprakt vil være tilgjengelig i oktober, og prisen er i skrivende stund ikke annonsert.
Les videre med LB+
Full tilgang 1 uke uten bindingstid!
Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!
LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-
Tilgang til ALT LB+ innhold
LB+ total 12 måneder
Tilgang til ALT innhold i 12 måneder
- Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
- Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
- Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
- L&B TechCast – en podcast av L&B
- Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
- Deaktiver annonser
- L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!