TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhet

Snart kan Google Pixel-mobiler brukes som dashbordkamera

De enkleste dashcam-kameraene vil snart få konkurranse ettersom Google angivelig er i ferd med å bygge inn funksjonen i sine Pixel-mobiler.

Av / 23.05.23 - 12:50
Snart kan Google Pixel-mobiler brukes som dashbordkamera

I Personlig sikkerhet-appen på Googles Pixel-mobiler, samt utvalgte andre som Nothing Phone(1), finnes funksjoner som registrering av bilulykker, SOS-alarm og nøddeling. Nå har en kommende funksjon blitt lekket.

Det er tech-siden 9to5google som jevnlig gransker oppdateringer og leter etter skjulte funksjoner i koden. Denne gangen ser det ut til at Google har sluppet en ny funksjon før den faktisk var klar. Nettstedet lyktes med å aktivere nettopp denne funksjonen.

Snart kan Google Pixel-mobiler brukes som dashbordkamera 1
Foto: 9to5google

Funksjonen er Dashcam, nemlig et videokamera som plasseres i frontvinduet på bilen for å ta opp alt som skjer. Det er veldig populært i land der forsikringssvindel og fremprovoserte ulykker er et utbredt problem.

Som man kan forvente, fungerer funksjonen ved å filme med mobiltelefonens kamera og lagre det som skjer. Det som er forskjellen fra å bare starte videokameraet på mobiltelefonen, er at det tar opp i bakgrunnen. Dermed kan du fortsatt ha navigasjonen fremme på hele skjermen. Det finnes også smarte funksjoner som at opptaket kan starte automatisk når mobiltelefonen kobles opp mot bilens Bluetooth, og stoppes når den kobles fra.

Snart kan Google Pixel-mobiler brukes som dashbordkamera 2
Skjermbilder: 9to5google

Lagringsplassen vil heller ikke fylles med opptak, ettersom Dashcam-funksjonen automatisk sletter filmene etter tre dager. De skal heller ikke være altfor plasskrevende, ettersom appen beregner 30 megabyte per minutt.

Annonse

Så gjenstår det å se hvordan folk vil montere mobilene sine slik at de ikke blir trafikkfarlige, og om det er like enkelt å bruke som et ordentlig dashcam i praksis.

Kilde: 9to5google

Nextbase 612GW

Luksuriøst bilkamera

Med enkel håndtering og meget bra videokvalitet er Nextbase 612GW kongen blant bilkameraer.

Les hele testen
(f. 1969): Journalist og nyhetsredaktør. Jonas har jobbet for Lyd & Bilde siden 2007 med det meste som kan kalles bærbart. Det vill si mobiler, trådløse høyttalere og hodetelefoner. Iblant kommer testingen inn på kollegaenes områder innenfor multiromslyd, hjemmekino og foto. Han startet sin bane som teknikkjournalist på IDG og skrev blant annet for PC för Alla, Internetworld og det som senere ble M3.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Nye barnesperrer i iOS 27: Derfor virker de kanskje ikke for deg

iOS 27 slippes i dag: Derfor bør du oppgradere

Så mye bommet ryktene om iPhone 18 Pro og den brettbare iPhonen

Apples brettbare mobil koster nesten det dobbelte av en iPhone 18 Pro

Nye Apple Watch måler helsen kontinuerlig

Nå kan du trygt velge den minste iPhone Pro

Klar for snø og løyper: Huawei presenterer Watch GT 7

Meta stopper snikfilming med smartbriller

Den billigste Galaxy S26 får Samsungs nye programvare før de dyre modellene

Nothing OS 5.0 er her, men tre mobiler blir uten

Samsung Galaxy S27 og S27+ får Exynos 2700-brikken i store deler av verden

Samsung viser ny Galaxy-modell 27. august

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.